rozwińzwiń

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Hero Michael Grant, Michael Grant
Ocena 9,4
Hero Michael Grant, Mich...

Mogą Cię zainteresować

Jest! W końcu skończyłam 6 tomów. W czytaniu tej serii miałam kilka kryzysów, po 2 i 4 tomie. W pierwszym przypadku uratowały mnie wyjazdy w których potrzebowałam wciągającej książki na długie podróże a w 4 spojler że w 5 tomie będą wiadomości za bariery.
Ogólnie książka wywołała u mnie mętlik. Z jednej strony chce wiedzieć co będzie dalej ale z drugiej znów przechodzić przez tą krwawą jadkę? Na pewno plusem jest to że zżyłam się z bohaterami przeżywałam to razem z nimi. Ciekawa koncepcja stworzenia zamkniętego świata (tzw. ludzie w klatce). Minusem jak dla mnie było za dużo przemocy, ja mam bujną wyobraźnię i jak był opis że po uderzeniu osobie wyciekł mózg na asfalt to moja wyobraźnia pokazywała mi to ze wszystkimi detalami.
Przy tak długiej serii nie obyło się bez niedociągnięć. Pierwszym są 15 urodziny, w pierwszym tomie bardzo istotne a w kolejnych zapomniane. Także wiek uczestników, po zakończeniu etapu niektórzy mieli dodany czas spędzony w etapie do wieku a inni nie. Także końcówka była nierealistyczna: nie jem nie śpię a zasuwam na 150% swoich możliwościach.
Ogólnie polecam z zastrzeżeniem że: czasami trzeba od tej serii odpocząć, a innym razem mieć do niej cierpliwość.

Po przeczytaniu miałam do autora straszny żal, że zabił najciekawszą z 4 głównych postaci.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Możecie już opuścić ETAP"

Głód. Pragnienie. Choroby. Wojny. Śmierć. Chaos. Game over.

Odkąd pojawiła się bariera i zaczął się ETAP, minął już prawie rok. Brutalna rzeczywistość z jaką musieli się codziennie zmagać, miała wpływ na każdego z nich. Jedni zmienili się na lepsze, inni wręcz przeciwnie. Wielu z nich nie przeżyło, przegrało walkę z ETAP-em.
I nagle bariera staje się przezroczysta. Ludzie przepełnieni nadzieją, że ich koszmar wreszcie dobiegnie końca, całymi dniami wystają pod murami, złaknieni widoku najbliższych. Nikt jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że to jeszcze nie koniec, że najgorsze zagrożenie dopiero przed nimi. Zagrożenie, które wielkimi krokami zbliża się do pogrążonego w nadziei na ratunek, Perdido Beach.
Gdy pierwszy raz trzymałam w ręku szósty i ostatni , byłam rozczarowana jego objętością. Bo w żadnym stopniu nie byłam gotowa na to, żeby rozstawać się z bohaterami, chciałam czytać jeszcze jak najdłużej o ich losach, a otrzymałam zaledwie niecałe czterysta stron. Szczególnie, że Grant- pomimo systematycznego wyjaśniania zagadek przez poszczególne tomy- wciąż pozostawił czytelnika z tyloma niewiadomymi. Niemożliwe mi się wydawało, żeby zgrabnie zamknąć cykl na tak niewielkiej ilości papieru.
I chociaż tak jak się spodziewałam, Grant nieco po macoszemu potraktował wyjaśnienie niektórych wątków ( plus zgrzytnęło mi kilka innych drobnych spraw),to mimo wszystko jestem zadowolona z zakończenia. Szósty tom, pomimo małej objętości, jest chyba najbardziej naszpikowanym akcją. Bo dzieje się naprawdę sporo. I jak to u Granta, jest pełno brutalności, trup ściele się gęsto, a bohaterowie stają przed trudnymi pod względem moralnym decyzjami. I wszechobecny strach- tym razem nie tylko związany z pobytem w ETAP-ie, ale tym, co ich czeka, kiedy kopuła wreszcie opadnie... Czy zasługują w ogóle jeszcze na jakiekolwiek szczęście, mając tyle krwi na rękach?

Po więcej zapraszam na mojego instagrama:

"Możecie już opuścić ETAP"

Głód. Pragnienie. Choroby. Wojny. Śmierć. Chaos. Game over.

I nagle bariera...

Niezłe zakończenie ciekawej serii.

Niezłe zakończenie ciekawej serii.

Nawet ok

Nawet ok

Zakończenie całkowicie mnie zdewastowało i pozbawiło jakichkolwiek chęci do życia na kolejne parę godzin (ale w pozytywnym sensie). Doskonałe zwieńczenie serii, przepłakałam jakieś 3/4, jestem usatysfakcjonowana w stu procentach.

very nice ending

very nice ending

Za mną ostatni tom wspaniałej serii GONE. Czuję taką jakąś dziwną pustkę i niedosyt, chciałabym przeczytać jeszcze kilka tomów o ETAPIE.

W "Fazie szóstej" dzieciaki z Perdido Beach muszą zmierzyć się z ostatnią przeciwnością losu - małym potworkiem Gaią, która jest zabójczym mutantem zdolnym przejąć moc każdego żyjącego dziecka na terenie ETAPU. Walka z nią wydaje się z góry przegrana, dzieci powoli tracą nadzieję. Na domiar złego bariera staje się przezroczysta i świat na zewnątrz widzi wydarzenia rozgrywające się w środku, co powoduje wydawanie pochopnych osądów przez zwyczajnych ludzi.

Zdecydowanie najmocniejszym punktem całej serii są genialnie wykreowani bohaterowie. Każdy jest charyzmatyczny i zapada w pamięć. Jestem pozytywnie zaskoczona tym, z jaką pomysłowością wykazał się Michael Grant przy ich tworzeniu. Było kilka śmierci, które mną bardzo wstrząsnęły, były też śmierci, z których się ucieszyłam (jakkolwiek źle to brzmi :D).

Seria GONE na pewno nie jest dla każdego. Jest w niej ogrom przemocy, nienawiści i rozlewu krwi. Poleciłabym ją starszej młodzieży i dorosłym, których nie przeraża czytanie o kanibalizmie, zabijaniu dzieci przez dzieci czy o robakach zjadających ludzi od środka.

To zupełnie inna odsłona "Gone" niż czytelnicy dostali wcześniej. Tak - jak zwykle wiele walk z niebezpieczeństwami, jednak tym razem katastrofa wydaje się być bardziej realna i ostateczna niż kiedykolwiek. W końcu też doczekamy się rozwiązania akcji dla mieszkańców ETAP-u.

Cos wspanialego. przezylam w tym swiecie tyle czasu, ze bohaterowie stali sie dla mnie jak przyjaciele. w wiekszosci byl realizm, dialogi nie byly sztuczne. ksiazka nie dala przestac o niej myslec i ciaglo mnie, aby dowiedziec sie reszty. postaci ciekawe, historia skonstruowana logicznie, zdarzyly sie niedokonczone watki. Chociaz te do interpretacji pozostawil nam samym autor, co nawet gdzies opublikowal (np. co sie stalo z drugoplanowa postacia pominieta na koncu i inne szczegoly).
Momentami pelna grozy i poczucia beznadziei. Jak na tyle tomow, to poziom utrzymany do konca. inaczej bym sobie nie pozwolila na przeczytanie calosci. Polecam wszystkim milosnikom dystopii, fantasy i thrillerow!

2 693
    2 316