Dobry żołnierz. Opowieść o miłości

Ford Madox Ford literatura piękna 266 str.
The Good Soldier. A Tale of Passion

Państwowy Instytut Wydawniczy
literatura piękna
powieść angielska

Porównaj ceny i

Dopiero teraz „Dobry żołnierz” (wydany w 1915 roku) wpadł mi w ręce, mimo że jest uważany za klasyczną pozycję literatury angielskiej.
Co za pokrętna powieść. Czytając czułam się zupełnie pogubiona. Narrator opowiada w taki sposób, że nic nie jest oczywiste, miesza chronologię i myli tropy. Sam autor określa książkę jako „labirynt zawikłanych aluzji i półaluzji”
Rzecz...

Podobno jest to powieść o miłości. W moim odczuciu jest to powieść o zdradzie, toksycznych relacjach, naiwności i samotności pośród innych.

Nie przypadły mi do gustu nakreślone przez Forda postacie oraz jego sposób narracji.

Jest to kanon brytyjskiej literatury, warto przeczytać i samodzielnie ocenić.

Nie pamiętam zbyt dobrze tej książki, ale nie wspominam jej zbyt "czule". Choć to jedno z najważniejszych dzieł literatury angielskiej ubiegłego wieku.

• 1001 książek
  • Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)
  • 100 najlepszych powieści (The New York Times)
  • Literatura angielska
  • Anglia