Starship: Okręt Flagowy

Okładka książki Starship: Okręt Flagowy Mike Resnick
Okładka książki Starship: Okręt Flagowy
Mike Resnick Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Starship (tom 5) fantasy, science fiction
Starship (tom 5)
Starship: Flagship
Fabryka Słów
2011-02-11
2011-02-11
Robert J. Szmidt

1966

Seria zaczęła się dobrze, ale im dalej, tym słabiej. Zakończenie dość rozczarowujące, bez fajerwerkow.

Wszystkie części są na mniej więcej równym poziomie, "książki na czytanie w pociągu". akcja powieści jest całkiem przyzwoita. główny bohater, z manią wielkości, z kolejnymi tomem coraz bardziej irytujący a pojawiające się postacie przejaskrawione, jakby "komiksowe". ogólnie, jak się nie ma co czytać, to można się za to zabrać, jeśli czytanie przerwie komuś końcowa stacja czy docelowe lotnisko i nie wróci już dalej do powieści, dramatu nie będzie.

Jak by powiedział Mufasa koło życia się zamknęło. Ojjj jakaż to była piękna bajeczka! Cóż mogę napisać, chyba dobrze, że seria ta się skończyła, teoretycznie to w jaki sposób historia wyklętego komandora się skończyła jest ok, jednak wszystko tutaj było takie ugłaskane! Na minus to fakt, że książka jest strasznie przegadana, pisarz rzadko się sili na opis miejsc, obcych, wszystko niby jest takie oczywiste jakby nie warte uwagi a przecież był tu taki potencjał! No nic nie jest to mój typ SFu, wolę Przestrzeń objawienia, która ma głębie. To tutaj to takie SF jak filmy sensacyjne że Stethamem albo seria Szybcy i wściekli, jak ktoś lubi to ok ale jest to przegadane, płytkie i infantylne. Jako zapychacz czasu do sprzątania, prasowania i biegania ok w formie audiobooka ale, żeby usiąść przy małej ilości czasu wygodnie w fotelu i wziąść to do ręki to absolutnie nie.

Wspaniała, lekka space opera. Relaks wczasie czytania, czego chcieć więcej.

Wspaniała, lekka space opera. Relaks wczasie czytania, czego chcieć więcej.

Bohaterowie w tej serii byli niesamowici. Dalej moją ulubienicą jest Walkiria. Lubię jej nastawienie do świata i jej pewność siebie i siłę.
Końcówka historii jednak mnie zawiodła. Była zbyt przyśpieszona i wymuszona. Super szybka ostatnia bitwa i rozwiązanie, na które każdy się zgadza? Za bardzo bajkowe to było.

Koniec.... Książka wymęczyła mnie bardziej niż maraton. Na szczęście pożyczyłem ją z Biblioteki, bo gdybym wydał na to pieniądze, pewnie palnąłbym sobie w łeb.
Do rzeczy. Dawno nie czytałem tak słabej książki. Po fajnym tomie pierwszym autor leci po równi pochyłej.
- Dialogi naiwne, a bohaterowie bezbarwni jak statyści. Co gorsza nie ma tu emocji. Może dwie postacie pozwoliły sobie na jakiś wybuch emocji, reszta i żołnierze i cywile bez względu na sytuacje są tak spokojni że zawstydziliby Konfucjusza.
- Naiwne pomysły (to zarzut do całej serii). Najwyraźniej Cole to jedyny myślący bohater całej galaktyki, reszta to bezmyślne kukły.
- Syndrom Star Trek - Cole jako głowa całej rebelii sam uczestniczy w akcjach desantowych itp. bo przecież jest nieśmiertelny, a w całej jego flocie nie ma nikogo kompetentnego.
- Koszmarnie optymistyczne zakończenie.
+ Jedyny plus całej serii to ostatnie dwa rozdziały czyli bitwa z obcymi, gdzie naprawdę można poczuć starcie w kosmosie. Niestety by do niej doczytać trzeba przebić się przez 85 % bzdurnych dialogów i wyssanych z palca pomysłów.
Radze unikać serii, a zwłaszcza ostatniego tomu.

- Elementy wprowadzone w pierwszym i drugim tomie, powtarzane przez całą serie w tomie V drażnią na potęgę....

Cykl zaliczony. Finał zgodny z oczekiwaniami. I odszedł w stronę wschodzącego słońca... Ostatni tom jak gdyby pisany na kolanie byleby szybciej zakończyć temat. Trochę szkoda.

Uff. Dobrnąłem do końca. Miałem zamiar jeszcze coś poczytać tego autora, ale chyba sobie daruję.

Najsłabszy tom, dość nierówny. Zabrakło inwencji na tom V po prostu.

Najsłabszy tom, dość nierówny. Zabrakło inwencji na tom V po prostu.

Lekkie i dobrze się słucha. Żadnych głębokich idei i przeslań. W formie audiobooka idealna lektura.

• Science Fiction
  • Fabryka Słów