Przenajświętsza Rzeczpospolita

2011-01-28
2011-01-28
978-83-7574-478-1
orgia władza

Okładka książki Księga strachu Ewa Białołęcka, Jakub Ćwiek, Maciej Guzek, Witold Jabłoński, Aleksandra Janusz, Mariusz Kaszyński, Kazimierz Kyrcz jr, Dariusz Łowczynowski, Łukasz Orbitowski, Jacek Piekara, Krzysztof Piskorski, Łukasz Radecki, Iwona Surmik
Księga strachu Ewa Białołęcka, Jak...
Okładka książki Epidemie i zarazy Michał Cholewa, Jakub Ćwiek, Rafał Dębski, Tomasz Duszyński, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Andrzej Pilipiuk, Paweł Siedlar
Epidemie i zarazy Michał Cholewa, Jak...
Okładka książki Niech żyje Polska. Hura! Tom 1 Jan Atmański, Marcin Baryłka, Jacek Drewnowski, Jarosław Grzędowicz, Tomasz Kołodziejczak, Jacek Komuda, Feliks W. Kres, Mirosława Sędzikowska, Michał Studniarek, Iwona Żółtowska
Niech żyje Pol... Jan Atmański, Marci...
Okładka książki Deszcze niespokojne Rafał Chojnacki, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Szymon Kazimierski, Maja Lidia Kossakowska, Tomasz Pacyński, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Roś, Paweł Siedlar, Mateusz Spychała, Szczepan Twardoch, Marcin Wroński
Deszcze niespo... Rafał Chojnacki, Eu...

Niestety - po 8 latach rządów PISu w Polsce, mina rzednie. Zbyt wiele się sprawdziło. :(

Piekara się skończył jako pisarz, a głównie jako człowiek

Piekara się skończył jako pisarz, a głównie jako człowiek

Żarty z żywych dzieci zakutych w dyby siedzących pod stołami, tak, że na stole wystają otwarte czaszki, by biesiadnicy mogli jeść jeszcze ciepły móżdżek. Jest mocno, ale to mocno nie na miejscu. To była ostatnia książka tego autora po którą sięgnąłem.

W sumie nie wiem dlaczego zacząłem czytać tę książkę, szczególnie, że zwykle odrzuca mnie od wszystkich tematów około-politycznych. Pisząc tę recenzję jestem w połowie książki. Każda przeczytana strona to walka z samym sobą, żeby ją doczytać do końca. Nie lubię rozgrzebanych i niedokończonych książek. Dużym plusem jest zabawny język. Ogromnym minusem jest to, że ta książka jest o niczym. Kilka postaci o dość dziwnie brzmiących imionach robią różnego rodzaju przekręty i pokazując najgorsze przywary Polaków. Mocno nie polecam.

Osobliwa, lecz nie odbiegająca w znaczącym stopniu od współczesnych realiów wizja państwa polskiego, walki o jego autonomię, roli kościoła w odniesieniu do struktur rządzących i niebagatelny humor przedstawiany bez ogródek

Dla mnie to smutna książka, mimo przerysowana, to i tak nie napawa optymizmem...aż człowieka chce się napić.

Pamiętam, że czytałem. Pamiętam scenę z jedzeniem dziecięcych mózgów, ale jakkolwiek bym nie wytężał mózgownicy, nic więcej sobie z tej książki przypomnieć nie mogę, nawet imienia głównego bohaterta. Zakładam więc, że da się ją przeczytać, ale poza pojedynczymi „shock value” chyba nie ma wiele więcej do zaoferowania, niż na wskroś groteskowa parodia Polski pod rządami ośmiu gwiazdek.

Na początku się śmiałam, potem oburzałam, a kiedy dobrnęłam do etapu złości na wulgarność i prostactwo języka, nagle wszystko się zmieniło. Zaczęłam dostrzegać coś, czego jeszcze do końca nie rozumiem, przekaz ukryty pod dywagacjami lewackiego frustrata, a jednak niosący przesłanie o niestety smutnym zabarwieniu. Obraz Polaków wyłaniający się z tej powieści jest przytłaczający i przerażająco prawdziwy, a najgorszy jest fakt, że faktycznie teraz, w tej chwili w historii brniemy do ukazanego w książce stanu. Powoli, ale zdecydowanie.
Od mniej więcej połowy książka nabiera zupełnie innego klimatu, co w pierwszym odruchu uznałam za zagubienie autora (zupełnie jakby nagle zmienił zdanie co do tego o czym tak naprawdę pisze),a potem z uśmiechem komentowałam "do tego dążysz, skubańcu".
Znajduję tutaj inspirację Mistrzem i Małgorzatą, co, jeśli nie było zamierzone, wyszło świetnie, a jeśli było, to jeszcze lepiej.
Polecam czytać bez zacietrzewienia i nie na akord. Myślenie się tu przyda...

Świetne historie głównych bohaterów. Zabawna, przerażająca, do bólu ludzka. Autora poniosło w końcówce książki, tylko krótki fragment. Niby fantastyka nieprawda, ale rozglądając się o koło

Bardzo polubiłem Amalryka Dymałę i Atlasa Symbola, jeden mi imponował drugi mnie wzruszał. Ich polskość jest urzekająca, właściwie dużo bardziej niż sama książka. Bo książka prawdę powiedziawszy jest taka sobie; ot, czytadło – na cztery gwiazdki, ale dodaję po jednej na łeb za wspomnianych koleżków. Dodatkowo z przyjemnością dodaję gwiazdkę za Michała Pielę, który mi całą pozycję zgrabnie przeczytał. Pięknie czytał, wybornie.

A co by było gdyby… Ukazanie przyszłości, alternatywnej wersji, ale czy aby na pewno. Czyta się tę książkę, i widać w niej jakieś bardzo sugestywne odniesienia do rzeczywistości. Dla jednych obrazoburcza, dla innych prawdziwa do bólu… A dla mnie opcja na przyjrzenie się z boku temu, co jest tam opisane, i zastanowienie się ile w tym prawdy.
Czyta się szybko, są cięte teksty. Nie jest to tylko czytadło, daje do myślenia, nie był to zmarnowany czas. Zamiast odrzucać i przyszywać łątki, lepiej zawiesić sądy i starać się wgryźć w głębsze przesłanie. Zastanowić się…

Czyta się szybko, są cięte...

• Mistrzowie Polskiej Fantastyki