Battle Royale

Okładka książki Battle Royale Koushun Takami
Okładka książki Battle Royale
Koushun Takami Wydawnictwo: Viz Media Ekranizacje: Battle Royale (2000) kryminał, sensacja, thriller
Battle Royal
Ekranizacje:
Battle Royale (2000)
Inne

Okładka książki Battle Royale 15 Masayuki Taguchi, Koushun Takami
Battle Royale 15 Masayuki Taguchi, K...
Okładka książki Battle Royale 14 Masayuki Taguchi, Koushun Takami
Battle Royale 14 Masayuki Taguchi, K...
Okładka książki Battle Royale 13 Masayuki Taguchi, Koushun Takami
Battle Royale 13 Masayuki Taguchi, K...

IG:ksiazki_wloczykija
"Battle Royale" ta wstrząsająca powieść przenosi czytelnika w odległą przyszłość, gdzie brutalna rzeczywistość staje się normą, a młodzi ludzie stają przed wyborem: zabijać lub być zabitym.

Jednym z najbardziej fascynujących aspektów tej książki jest sposób, w jaki autor eksploruje ludzkie zachowania pod wpływem skrajnych warunków. Gimnazjaliści, zmuszeni do uczestnictwa w makabrycznej grze, zostają postawieni w sytuacji ekstremalnej presji psychicznej i fizycznej. To studium ludzkich reakcji na przemoc, zagrożenie oraz konieczność samozachowawczego działania. Czytelnik zostaje wciągnięty w wir emocji, śledząc, jak bohaterowie próbują znaleźć sens w bezsensownej rzeczywistości, w której przetrwanie staje się jedynym celem.

Filozoficzna głębia tej książki jawi się w refleksji nad naturą człowieka. Autor zmusza czytelnika do zadania sobie pytania: Jak daleko jesteśmy gotowi się posunąć, aby przetrwać? Czy przemoc może być usprawiedliwiona w ekstremalnych okolicznościach? W tym kontekście "Battle Royale" staje się nie tylko opowieścią o zbrodni i przemocy, ale także przestrogą przed zagrożeniem utraty człowieczeństwa w obliczu skrajnych warunków życia.

Niezaprzeczalnym atutem tej książki są również jej głęboko wykreowane postaci. Autor przedstawia bogaty zbiór charakterów, z których każdy ma swoją historię, swoje motywacje i wewnętrzne konflikty. To nie tylko opowieść o przetrwaniu, ale także o ludzkiej godności, moralności i nadziei w obliczu beznadziei.

"Battle Royale" Koushuna Takamiego to nie tylko ekscytujący thriller, ale także refleksyjna opowieść o ludzkich losach, moralnych dylematach oraz filozoficznych zagadnieniach dotyczących życia i śmierci.

IG:ksiazki_wloczykija

To była naprawdę dobra książka, pełna zwrotów akcji i trzymających w napięciu scen. Jednak jest ona w niektórych momentach bardzo brutalna (+16 conajmniej według mnie),więc jeśli ktoś jest wrażliwy na krew czy też opisy krwawych śmierci to może nie być książka dla was. Ostatnie 50 strona to było zaskoczenie za zaskoczeniem każda końcówka rozdziału mnie zaskakiwała co finalnie utwierdziło mnie w przekonaniu, że to jest książka na 5⭐️ choć czasem byłam lekko zaginiona przez ilość bohaterów i podobieństwo ich imion czy nazwisk.

Obecnie klasyka i zdecydowanie warta polecenia. Kilkaset stron , a jednak szybko poszło.

Na półkach: , , , , , , ,

Wydaje mi się, że jest to pierwowzór do Igrzysk Śmierci z tym, że Igrzyska są młodzieżówką, a tutaj mamy już do czynienia z bardzo krwawą i brutalną historią dla dorosłych. Nie mogłam się od niej oderwać. Mimo, że książka ta ma potężną ilość stron, to bardzo szybko się z nią uwinęłam. Od dawna żadna powieść nie sprawiła mi takiej przyjemności i rozrywki z czytania. Jedynie, nie podobał mi się jeden wątek o Shinjim Mimurze, bo trochę się zaplątałam w tym, o czym on mówił, ale trwało to bardzo krótko. Dodatkowo, straciłam w środku lektury 30 stron, gdzie nie wiem, co mogło się stać (raczej nic ważnego),ponieważ był błąd w druku.

Miałem nadzieję na przeczytanie książki innej od literatury polskiej czy europejskiej. Niestety trochę się zawiodłem.
Gdyby nie główny wątek związany z "grą w zabijanie" to można by napisać, że książka jest lekka, łatwa i przyjemna. Traktuję ją jako element popkultury.

Powiem tak, nie jest to książka bez wad, ale dawno już się tak dobrze nie bawiłam. Jeśli ktoś oczekuje rozbudowanego, nihilistycznego studium ludzkiej psychiki w sytuacji ekstremalnej, realistycznie napisanych 15-latków to raczej może być zawiedziony. To jest książka mocno w duchu young adult z elementami exploitation (niestety nie ma tego wcale aż tak wiele co w filmie),ze sporą dawką czarnego humoru (ulubiony tekst: „Późno, za późno, prostaku od karate” <3),kiczowatymi konceptami rodem z filmów akcji klasy B i podlana lekkim infantylizmem.
Największym minusem tej książki są główni bohaterowie (dokładnie 2 z 3) - zupełnie bez wyrazu. Rozumiem dlaczego pozostała 40 bohaterów jest tak jednowymiarowa, nie dało się inaczej, ale mimo tego autorowi dużo lepiej udało się zarysować przez parę stron drugoplanowe postacie niż te główne, które śledzimy dużo dłużej i aż szkoda, że przez tyle stron musimy zamiast nich obserwować tę dwójkę, zwłaszcza, że to z nimi jest związana większość ckliwych scenek rodem z tanich romansów dla nastolatków.
Poza tym książka jest za długa, spokojnie można by wywalić część postaci i dać więcej czasu reszcie. Po jakimś czasie czuć, że fabuła staje się trochę mechaniczna i nie ma w niej aż tylu ciekawych pomysłów co na początku. A część wątków nagle się urywa i pozostaje niedokończona.
Ale to zdecydowanie jedna z tych książek, które wciągają bez reszty, poza rozrywką skłania też w pewien sposób do przemyśleń, dla mnie była też świetnym pretekstem do powspominania sobie czasów gimnazjum. No i jest w niej zawarta jakaś taka niewymuszona, wzruszająca magia młodości, wolności.
Ocena może i lekko zawyżona, ale niektóre książki, filmy po prostu mają ten vibe i chciałoby się, żeby nigdy się nie kończyły. Jak nie im dawać wysokie oceny, to czemu?

Motyw przewodni był mi dobrze znany, także poniekąd wiedziałem co mnie czeka. Na plus zaskoczyła mnie duża surowość i brutalność w opisach, każda strona była walką na śmierć i życie, nie było czasu na przywiązanie. Wnioski które można było wyciągnąć z "Władcy Much" tu są jeszcze bardziej uwidocznione, pokazują że w obliczu zagrożenia życia, wszelkie zasady moralności przestają mieć znaczenie, każda chwila zawahania może grozić utratą życia i nie ważne czy stoi na przeciwko ciebie osoba którą dobrze znasz, pierwotny instynkt przetrwania musi wziąć górę, jeśli nie zostaje Ci tylko być ofiarą.
Zakończenie zaskoczyło mnie na plus.
Polecam

Szczerze?! Dawno nie cieszyłam się tak z tego, że jedynie pożyczyłam tę książkę. Chciałam napisać coś dobrego na początku, ale portrety psychologiczne bohaterów, które mnie zainteresowały z każdą kolejną stroną stawały się podobne do siebie, nudne. „Battle Royale” miało być lepszymi „Igrzyskami śmierci”, a tutaj kompletnie nie ma angażującej akcji. Jest tu brutalnie, więc to lektura dla dorosłych czytelników, ale powiedzmy sobie szczerze – główni bohaterowie chowają się po kątach i do końca książki nic specjalnego nie robią.

Powieść męczy schematycznością i powtarzaniem w kółko tych samych wydarzeń. Uczniów początkowo było 42, ale ja byłam wykończona już po 4 czy 5 opisach...w końcu ile można czytać o tym samym. Najciekawszy był background poszczególnych bohaterów, ale z czasem trudno mi było się w nie zaangażować, gdy wiedziałam, że dana postać zginie za dwie strony i nie będzie już istotna dla fabuły.

Przyznaję, że na samym początku przytłoczyła mnie ilość bohaterów, a szczególnie imiona i nazwiska. Niestety było to dla mnie nie do przejścia, nie mogłam się połapać kto jest kim, co mnie zniechęcało do dalszej lektury.

Jak już przy bohaterach jesteśmy...to są dzieciaki, które mają po 15 lat, ale może to umknąć w trakcie lektury, bo to są wręcz jacyś geniusze – pod każdym względem – strategicznym, w przewidywaniu ruchów kolejnych kolegów, czy w końcu posługiwaniu się bronią. Co ciekawe – z drugiej strony – żyjąc w totalitarnym państwie, a o dziwo mają masę wiedzy o świecie, o tym co się dzieje w ich kraju i jak działa cały ten Program, w którym uczestniczą...no bardzo mało realnie to wypadło i ten brak realizmu ostatecznie mnie dobił.

Przez chwilę sądziłam, że chociaż zakończenie uratuje tę historię, ale srogo się rozczarowałam. Było przegadane, na siłę wydłużone...no po prostu przekombinowane.

Ja niestety mam poczucie zmarnowanego czasu, czytałam do końca, bo naiwnie miałam nadzieję, że się w którymś momencie ta historia rozkręci…

"Battle Royale" w powyższej wersji, to tytuł, który mimo wielu zapowiedzi może dla czytelnika nadal stanowić pewnego rodzaju zagadkę. Z jednej strony, mamy utkaną historię w japońskich klimatach, z drugiej jak się zaraz okaże, sposób jej prowadzenia, bardzo przypomina jeden z głównych trybów gamingowych rozgrywek. W tym momencie już powinna zapalić się żaróweczka, bo Battle Royal w ujęciu jaki dzisiaj serwują gry, to klucz do sukcesu i lepszego zrozumienia tej historii. To nie jak podaje opis na odwrocie książki porównanie do „Władcy much” Williama Goldinga, bo idąc tym tropem, równie dobrze moglibyśmy je poszerzyć o filmowy obraz Paula Scheuringa "The Experiment" (2010) i ciągle mielibyśmy tylko ułamek tego co stworzył Koushun Takami. To właśnie wspomniany gamingowy świat idealnie ukazuje charakter tej historii, a gry takie jak H1Z1, PUGB, Fortnite, czy najmłodsza z nich Call of Duty: Warzone, pozwalają wczuć się w zadanie jakie pewnego dnia postawiono przed klasą gimnazjalistów w Republice Wielkiej Azji Wschodniej.

Koushun Takami zadbał o tło swojej historii i bardzo sprawnie wprowadza czytelnika w bezkompromisowy świat japońskiej polityki, gdzie pomijając jawne akty morderstw za uchybienia względem władzy to i słuchanie rockowej muzyki jest tu zakazanym owocem. Liczy się tylko bezwzględne posłuszeństwo i oddanie względem najwyższego Wodza. Istnieje tu również powszechnie znany program umiejętności samoobrony, niestety daleki od tego jaki pamiętamy ze szkolnych lekcji przysposobienia obronnego. Tutaj, co roku, wg komputerowego algorytmu zostaje wybrana jedna klasa gimnazjalna, która wywieziona na uprzednio wyludnioną wyspę otrzymuje jedno zadanie - przeżyć. Jak dotąd, brzmi to ciągle bezpiecznie, tyle, że klasa liczy czterdzieści dwie osoby a gra kończy się kiedy przy życiu zostanie tylko jedna. Nikt ich nie goni, nikt z zewnątrz nie będzie na nich polować, a wstępna odprawa dosadnie pokazuje, że jedyną formą ucieczki jest wygrana. Każdy dostaje indywidualne, losowe wyposażenie a wygrany otrzymuje życie w pełnym dostatku. Muszą zabijać się nawzajem, bez względu na to czy ktoś był przyjacielem, czy szkolnym wrogiem. W tym momencie trafne jest też porównanie do filmowej serii The Hunger Games (Igrzyska śmierci),a szczególnie sposób monitorowania uczestników i ich życiowych funkcji.

Wyspa, na której walczą nasi bohaterowie jest rozległym i różnorodnym terenem. Są budynki, w których można się skryć jak i znaleźć lekarstwa oraz dodatkowe pożywienie. Są lasy, pola uprawne i wyższe partie gór, z których łatwo można obserwować poniższe tereny. W tle, jedynie cisza, poza pojedynczymi strzałami z broni palnej i jękami ofiar, które właśnie odpadły z gry. I tak przez kilka dni. Dodatkowym utrudnieniem, jest wyłączanie sektorów, bo wyspa na wstępie podzielona zostaje jak szachownica. F1, C9 to przykładowe obszary, które w kolejnych godzinach są systematycznie wyłączane z wolnego dostępu, a każdy, kto nie zdąży opuścić określonego terenu na czas, ginie zabity przez nadzorujący grę system. W ten łatwy sposób zmniejsza się pole prowadzonych działań a tym samym zwiększa szansa na spotkanie z kolejnym wrogiem.

W tych okolicznościach zmienia się wszystko, a szczególnie na próbę zostaje wystawiona wartość przyjaźni pomiędzy uczniami. Zło, jakie w takich warunkach może się narodzić, pewnie inaczej wyglądałoby w przypadku dorosłych uczestników. Tutaj, jednak mamy do czynienia z nastolatkami i pewnie dlatego niektóre reakcje mogą mrozić krew w żyłach. Młodzieniec strzelający do kolegi z klasy, albo drobna koleżanka, która ze strachu podcina gardło drugiej. To mało kiedy są logiczne wybory. To często strach, obrona własna ale i czasem nienawiść oraz pragnienie wygranej. Każdym kierują inne emocje, każdy przeżywa tę grę w zupełnie inny sposób. Często przerażający.

To moje pierwsze spotkanie z japońskim pisarzem i przyznaję, że na początku miałem wiele obaw. Ta książka jednak utwierdziła mnie w przekonaniu, że podobnie jak z filmami grozy z pokroju "Ring" (1998) czy "Klątwa" (2002),powyższa historia broni się doskonale. Wszystkie te obrazy doczekały się różnych, nowoczesnych przeróbek, ale z czasem i tak przecież wraca się do korzeni. W przypadku "Battle Royale" to ciekawe doświadczenie patrzeć jak może właśnie na podstawie tej książki zrodził się nowy trend w postaci trybu gier, który dzisiaj miota emocjami masy użytkowników. Podobieństw jest masa jak np. autobus, którym jedzie wybrana klasa na domniemaną wycieczkę. Autobus, bo jak są dostarczani na miejsce pojedynku gracze Fortnite? Tym samym środkiem lokomocji. Zmniejszający się obszar gry? W grach przez mgłę lub trujący gaz ;),tutaj przez systemowe wyłączanie sektorów. Crafting, czyli tworzenie czegoś nowego z pozyskanych surowców? A jakże. Jeden wygrywa? Ot cała zabawa, tyle, że jest drobna różnica. Uczestnicy się nie odradzają i nie przystąpią do kolejnej rozgrywki.

Dużym problemem stanowiło dla mnie rozróżnianie nazwisk i imion bohaterów, bo te brzmiąc bardzo podobnie, na początku wprowadzały niemały chaos. Czasem wystarczyło zmienić końcówkę lub przestawić litery w środku, by być świadkiem przygód zupełnie innej osoby. Wraz z kolejnymi rozdziałami to jednak zanikało, bo zmniejszała się również ilość czynnie biorąc w grze uczestników. Czasem to były tylko krótkie spotkania, a dla dociekliwych przed rozpoczęciem tej opowieści, poza podzieloną mapą wyspy znajdziemy również spis wszystkich uczestników, więc można do niego wracać w każdym momencie. Dodatkowym udogodnieniem i jednocześnie spoilerem jest podawana po każdym rozdziale ilość czynnych uczestników w grze. W późniejszych etapach wyglądało to tak, że kiedy już byłem przy końcu rozdziału a tu trwała zacięta walka, wystarczyło zerknąć w dół, bądź na przyległą stronę i odczytać zapis typu: w grze zostało tyle i tyle osób.

Świetna opowieść i trudno się od niej oderwać. Twisty gonią twisty, bo choć Autor przez statystyki na końcach rozdziałów zdradza czy ktoś zginie czy nie, to przecież mimo skończonego rozdziału może okazać się, że ktoś zostaje tylko ranny. Może przeżyć starcie i dojść do formy bądź dopiero umrzeć w kolejnym przez odniesione rany. Nic tu nie jest oczywiste. Sytuacje zmieniają się wraz z obszarem działań. W jednym momencie jesteś obserwatorem dalekich potyczek, by tuż za chwilę stanąć w ich centrum. To czas kiedy każdy żywy nie jest ratunkiem, a zagrożeniem. Czas, kiedy przyjaciel staje się wrogiem.

Ciekawa książka, pierwowzór w tematyce dla gier (Fortnite) czy książek (Igrzyska Śmierci)

• Do kupienia