Przełom

Okładka książki Przełom Karol Bunsch
Okładka książki Przełom
Karol Bunsch Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Powieści Piastowskie (tom 15) powieść historyczna
powieść historyczna
Powieści Piastowskie (tom 15)
Wydawnictwo Literackie
1969-01-01
1969-01-01
historia Polski średniowiecze XIV wiek Krzyżacy Brandenburgia Władysław Łokietek

Piętnasty, ostatni tom z cyklu powieści piastowskich. Na tło powieści składają się walki Łokietka z Krzyżakami, szczególnie wiele miejsca poświęcone zostało wyprawom krzyżackim przeciw Żmudzi i Litwie.
Bardzo osobliwie, a przez to interesująco, została przedstawiona postać syna Łokietka, przyszłego króla, Kazimierza Wielkiego, którego nie znałam od strony opisanej przez Bunscha.
Tytułowy przełom dokonuje się w umysłach bohaterów, a przede wszystkim w umyśle mojego ulubionego bohatera, Krzycha. Krzycha jest postacią niejednoznaczną, z pozoru zły i okrutny w rzeczywistości wrażliwy mężczyzna o wielkim sercu. Takie charaktery literackie uwielbiam.

Niestety to już ostatnia część wspaniałej sagi Piastowskiej. Jest równie dobra jak wszystkie pozostałe części. Autor ma wielki talent pisarski, nie tylko ciekawie i barwnie przedstawia nam świat, ale także potrafi nas rozbawić wieloma tekstami. Ta część jak i dwie pozostałe z Krzychem są mocno podobne do dzikowego skarbu. Bohater jest w nich bardzo podobny. Zdecydowanie książka warta przeczytania.

Świetna, ostatnia część fantastycznej trylogii Bunscha. Czyta się rewelacyjnie, nie ma nudy. Jak zwykle doskonale przemyślana fabuła powieści. Tylko zakończenie jakby zbyt proste i szybkie jak na tyle wydarzeń przez wszystkie trzy części powieści. Autor tutaj mógł się bardziej postarać.

To nadzwyczaj pouczająca powieść, zwłaszcza w dobie tworzenia państwa europejskiego oraz rządu światowego. Krzyżacy działali dokładnie tak jak obecnie działa Unia Europejska. Zmieniły się jedynie środki. Czy potrafimy czegokolwiek nauczyć się z własnej historii? Czy oddamy namiastkę suwerenności za judaszowe srebrniki?

Polecam gorąco cały cykl Powieści Piastowskich. Wspaniała lekcja historii.

Polecam gorąco cały cykl Powieści Piastowskich. Wspaniała lekcja historii.

Niesamowite zwięczenie trylogii. Aż łezka się w oku kręci, że to już koniec. Przez trzy tomy pokochałem Radochę, Ostróżkę i Krzycha a nawet milczącego Pizłę. Żal odkładać książkę na półkę.

Jest to ostatnia powieść z trylogii piastowskiej która kończy jakiś etap w dziejach Polski Piastów. Tłem powieści są wyprawy wojenne zakonu krzyżackiego przeciw Żmudzi i Litwie oraz wojna Polaków z Brandenburgią i Zakonem - bitwa pod Płowcami. Okazuje się że, niepokonani Krzyżacy mogą nie być niezwyciężeni. Próbując podsumować całą sagę powieści piastowskich to jest ona dziełem dzięki któremu można polubić taki przedmiot jak historia. Tak było w moim przypadku. Jak już wspominałem w poprzedniej którejś recenzji, każdy rządzący powinien znać dogłębnie historie wzlotów i upadków swojego państwa i umieć wyciągać z niej wnioski....bo ponoć "historia kołem się toczy" . Mentalność i świadomość ludzi pozostaje taka sama , zmienia się tylko oręż: zamiast koni są wozy bojowe , zamiast łuków - pociski i rakiety. Od mądrości , przewidywania i jedności w państwie zależy siła, potęga i niezależność każdego kraju. Polecam wszystkim którzy chcą poznać początki Państwa Polskiego.

• Powieść historyczna
  • Historyczne