Boś lud swój pomordował: biografia Karola I Stuarta

Okładka książki Boś lud swój pomordował: biografia Karola I Stuarta George Bidwell
Okładka książki Boś lud swój pomordował: biografia Karola I Stuarta
George Bidwell Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Seria: Z medalionem powieść historyczna
powieść historyczna
Z medalionem
Wydawnictwo "Śląsk"
1975-01-01
1975-01-01
Anna Bidwell
historia Anglii XVII wiek Parlament Stuart Cromwell

Biedna, smutna dynastia Stuartów, każdy po kolei smutniejszy od poprzedniego, no przyznaję, że ten najsmutniejszy, bo bez głowy... autor z dziką lubością opisuje powolne wzrastanie wpływu Cromwella, człowieka ubogiego, pracowitego i sprawiedliwego, który zrzucił tyrana w imię miłości do kraju i narodu... o ironio!

Czasami, w trakcie czytania, miałam ochotę oddać ją do biblioteki, ale na szczęście wytrwałam. Biografia jest nietypowa - autor stara się pokazać Karola z każdej możliwej strony - jako ofiarę historii, która znalazła się w nieodpowiednim miejscu i czasie, zadufanego w sobie władcę, którego nie obchodzi los poddanych i słabego człowieka, którego decyzjami kierują żona i doradcy. Warto było poświęcić książce czas i liczę, że to nie będzie moje ostatnie spotkanie z G. Bidwellem

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia, suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.

• Biografie
  • Literatura angielska