Pan Samochodzik i krzyż lotaryński

Okładka książki Pan Samochodzik i krzyż lotaryński Arkadiusz Niemirski
Okładka książki Pan Samochodzik i krzyż lotaryński
Arkadiusz Niemirski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia" Cykl: Pan Samochodzik (tom 51) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Pan Samochodzik (tom 51)
Oficyna Wydawnicza "Warmia"
2003-04-15
2003-04-15
pan samochodzik krzyż lotaryński niemirski arkadiusz

Szkoda, bo nie jest zbyt ciekawa pozycja. Czytało się ją trochę zbyt ciężko, fabuła nie trzymała w napięciu i jakoś tak nie pozostawiła we mnie uczucia przyjemności po przeczytaniu.

1958

W fabule pobrzmiewają jakby echa dawnych Samochodzików. Głównie Fantomasa. Czyta się nieźle, choć to nie to samo co Nienacki.

Większość książki prowadzona niemalże jak „Morderstwo w Orient Expressie”, tylko bez morderstwa. Pojawia się kolejny tajemniczy osobnik porównywany przeze mnie do Fantomasa, i ciekawe czy w kolejnych książkach cyklu będzie jeszcze kontynuacja tego wątku. Kolejna na szybko konkluzja to pytanie na ile skarby ukryte w nieznanych przez nikogo miejscach są jedynie fikcją literacką a na ile mogą być na wyciągniecie ręki 😊

Książki o Tomaszu, które nie wyszły spod pióra Nienackiego mają inny klimat, ale postać tytułowego Pana Samochodzika tak mocno zakorzeniła mi się w głowie iż sięgam często po „nowe” wydania.

„Krzyż Lotaryński” jest jedną z lepszych kontynuacji serii Pan Samochodzik, choć na kolana mnie nie rzuciła. Tym razem Arkadiusz Niemirski potrafił swój pomysł obudować interesującą fabułą więc całość nieźle się broni. Tyle, że powieść jest mało "Samochodzikowa" oceniając ją z perspektywy wzorca z kanonu Nienackiego. Jej scenariusz jest kombinacją opartą na pomyśle Agathy Christie z „Morderstwa w Orient Expresie” z „Fantomasem” Nienackiego.

Narracja Dańca w trzeciej osobie wygląda sztucznie i jest trochę denerwująca. Nie wiem dlaczego autor zdecydował się na taki zabieg? Przecież w innych tomach prowadził narrację tej postaci w pierwszej osobie i moim zdaniem czytało się znacznie lepiej.

Lektura tej książki nie będzie stratą czasu ale nie należy przesadzać z entuzjazmem.

znienacka.com.pl

Oceniam wersję poprawioną przez autora i opublikowaną bodaj w 20222 roku w wydawnictwie Saga.

Przygoda oparta na koncepcji rozwiązania zagadki, będąc zamkniętym w pociągu jadącym z Paryża do Warszawy. Samą ideę trzeba uznać za bardzo dobrą, wątpliwości budzą jednak niektóre naciągane i momentami naiwne działania bohaterów. Sam Tomasz z jednej strony na początku sprawia wrażenie trochę rozgoryczonego życie podstarzałego kawalera (super!),a z drugiej zachowuje się chwilami jak naiwny licealista. Powiedziałbym, że jest za bardzo Tomaszowy w relacjach z kobietami. Samo zakończenie jest niespodziewane i neutralizuje część zarzutów, które miałem. Sprawnie wprowadzono nowe technologie, acz należy pamiętać, że w chwili, gdy powstawała książka wyglądało to nieco inaczej niż obecnie.

Ciekawa kontynuacja, będąca nieco inną wersją zagadki kryminalno-historycznej. Ma wady, ale czyta się dobrze i z przyjemnością. Opowieść stanowi całość, ale nie wszystkie wątki wydają się być zamkniętymi.

Czytając tą część przygód Pana Samochodzika odniosłem wrażenie jakbym oglądał film 07 zgłoś się .
Trochę naciągane , infantylne intrygi i zawirowania.
Fajnie , że dowiedzieliśmy się jak zawsze, coś z historii.
Tym razem chodzi o Norwida.
Cyprian Kamil Norwid zmarł w przytułku we Francji.
Ale wróćmy do lektury, jak dla mnie słaba . Rozwinęła się trochę na koniec z akcjami , a tak to bardzo szło mozolnie.

Trochę naciągane , infantylne intrygi i zawirowania.
Fajnie , że dowiedzieliśmy się jak zawsze, coś z historii.
Tym razem chodzi o Norwida.
Cyprian Kamil Norwid zmarł w przytułku we Francji.

Błonie koło Warszawy :)
Zakon Kanoników Regularnych Lateraneńskich i Augustianie.
Krzyż lotaryński i relikwie Krwi.
A do kompletu hrabia Saint-Germain - i naleciałości Fantomasa.
Nie powala, ale i nie odstręcza.
A! i jeszcze przygody Pawła pisane w trzeciej osobie...

Błonie koło Warszawy :)
Zakon Kanoników Regularnych Lateraneńskich i Augustianie.
Krzyż lotaryński i relikwie Krwi.
A do kompletu hrabia Saint-Germain - i naleciałości Fantomasa.
Nie powala, ale i nie odstręcza.
A! i jeszcze przygody Pawła pisane w trzeciej osobie...

• Pan Samochodzik
  • Priorytet 3