Nikomu nie mów, że na imię ci Rachmil

Okładka książki Nikomu nie mów, że na imię ci Rachmil Rosine De Dijn
Okładka książki Nikomu nie mów, że na imię ci Rachmil
Rosine De Dijn Wydawnictwo: Klub dla Ciebie reportaż
reportaż
Du darfst nie sagen, dass du Rachmil heisst" : die Geschichte von Laja Menen und ihrem Sohn Rudi
Klub dla Ciebie
2010-01-01
2010-01-01
978-83-2580-2-479
Mieczysław Dutkiewicz
dziecko Auschwitz Holocaust II wojna światowa Żydzi

Okładka książki Lofts In Berlin Philippe De Baeck, Rosine De Dijn
Lofts In Berlin Philippe De Baeck, ...

Dziwią mnie słabe oceny tej książki, niewielka liczba opinii. Widać nie dotarła ona do szerszego grona czytelników. A szkoda.
To piękna, wzruszająca historia młodej matki -Żydowki, która przemierza pół Europy by ocalić siebie i dziecko w czasach Zagłady.

Autorka opisuje nie tylko losy swoich bohaterów,
ale przy okazji ( w bardzo przystępny sposób) daje czytelniko lekcję historii Europy ogarniętej II wojna światową

Autorka opisuje nie tylko losy swoich bohaterów,
ale przy okazji ( w bardzo przystępny sposób) daje czytelniko lekcję...

Książka miała opowiadać o losach chłopca, tymczasem ukazane są perypetie wszystkich osób dookoła. O życiu chłopca można przeczytać w nielicznych fragmentach. Autorka za bardzo wgłębia się w sprawy polityczne i urzędowe, plątanina nazwisk, miejsc, urzędów i ulic sprawia, że książkę czyta się bardzo ciężko i łatwo się w niej pogubić.

Przeczytałam wiele książek dotyczących Holocaustu jako takiego, jak i losów pojedynczych ludzi, których ta tragedia dotknęła. Wiele z nich czytało się z wielkimi emocjami, z ciekawością, czy bohaterom udało się przetrwać. Niestety, książka "Nikomu nie mów, że na imię ci Rachmil" jest "ciężka" w czytaniu. Historia małego Rudiego, jego matki i otoczenia przeplata się z faktami historycznymi, których jest zdecydowanie zbyt dużo. Czyta się tę książkę raczej jak podręcznik historii. Trudno jest przebrnąć przez gąszcz nazw ulic, dat, nazwisk i niezwiązanych bezpośrednio z samymi bohaterami faktów.

Napisana lekkim stylem, bardzo łatwo się czytało, ale ciężko było przeczytać. Książka, która w założeniu miała dotykać problemu holokaustu w ogóle nie oddaje grozy holokaustu! Bohaterstwo Belgów ukrywających żydowskie dzieci zahacza o absurd, biorąc pod uwagę, że przecież jedynym krajem, w którym za ukrywanie Żydów w czasie wojny groziła kara śmierci była Polska!

Trochę trudna, pogmatwana i starsznie przeplatana różnymi historiami. Powinna być o chłopcu, a głownie była o jego matce. Bardzo dużo retrospekcji i historyczno-politycznych faktów z okresu wojny.

Aleee nudna książka, napisana w taki sposób, w jaki pisze się prace magisterskie. Straszne!

Niespójne, nie oddające w pełni klimatu, mimo prostego języka ciężko przebrnąć. Jedna z najgorzej napisanych o Holokauście.

Książka ciekawa w części faktograficznej, gdy autorka cytuje listy. Jej egzaltowane komentarze - nieco gorsze.

• Holocaust
  • Wymienię
  • Izrael/Judaizm/Żydzi
  • Rok 2014
  • Lit.faktu
  • II Wojna Światowa

Dodaj cytat z książki Nikomu nie mów, że na imię ci Rachmil