Kici kici miau (kocia kołysanka)

Okładka książki Kici kici miau (kocia kołysanka) Józef Wilkoń
Okładka książki Kici kici miau (kocia kołysanka)
Józef Wilkoń Wydawnictwo: Hokus-Pokus literatura dziecięca
32 min.
978-83-60402-18-4
Kot literatura dziecięca poezja wiersz Wilkoń Hokus-Pokus miau dla dzieci

Okładka książki Ruda Józef Wilkoń, Piotr Wilkoń
Ruda Józef Wilkoń, Piotr...
Okładka książki Arka Noego Józef Wilkoń, Piotr Wilkoń
Arka Noego Józef Wilkoń, Piotr...
Okładka książki Mania i czarodziejska bania Marianna Janczarska, Józef Wilkoń
Mania i czarod... Marianna Janczarska...

Okładka książki Jak dwie krople wody Vanessa Simon-Catelin, François Soutif
Jak dwie kropl... Vanessa Simon-Catel...
Okładka książki Włosy mamy Gro Dahle, Svein Nyhus
Włosy mamy Gro Dahle, Svein Ny...
Okładka książki Lukrecja Diana Karpowicz, Przemysław Wechterowicz
Lukrecja Diana Karpowicz, Pr...
Okładka książki Mrówka wychodzi za mąż Przemysław Wechterowicz, Aleksandra Woldańska-Płocińska
Mrówka wychodz... Przemysław Wechtero...
Okładka książki Medal pana Zająca Becky Bloom, Paweł Pawlak
Medal pana Zająca Becky Bloom, Paweł ...

Gdyby myśleć o tej książce w kategoriach książki dla dzieci, to powiedziałabym, że jest trochę nieoczywista. Styl malarskich ilustracji Wilkonia to nie jest to, do czego przywykłam czytając setki książek moim dzieciom. Wypożyczona z biblioteki na dzień kota, książka bardzo spodobała się i przedszkolakowi, i 2-latkowi. Chodzą i powtarzają wiersz Wilkonia. Warto rozszerzać horyzonty i pokazywać dzieciom różnorodne style ilustracji.

Józef Wilkoń sam nie tylko zilustrował książkę, ale również napisał do niej tekst.
Jest to pierwsza taka książka.
Średni format. Twarda oprawa. Ilustracje, jakże charakterystyczne dla pędzla tego malarza.
On w szczególności ukochał koty .

W jednym ze swoich wywiadów powiedział tak:
,, Lubię koty, bo są dziwne. Psia miłość jest oczywista, kocia – osobista.’’

To już wszystko mówi za siebie. W jego bogatej twórczości malarskiej bardzo często pojawiają się te wąsate stworzenia.

A już inne jego słowa:

"Jeżeli nie szanujemy i nie doceniamy natury, to znaczy, że nie jesteśmy na tyle dojrzali, by być jej częścią".

Pięknie powiedziane. Właśnie dla dzieci stworzył prześliczną kocią kołysankę w postaci tej lektury.
W sumie tekst jest krótki, rymowany, ale rytmiczny, a słowa nakłaniają dziecko do snu.
Z początku większe narzucone tempo psotnika kotka ,który rozrabia w dzień , goni za myszką, poluje na ptaszki, tworzy bijatyki na niby ze swoim braciszkiem. Później kotek staje się śpiący, marudny jak dziecko, ale o tym jeszcze nie wie. Powolutku usypiamy kotka widokiem ciemnej nocy za oknem przy świetlistości księżyca,chodzimy cichutko na paluszkach , przykładając paluszek do buzi ciii…
Nawet uciszamy koncert świerszczyka. Kotek musi się wyspać, aby nabrać sił do nowej zabawy. W ten sposób zachęcamy naszą pociechę do słodkiego snu.
Niech się jej kotek przyśni.

Cudowna książeczka. Maluszki pokochają ją całym sercem. I Ty kociarzu zatrzymasz się i pochylisz nad nią trochę.

Jest to pierwsza taka książka.
On w szczególności ukochał koty .

W jednym ze swoich wywiadów powiedział tak:
,, Lubię koty, bo są dziwne. Psia miłość jest oczywista, kocia – osobista.’’

To już...

Z dwóch książeczek Józefa Wilkonia, to właśnie "kici kici miau" zauroczyło moją 2,5-letnią córkę. Styl ilustracji Wilkonia jest niepowtarzalny i nieoczywisty.
W dodatku rytmiczna piosenka, niczym wyliczanka wchodzi do głowy i pozwala maluchowi samemu czytać książeczkę.

Moja recenzja na blogu: https://szesnastapestka.wordpress.com/2016/06/10/ksiazki-ktorymi-rozmawiamy/

• Dla dzieci
  • Dziecięce
  • A: Posiadam
  • Dziecko
  • Biblioteka 2019 Martyna

Dodaj cytat z książki Kici kici miau (kocia kołysanka)