Z dziejów Husarii

Erica
2010-12-21
2010-12-21
978-83-62329-04-5
husaria z dziejów husarii wojsko polskie historia polski jazda konnica

W jaki sposób husarzom udawało się zręcznie manewrować kopią o długości aż sześciu metrów? Dlaczego uzbrojonym w broń palną oddziałom wroga nie udawało się zatrzymać szarżującej husarii? Po co husaria nosiła skrzydła? I wreszcie: dlaczego upadła formacja wojskowa, która przez bagatela dwieście lat nie miała sobie równych na polach bitew? Na te i masę innych pytań odpowiada książka Radosława Sikory „Z dziejów husarii”.

Sikora – doktor nauk historycznych, autor wielu książek i publikacji z zakresu historii nowożytnej oraz wojskowości – promuje wiedzę o husarii nie tylko poprzez słowo pisane, ale także jako aktywny działacz Fundacji Hussar, której jednym z celów jest przybliżanie dziejów tego wyjątkowego wojska w Polsce i Europie.

Książka ukazała się na rynku nakładem Instytutu Wydawniczego Erica w ramach obchodów 400. rocznicy świetnego zwycięstwa Polaków nad kilkukrotnie liczebniejszą armią rosyjsko-szwedzką pod Kłuszynem, zwycięstwa, którego nie byłoby właśnie bez skutecznych szarż husarii.

Rzut oka na pozycje bibliograficzne uświadamia, że autor bazuje przede wszystkim na źródłach z epoki, w tym na relacjach samych husarzy. Sikora do tematu podchodzi z zacięciem pasjonata, ale bynajmniej nie przesłania to zdrowego rozsądku i chłodnej naukowej analizy badacza. Nie ma tu niepotrzebnej egzaltacji, iż „husaria wielkim wojskiem była”. Książka nie jest monografią, raczej przedstawieniem podstawowych informacji w popularnonaukowej – a więc przystępnej – formie. Poznajemy między innymi ewolucję wyposażenia i technikę walki husarskich towarzyszy, choć moim zdaniem brakuje przedstawienia manewrów konnicy na polu bitwy. Autor dorzuca też garść ciekawostek i rozwiewa mity, które – nierzadko z winy samych historyków – narosły wokół legendarnej jazdy.

Wymieniając bitwy, podczas których główną rolę odegrała husaria, Sikora pisze między innymi o starciu pod Lubieszowem, gdzie 17 kwietnia 1577 roku wojska królewskie rozbiły oddziały buntujących się przeciwko Stefanowi Batoremu gdańszczan. W poszukiwaniu Lubieszowa spójrzmy na mapę Pomorza. I co? I nic – taka miejscowość nie istnieje. To znaczy jest, ale od dawna nazywa się Lubiszewo (a konkretnie Lubiszewo Tczewskie),a nie Lubieszów. Wielu historyków uparcie ją powtarza. Zrozumiałbym to, gdyby pole bitwy znajdowało się obecnie poza granicami kraju, na zasadzie – bitwa pod Kircholmem, a nie bitwa pod Salaspils, jak obecnie nazywa się to łotewskie miasto…

Wydawca wykonał masę dobrej roboty. W ręce Czytelników trafia więc pozycja z dużą liczbą zdjęć i ilustracji, w twardej oprawie i na dobrej jakości papierze. Zdecydowaną większość fotografii wykonano podczas cosierpniowej imprezy historycznej „Vivat Vasa!”, odbywającej się na pokrzyżackim zamku w Gniewie (woj. pomorskie). Pasjonat XVII-wiecznej wojskowości nie może jej nie znać. Grupy rekonstrukcyjne odtwarzają wówczas bitwę z 1626 roku, podczas której spotkały się armie dwóch królów z rodu Wazów – Zygmunta III i Gustawa II Adolfa. Licznie zgromadzona publika może podziwiać także egzercerunki chorągwi husarskich.

Lektura „Z dziejów husarii” raczej nie wniesie do wiedzy osób, które z historią tej formacji miały już kilkukrotnie do czynienia, wielu nowych wiadomości, ale dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z husarią, to pozycja w sam raz. Książka Radosława Sikory liczy mniej niż sto stron, więc można ją przeczytać w jeden wieczór. I nie będzie to czas stracony.

Bardzo mi się podoba że autor wnikliwie opisuje historię powstania najlepszej jazdy pancernej na świecie. Ewolucję jej wyposażenia oraz taktyki. Bardzo przystępny język. Warto przeczytać i zapoznać się z naszą legendarną i osławioną jazdą

Bardzo dobra książka nawet dla laika. Sporo ciekawostek.
Była kiedyś Polska Mila która mierzyła 7124 metrów /taka ciekawostka/

Bardzo dobra książka nawet dla laika. Sporo ciekawostek.
Była kiedyś Polska Mila która mierzyła 7124 metrów /taka ciekawostka/

Bardzo dobre wprowadzenie do tematu...

Bardzo dobre wprowadzenie do tematu...

Bardzo ciekawa, choć nierówna. Z nie do końca zrozumiałych dla mnie przyczyn, niektóre z bitew zostały potraktowane cząstkowo (np. Kirholm, Wiedeń). Teoretycznie nie kłóci się to z podtytułem książki, ale zostawia spory niedosyt. Gdyby wszystkie z bitew zostały opracowane tak, jak choćby Bitwa pod Lubiszewem, gwiazdek byłoby co najmniej osiem.

„Z dziejów husarii” to interesująca lektura, napisana przez Radosława Sikorę, znawcę dziejów oręża polskiego w czasach nowożytnych. Autor przedstawia nam historię najwspanialszej kawalerii w dziejach wojen, dumy polskiego oręża – husarii, od momentu jej zaczątków u progu XV wieku, aż po jej kres w 2. połowie XVIII wieku. Publikacja jest bogato ilustrowana rycinami i wyobrażeniami z epoki, ponadto znajduje się w niej wiele zdjęć, zarówno broni i ubiorów, jak i współczesnych rekonstruktorów, dzięki czemu obraz husarii przestaje być taki mglisty i daleki. Książka jest rzeczowym, a jednocześnie ciekawym i przystępnym opisem wszystkich aspektów dotyczących husarii na przełomie ponad 250 lat jej istnienia. Ciekawostki zawarte w treści publikacji przybliżają nam obraz polskiego husarza, który zniknął z kart historii przed przeszło dwoma wiekami. Jednocześnie książka obala mity związane z husarią, które funkcjonują w naszej świadomości. Ładne wydanie i twarda oprawa to dodatkowe atuty książki Radosława Sikory. Przyjemna lektura, pozwalająca przyjrzeć się z bliska fenomenowi husarii, która przez wiele lat dominowała na polach bitew Europy środkowowschodniej. Książka ukazuje jednocześnie, że zmierzch i upadek tej wspaniałej jazdy nie był wcale taki nieuchronny i oczywisty, jak się nam dzisiaj wydaje. Pozycja absolutnie obowiązkowa dla każdego miłośnika dziejów oręża i losów żołnierza polskiego w czasach nowożytnych.

Każdy zna husarię ale wokół szczegółów tej formacji kawalerii narosło wiele mitów. Ta książka przybliża nam wiedzę z zakresu uzbrojenia, taktyki, obyczajów i historii formacji. Bogato ilustrowana przemawia do wyobraźni każdego kto po nią sięgnie.

Bardzo dobra książka tematyczna. Po przeczytaniu trzeba jednoznacznie przyznać że autor dogłębnie zbadał temat i jest to chyba jedna z lepszych pozycji odnośnie naszej polskiej siły czyli Husarii. Polecam patriotom i nie tylko.

Książeczka, bo tak ją trzeba nazwać jest ciekawym wprowadzeniem w tematykę husarii. Omawia bardzo skrótowo historię tej formacji. Książeczka choć ciekawa, to niestety nie może ode mnie dostać więcej jak 5 ze względu na małą objętość.

Zazwyczaj (od czasów licealnych) nie sięgam po tego typu książki, chociaż historia jest nadal jednym z moich ulubionych przedmiotów szkolnych. Zazwyczaj też takie książki nie są tak dobrze napisane i pełne pasji...
Cieszę się, że są tacy ludzie, którzy chcą się dzielić swoją pasją i dzięki nim możemy dowiedzieć dużo,dużo więcej... A o polskiej Husarii, jednak w szkołach się mówi stanowczo za mało...
Książka ta jest zbiorem wszystkich najważniejszych informacji dotyczącej polskiej Husarii, która do dziś dzień fascynuje i jest symbolem polskości i patriotyzmu. W jednym z wywiadów na: http://historia.org.pl/ autor tej pozycji, Radosław Sikora, powiedział, że ta książka skierowana jest do osób, które albo chcą dowiedzieć się czegoś o Husarii albo chcą pogłębić swoją wiedzę na ten temat. Jak każdy z nas, podstawową wiedzę przekazywaną w szkole przyswoiłam dość dobrze i o Husarii słyszałam co nie co, ale jak się okazuje wiele kwestii było dla mnie niejasnych, a ta książka pomogła mi wiele zrozumieć...

Oprócz wielu informacji posegregowanych w rozdziałach (przykładowo możemy dowiedzieć się jakim orężem władali Husarzy i co mogło pokonać Husarza),możemy dowiedzieć się również jak polską Husarię postrzegali obcokrajowcy, wędrowcy czy dworzanie na dworach wielmożów. Wszystko jest dodatkowo oprawione w świetne rysunki autorstwa m.in. Dariusza Wieleca, ale i fotografie.

W książce zostały szczegółowo opisane dzieje Husarii od początków jej powstania, aż po sam kres, który nastąpił pod koniec XVIII wieku, taktyka tej polskiej jazdy konnej itp. Sam autor już we wstępie wyjaśnia nam czym jest Husaria i czym bogata i uprzywilejowana szlachta polska kierowała się zaciągając się do tej formacji- czyli, min. chęcią zdobycia sławy.

Z początku podeszłam do tej książki sceptycznie (głównie przez złe doświadczenia z książkami tego typu jeszcze z czasów szkolnych),ale gdy tylko przeczytałam wstęp odkryłam z jaką łatwością czyta się ją i wchłania informację... Zaskoczyła mnie. Nie zdawałam sobie sprawy jaką potęgą była nasza polska Husaria aż do dzisiaj i zaczęłam patrzeć na nią zupełnie inaczej.

Poproszę więcej takich książek na polskim rynku!

Moja ocena: 5

{http://anty---materia.blogspot.com/2011/08/z-dziejow-husarii-radosaw-sikora.html}

• Historyczne
  • Historia Polski