Listy do żony (1923-1927)

,,Niech mówią za siebie te listy dziwne jak majowy wieczór w Colombo6."

,,Niech mówią za siebie te listy dziwne jak majowy wieczór w Colombo6."

Witkacym będę zachwycała się do końca życia.
Wariat z Krupówek. Człowiek – artysta. Myśliciel i twórca Teorii Czystej Formy. Intrygujący autor z dwudziestolecia międzywojennego posiadał spektakularny styl pisarski. Jego powieści jak „Pożegnanie jesieni” i „Nienasycenie” oraz dramaty „Szewcy” i „W małym dworku” zawierają w sobie kunszt jego artystycznej duszy. Tym samym, pisane przez 17 lat listy do ukochanej żony- Jadwigi poświadczają, że indywidualny styl Witkacego nie został wykorzystany tylko w celach pisarskich. Jego trafne metafory, skomplikowane neologizmy, zapożyczenia z innych języków, intrygujące skróty, zabawne porównania i zaskakujące rymy są częścią jego życia, a listy do żony tylko to potwierdzają.
Dla mnie zbiór ten pozwolił spojrzeć na zupełnie inną stronę tego Wielkiego Artysty. W listach jest on po prostu sobą – człowiekiem z problemami, targanym namiętnościami, z którymi próbuje walczyć (nie ukrywa przed żoną swoich nałogów ani niewygodnych sytuacji codzienności).
Na uznanie zasługuje także specjalnie oznaczenie listów i obrazów, pełne ukrytej symboli związanej z nałogami artysty...

Witkacym będę zachwycała się do końca życia.

Polecam serdecznie, ciekawa historia i losy małżeństwa Witkiewicza

Polecam serdecznie, ciekawa historia i losy małżeństwa Witkiewicza

Pierwszy raz przeczytałem książkę, w której przypisy są tak obszerne i zajmują większą część książki. Same listy Witkacego jak dla mnie nic ciekawego nie wnoszą ponad to co można przeczytać w jego kilku biografiach. Raczej nie sięgnę po następne tomy listów do żony.

Cieszę się, że wydano listy Witkacego. Możemy obserwować jego życie z innej strony. Widzimy, że to człowiek, który ma świadomość chaosu na świecie, ale on stoi z boku szaleństwa - choć sam szalony - i zabiera w metafizyczną podróż do krainy absurdu.
To, co mi przeszkadza w wydaniach, to przypisy na końcu. Arcyniewygodna rzecz.

To, co mi przeszkadza w wydaniach, to przypisy na końcu. Arcyniewygodna rzecz.

to jest bardzo smutne , że wiele krytyki Witkacego wynika z tego , że ktoś miał problem by zrozumieć metafizykę lub nawet rozbudowane zdania. Czy już żyjemy w czasach gdzie tylko prostota jest cnotą, a przewidywalność budzi dreszcz?
Nie lubię używać metafory , że dla małp na sawannie silnik elektryczny byłby mniej wartościowy niż 10 bananów dlatego, że małpy nie znały jego zastosowania, ale jak widzę na jakim poziomie są młodsi czytelnicy , którzy się silą by napisać opinie o czymś czego nie rozumieją, niczym księża wypowiadjacy się o rodzinie .

Witkacy był geniuszem, właśnie przez swoją dysfunkcyjnosc i mizantropię, delikatny nihilizm, skutki uboczne w obserwacjach wielkim umysłem.
ale pisząc w 70procentach o tym jak cierpiał przez obracanie się w towarzystwie prostych mas nie przynisie mu odbiorców u właśnie tych samych typów osób wydajacyh o ironio 100lat później nad nim osąd.
Uważam też, że Witkacy nie powinien się w ogóle pojawiać u prostego czytelnika, niech on zostanie na Paulo Coelho albo vlogach dla nastolatek.

Zauważyłem też że proste masy , które trafiają na dziwność czyli kwintesencję Witkacego nie wiedza jak reagować, bo nigdy nie byli w teatrze, znają tylko to co co sami obserwują w swym zazwyczaj prostym środowisku.
Niczym pies co szczeka na wszystko czego nie zna, bo sie boi tego czego nie lubi, a nie lubi wszystkiego czego nie rozumie.
szczeka na samochody, szczeka na dzwieki, takie sa wlasnie wpisy co sie zaczynaja " "nie lubie Witkacego bo nie umialam nie umiem przebrnac"

Listy do żony mają też trochę ironi i nihilizmu, nie tyle co jako -negacji bytów, co jako wstrętu do tego co przewidywalne i nudne. Każdy może mieć swoją opinie ale mozlwosc jaką daje internet, że każdy byle prostak może się wpisać nad literaturą do której kiedyś nie miałby dostępu jako chłop panszcyzniany jest mocno smutne.

Być może jeszcze kilka stuleci musi minąć. Wierzę w mądra Polskę, wierzę że kiedyś coś się odrodzi i zmieni się odbiór na lepszy. Może po wojnie nuklearnej. Kiedys ten caly hedonizm i pupizm sie przeje , beda sie śmiać, że złote cielce miały więcej wartości niz eksperymenty z formą, wroci metafizycyzm upadnie kupizm i syfizm.
Chyba , że rola awangardy to zawsze stać na uboczu i być przez wiekszośc pokazywanym patykiem jak odszczepieniec.

Listy zawsze są bardzo osobistą i intymną sprawą. To w nich najlepiej i najłatwiej odbija się osobowość ich autora. Tutaj właśnie mam wgląd w osobowość Witkacego wprost i wkrzyw. Uwielbiam jego zabawy słowne, celowe bawienie się przekręcaniem wyrazów, tworzenie składniowych "cudaków".
Z prawdziwą przyjemnością wyławiam na przykład takie perełki: "Życie nie na szczytach czego-bądź jest nonsensem. Największy sens ma życie na szczycie nonsensu"

Klub Książki i Piwa wystawia ocenę 7 listów na 10 ze względu na, interesującą historię Witkacego i humor.

Witkacy byl czlowiekiem wyjatkowo przesadnym. Helena Massalska, warszawska wrozka przepowiedziala mu wielka zmiane w roku 1923. Uznal wiec, ze powinien wreszcie sie ozenic. Jadwige poznal, kiedy ta przyjechala do Zakopanego na kuracje, leczyc chorobe pluc.
On, nie znosil cebuli, karaluchow i falszu, i obiecywal jej kontemplacje zwiedlej trawki na stokach Gubalowki. Ona, wnuczka Juliusza Kossaka, zagrozona staropanienstwem, nie kochala go, ale czula sie potrzebna i cieszyla sie na to malzenstwo.
Witkiewicz, tak jak zapowiadal stworzyl jej zyciowe pieklo.
Na domiar tego jego matka nie cierpiala synowej, byla zaborcza i apodyktyczna.
Wedlug tych, ktorzy Witkacego znali byl zdegenerowanym dziwakiem i wybitnym czlowiekiem. I taki wlasnie wylania sie z tych listow.
Znakomicie opracowane przypisy (kopalnia wiedzy) i aneks.
Poruszajace.

der Kerl existiert fur mich eigentlich nicht --7 VIII 1925 NP6
Niesłychana katastrofa zaszła w górach. Państwa Kaszniców (on, ona i syn) i młodego Wasserbergera spotkał lodowy huragan na Lodowej Przełęczy. 3 panowie u m a r -l i (sini, krwotoki podskórne i opuchli). Pani K. opuchła, ledwo zlazła po 2 dobach (pomyśl, ile dób!) - siedziała z trupami w wichrze -- 9 VIII 1925 NP8
Wyobraź sobie, że tych troje turystów umarło od próżni, którą wytworzyły prądy powietrza. Starsza pani K[asznicowa], która ratowała umierających, była w chwili wytworzenia się próżni o kilkanaście kroków za nimi i dlatego ocalała -- 13 VIII 1925 NP12 Możliwe, że jutro pójdę w góry. Tamto jest oczywista zbrodnia - to blaga z tymi próżniami1. Od początku mówiłem, że zbrodnia, ale mnie zagadali. --
na Gubałówce na nartach pierwszy raz. -15° R. Genitalia obwinąłem szalem.

der Kerl existiert fur mich eigentlich nicht --7 VIII 1925 NP6

• Sztuka