Opowieści efeskie czyli o miłości Habrokomesa i Antii

Okładka książki Opowieści efeskie czyli o miłości Habrokomesa i Antii Ksenofont z Efezu
Okładka książki Opowieści efeskie czyli o miłości Habrokomesa i Antii
Ksenofont z Efezu Wydawnictwo: De Agostini, Ossolineum Seria: Arcydzieła Kultury Antycznej pozostałe
pozostałe
Arcydzieła Kultury Antycznej
Ta peri Abrokomou kai Anthias Efesiaka
De Agostini, Ossolineum
2006-01-01
2006-01-01
Ludwika Rychlewska
romans starożytność proza

Okładka książki Nowele antyczne. Wybór Ajschines, Alkifron, Appian z Aleksandrii, Apulejusz, Aristajnetos, Chares z Mityleny, Klaudiusz Elian, Ezop, Gelliusz, Herodot, Homer, Ksenofont, Ksenofont z Efezu, Tytus Liwiusz, Lizjasz, Longos, Lukian, Ammianus Marcellinus, Owidiusz, Partenios, Petroniusz, Kwintus Kurcjusz Rufus, Stanisław Stabryła, Publiusz Papiniusz Stacjusz, Syliusz Italikus, Publiusz Korneliusz Tacyt, Romuald Turasiewicz, Wergiliusz
Nowele antyczn... Ajschines, Alkifron...

O tym, co z literackiej spuścizny starożytności dotarło do naszych czasów, decydowała dziejowa niesprawiedliwość, toteż obcujemy z dziełami o niezaprzeczalnej wartości historycznej i bardzo zróżnicowanej wartości artystycznej.
"Opowieści efeskie" zawdzięczają swą przynależność do klasyki raczej szczęściu niż niepodważalnym walorom literackim, czego nie kryje zresztą we wstępie tłumaczka dziełka, pani Ludwika Rychlewska. Trzeba tu zaznaczyć, iż gdyby pani Ludwika pominęła w tymże wstępie szkolne oczywistości, schudłby on znacznie bez szkody dla całości ustroju. Rozumiem jednak, że jakoś trzeba było ten tomik napompować; oryginalny tekst liczy sobie ledwie 75 stron. Co ciekawe, ta skromna z pozoru historia obejmuje wiele lat i wydarzeń, które siłą rzeczy podane są w ogólnym zarysie i w iście straceńczym tempie. Galopadzie tej winny jest podobno (między innymi) fakt, iż dotarło do nas prawdopodobnie jedynie streszczenie pierwotnego utworu.
Z szacunku dla blisko dwutysiącletniej metryczki tej książki pozostawię ją bez oceny; jej lekturę odradzam jednak wszystkim, którzy oczekują od literatury czegoś więcej niż szkicu o wielkiej miłości spełnionej mimo potężnych przeciwności losu.

• Antyk
  • Literatura antyczna