Od kultu do zbrodni: Ekscentryzm i szaleństwo w religiach XX wieku

Okładka książki Od kultu do zbrodni: Ekscentryzm i szaleństwo w religiach XX wieku Jacek Sieradzan
Jacek Sieradzan Wydawnictwo: Kos reportaż
reportaż
Kos

Okładka książki Przewodnik po myśli Carla Gustava Junga Ilona Błocian, Tomasz J. Jasiński, Henryk Machoń, Czesław S. Nosal, Tomasz Olchanowski, Kazimierz Pajor, Andrzej Pankalla, Mirosław Piróg, Jerzy Prokopiuk, Jacek Sieradzan, Izabela Trzcińska
Przewodnik po ... Ilona Błocian, Toma...
Okładka książki Zrozum mnie i szanuj. Refleksje wokół niepełnosprawności intelektualnej. Aleksandra Fandrejewska, Ewa Gniazdowska, Urszula Jarecka, Jolanta Koral, Franciszek Maśluszczak, Wojciech Otto, Halina Postek, Jacek Sieradzan, Lech Śliwonik, Justyna Sobczyk, Piotr Wasilewski, Elżbieta Zakrzewska-Manterys
Zrozum mnie i ... Aleksandra Fandreje...
Okładka książki Hermaion nr 2 Krzysztof Grudnik, Irma Kozina, Zbigniew Łagosz, Dariusz Misiuna, Mirosław Piróg, Jerzy Prokopiuk, Jacek Sieradzan, Norbert Wójtowicz
Hermaion nr 2 Krzysztof Grudnik, ...

Tytuł mylący,od kiedy sekty zalicza się do religii ? Czyta się jak encyklopedie,pełno nazwisk z minionej epoki które nic nie mówią czytelnikowi,opisy ekscentryków,zboczeńców ,mistyków,szaleńców i ich wybryków opisane tak jakby autor sam wierzył w jakieś nadprzyrodzone siły,ciekawa pozycja ale szału nie ma,

Pewnie się powtórzę: nie każdy szaleniec jest "guru" duchowym, religijnym, czy innym. Nie każdy głęboko wierzący jest szaleńcem, choć przecież szuka odpowiedzi. Nie każdy błądzący jest ślepy. Nie każdy przewodnik prowadzi do celu. Autor wybrał określone postaci, z określonego czasu. I poprowadził nas w określonym kierunku. A przecież, istnieje wiele dróg.
Chyba trochę filozofuje, tak jak małe dziecko.
Wracając do tematu: -książka ciekawa, ale należy czytać krytycznie, ostrożnie i jednak weryfikować niektóre wyrażone poglądy.
To takie moje zdanie.

Dla pełnej jasności - jestem agnostykiem (czyli z polskiego na nasze, kimś kto nie wyklucza możliwości istnienia Boga)

Chyba trochę...

Mocny zestaw ekscentryków, dziwaków oraz szaleńców i psychopatów którzy mimo swej zaburzonej osobowości przyciągali do siebie tłumy wyznawców i sprowadzali ich na drogę śmierci.
Chociaż w niektórych przypadkach od każdego można by wysupłać odrobinę ciekawych i oryginalnych poglądów jednak i tak większość z przywódców kultów i sekt okazywało się ludźmi z zaburzeniami psychicznymi którzy kazali siebie uznawać za bogów czy diabłów.
Książka ogólnie ciekawie napisana choć w części trochę zbyt naładowana szczegółami oraz nie wyjaśnionymi określeniami.

• Popularnonaukowe
  • Kulturoznawstwo - studia
  • Książnica Płock
  • Phrenos

Dodaj cytat z książki Od kultu do zbrodni: Ekscentryzm i szaleństwo w religiach XX wieku