Hobbit czyli tam i z powrotem

J.R.R. Tolkien Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry fantastyka, fantasy, science fiction
The Hobbit, or There and Back Again
832071608X
Maria Skibniewska
hobbit śródziemie pierścienie

Opinie [2 625]

Po obejrzeniu filmu zabrałem się wreszcie za książkę, właściwie tylko początek, impreza u Bagginsa, są zgodne, cała reszta filmu to już wyobraźnia Petera Jacksona, nie zgadza się prawie nic: tak, Bilbo wszedł na drzewo, ale nie zobaczył niekończącego się morza zieleni tylko rzekę i góre, tak, krasnoludy weszły do Góry, ale nie było tam żadnej walki ze Smaugiem, i tak dalej....

Tyle osób zachwyca się tą książka, a dla mnie nie zrobiła wielkiego wrażenia. Opowieść przede wszystkim była za długa... Ciągnęła się w nie skończoność.

Wspaniały świat, barwni bohaterowie i przeciętna historia. Bilbo Baggins - hobbit, który nienawidzi przygód wyrusza bez żadnego powodu podróż swojego życia. To co najbardziej kuleje w tej powieści to motywacje bohaterów, szczególnie tego tytułowego. A właściwie brak tychże motywacji.

Poznałem Hobbita podczas zajęć wyrównawczych w podstawówce. Nauczycielka przyniosła mi wtedy książkę z biblioteki i kazała w ciszy czytać, a potem powiedzieć co myślę.
Byłem wtedy świeżo po seansie Władcy Pierścieni, ale jeszcze nie domyślałem się powiązania obu uniwersów. Pojawienie się jednak Gandalfa w ogródku Bilba dało mi jasny sygnał, że coś jest tu nie tak. Potem...

Sympatyczna podróż Bilba przez Śródziemie. Zdecydowanie lżejsza niż Władca Pierścieni.

Hobbit nie jest wielkim dziełem literatury, ale mimo to jest bardzo przyjemną lekturą przygodową. Myślę, że najlepsze przyjęcie może mieć wśród młodzieży. Sporą część wydarzeń należy brać z przymrużeniem oka i nie mam na myśli tego, że książka jest o smokach i czarodziejach. Mam na myśli to, że część wydarzeń jest nielogiczna lub dziwna z psychologicznego punktu widzenia...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świat, który stworzył Tolkien jest niesamowicie intrygujący i ciekawy. Ciężko mi w ogóle zrozumieć, jak można stworzyć coś tak wspaniałego. Jedna z najlepszych dzieł, z jakimi zdążyłem się dotychczas zapoznać.

Z tego co widzę książka ta ma naprawdę pozytywne opinie, niestety moja taka nie jest. Sądzę, że wynika to z faktu, iż literatura bardzo się zmieniła, a ja czytam głównie fantastyke współczesną. Będąc szczera nie umiem podać mocnych argumentów, które przeważyły nad moją opinią. Po prostu mnie to nie porwało. Bardzo klasyczny motyw przygody (co zapewne nie jest winą...

Dopiero teraz, po obejrzeniu serii Hobbit zabrałem się za książkę, i owszem stwierdzam że same filmy zostały niepotrzebnie porozciągane w wątki i zdarzenia całkiem zbyteczne aby sztucznie wydłużyć całą historię.
Nie mniej uważam że świat wykreowany przez Tolkiena jest ciekawy i przyciągający, choć czasami podczas czytania potrafił męczyć styl w jakim została napisana książka.

Ta książka jest jedną z lepszych powieści fantastyki. Polecam ją dla tych którzy dopiero zaczynają czytać książki J.R.R Tolkiena.

Dyskusje

70 219