We własnym gronie

Mari Jungstedt Wydawnictwo: Bellona Cykl: Inspektor Anders Knutas (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Den inre kretsen
9788311119710
Ewa Wojaczek
Bellona
literatura szwedzka
Den inre kretsen
Bellona
Inspektor Anders Knutas (tom 3)
kryminał, sensacja, thriller
9788311119710
Ewa Wojaczek
literatura szwedzka

Okładka książki Uczeń Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt
Ocena 7,7
Uczeń Michael Hjorth, Han...
Okładka książki Niemowa Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt
Ocena 7,7
Niemowa Michael Hjorth, Han...
Okładka książki Oblany test Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt
Ocena 7,6
Oblany test Michael Hjorth, Han...
Okładka książki Heroina Mons Kallentoft, Markus Lutteman
Ocena 7,5
Heroina Mons Kallentoft, Ma...
Okładka książki Ciemne sekrety Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt
Ocena 7,5
Ciemne sekrety Michael Hjorth, Han...

Oj ciężko skupić się na tej książce. Końcówka nawet niezła, ale droga, która do niej prowadzi...oj, to droga długa i krajobrazowa, taka leniwie wijąca się wśród pól. Podziwiasz, podziwiasz...i w końcu znudzony tracisz zainteresowanie.

Bardzo dobry kryminał obyczajowy. Nie ma tu gwałtownych zwrotów akcji, bo akcja się toczy swoim spokojnym rytmem. Nic nie jest zbyt oczywiste. ale czyta się przyjemnie, aczkolwiek bez fajerwerków. Można przeczytać dla odmiany po bardziej trzymających w napięciu kryminałach/thrillerach. Wciąga i jak się czyta to zaciekawia. Po skończeniu wylatuje z głowy ;-)

Gotlandia zaczarowała mnie swoim pięknem i mrocznymi tajemnicami choć trzecią część kryminalnej historii pisanej przez Marii Jungstedt uważam za nazbyt rozwlekłą i obłą w treści. Pozostał mi po niej nieco mdły posmak i niedosyt.

Przeciętna, delikatniej mówiąc, książka. Dłużyzny, opisy obyczajowe nie prowadzące do niczego, brak logiki, a do tego, najgorsza zbrodnia autora kryminału: niewykorzystany potencjał dobrego pomysłu... nie sięgnę po inne dzieła, bo ta pozycja mnie skutecznie odstraszyła.

Aż strach mieszkac w tej Gotlandii, tyle się tam dzieje złego. Hsiążka jest niemiłosiernie rozwleczona, tym samym momentami ciężko się ją czyta. Niektórzy bohaterowie według mnie wogóle są zbedni (dziennikasz John).
Knuts stary poczciwy policjant, który w sumie jest no i to by było na tyle.

Książka do przeczytania, ale nie do powrotu do niej.
A morderstwo na tle...

Sama zbrodnia nawet ciekawa, wielowątkowa, skomplikowana, z obfitością fałszywych tropów. Ale sposób jej zaprezentowania... Dziwne, bo to już trzecia książka Autorki, a czytywałam lepiej napisane debiuty. Bardzo długo nie dzieje się nic ciekawego — dopiero po stu stronach znika studentka archeologii (fakt, wcześniej dzieci znajdują bezgłowego konia, co bulwersuje ludność...

,,We własnym gronie" to kryminał, który już zaczyna się nietypowo. W prawdzie jest morderstwo ale początkowo nie takie jak można by się spodziewać. Na Gotlandii, w pełni lata dwie małe dziewczynki znajdują bestialsko okaleczonego kuca. Ktoś odciął mu głowę, którą zabrał wraz z całą krwią. Śledczy z komisarzem Knutasem są bezsilni i kluczą w miejscu. Nie wiedzą jednak, że to...

Seria o inspektorze Knutasie to jak dla mnie na pewno nie światowy bestseller (jak informują okładki książek). Jeśli ktoś oczekuje kryminału jak u Mankella, to się rozczaruje. Czytałam po kolei i widziałam błędy, nie wiem czy wynikające z tłumaczenia, czy może z zapomnienia autorki (inny wzrost, wiek itp.). Niemniej jednak jeśli ktoś oczekuje lekkiej, niezobowiązującej...

Dość toporna, nudni bohaterowie, mnóstwo rozwiązań na skróty, akcja, która rozwiązuje się sama, i dużo niepotrzebnej pisaniny, która niczego nie wnosi do akcji.

Jako że szwedzka pisarka lubi doprawiać kryminalne intrygi obyczajowymi akcentami, Anders Knutas interesuje ją nie tylko od czysto zawodowej strony, lecz także od prywatnej. (…) O ile jednak pan Knutas utrwala wraz z następnymi tomami swój wizerunek poczciwego everymana – przeciętnego i zarazem miłego człowieka, tak wciąż nie potrafię przekonać się do perypetii dziennikarza...

• Kryminał
  • Kryminały