Żadnych bachorów 40 powodów by nie mieć dzieci

Okładka książki Żadnych bachorów 40 powodów by nie mieć dzieci Corinne Maier
Okładka książki Żadnych bachorów 40 powodów by nie mieć dzieci
Corinne Maier Wydawnictwo: G+J nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
No Kid, Quarante raisons de ne pas avoir d’enfant
G+J
2008-01-01
2008-01-01
Beata Biały
poradnik

Okładka książki Etyka zawodu psychologa Jerzy Brzeziński, Barbara Chyrowicz SSpS, Wojciech Poznaniak, Małgorzata Teoplitz-Winiewska
Etyka zawodu p... Jerzy Brzeziński, B...
Okładka książki Rozbierz mnie. Psychoanaliza garderoby Catherine Joubert, Sarah Stern
Rozbierz mnie.... Catherine Joubert, ...
Okładka książki Bajki rozebrane Tatiana Cichocka, Katarzyna Miller
Bajki rozebrane Tatiana Cichocka, K...

Mam mieszane uczucia, ale książkę oceniam bardzo pozytywnie. Nie ma zbyt wielu pozycji tego typu na rynku, mimo iż nie jest ona pierwszej świeżości, to i tak jest wciąż bardzo aktualna. Wielkie brawa dla autorki, sama ma dzieci, więc poniekąd mogła sobie na taką publikację pozwolić. Już sama okładka przeokropna, u mnie budzi agresję i wprowadza dyskomfort. Książka bywa infantylna, ale tylko momentami, czyta się ją super szybko, ciachnęłam w jednej wieczór.
Dostajemy to, za co płacimy, autorka nie podaje kontrargumentów, pisze tylko i wyłącznie o tym, dlaczego nie warto mieć dzieci, jaki duży dyskomfort to powoduje, dla rodziców, szczególnie matek, jak bardzo zmienia życie, co zabiera, a także jaki niekorzystny wpływ ma na planetę.
Styl dość szorstki, felietonowy, ale z czasem wsiąkamy i robi się przyjemny w odbiorze. Myślę, że dla osób bezdzietnych z wyboru pozycja obowiązkowa.

Rewelacja! Najlepsza książka jaką czytałam o takiej tematyce! :) Uwielbiam język jakim jest napisana. Miód na moją duszę. Ogromna przyjemność poczytać prawdę i bez cenzury. Mega się cieszę, że udało mi się dorwać tą książkę. Duży szacun dla autorki za szczerość i logiczne myślenie. Wreszcie książka, która mnie nie zawiodła.
Słownictwo wcale nie jest takie ostre. Moi znajomi (którzy są rodzicami) używają ostrzejszego ;)
PS. Książkę polecam szczególnie osobom, które nieznoszą kontaktu z dziećmi.

Słownictwo wcale nie jest takie ostre. Moi znajomi...

Bardzo zawiodła mnie ta pozycja. Książka przełamuje pewne tabu, i chwała jej za to (stąd trochę naciągana ocena),ale naprawdę spodziewałam się, że autorka z takim wykształceniem i doświadczeniem, potraktuje temat w bardziej zniuansowany sposób. Tymczasem ta książka to nieprzerwany strumień żółci i agresji ukierunkowanej na dzieci, te wredne „pasożyty” – jakby nie były małymi ludźmi, tylko jakimś podrzędnym gatunkiem. Rozumiem, że książka miała być dowcipna, groteskowa, autoironiczna, ale serio, coś tu nie wyszło. Nie znalazłam w tej książce NIC zabawnego. No ale może nie mam poczucia humoru?

Książka niewymagająca, szybko się czyta (jeden wieczór),wyniosłam kilka ciekawych rekomendacji lekturowych (Topor, Aries) i to wszystko. Sądzę, że są dużo ciekawsze (i zabawniejsze?) pozycje traktujące o bezdzietności niż ta. I jeszcze do tego ta koszmarna okładka, blech.

Jeszcze nie czytałam, ale, że jestem aktywna w kwestii Childfree to oceniam wysoko. Brawo za takie publikacje! :)

• W mojej biblioteczce
  • Papierowa
  • Socjologia, ekonomia, psychologia i filozofia/poradniki
  • Dziecko, macierzyństwo
  • Wymienię