Dwie miłości

Książnica
1997-01-01
1997-01-01
Maria Grabska-Ryńska
wdowa marynarz uczucie niepokój niepewność

Czy Wam też zdarzyło się, że najlepiej oceniona książka autora nie została jednocześnie Waszą ulubioną? 😉
"Dwie miłości" to najlepiej oceniona na lubimyczytac książka Lavyrle Spencer. Bardzo dużo sobie po niej obiecywałam, skoro te niżej ocenione w większości stały się moimi perełkami. Tu jednak, znowu sprawdziła się typowa dla mnie zasada, że mój gust czytelniczy musi być chyba jakiś specyficzny i niezgodny ze zdaniem większości 🙃
"Dwie miłości" to historia trójkąta miłosnego. Laura - niegdyś żona Rye'a, teraz wdowa po nim została żoną "tego trzeciego", czyli ich wspólnego najlepszego przyjaciela Dana.
Nieoczekiwanie Rye, który przed 5 laty "zginął" na morzu wraca do swojego domu - tam zastaje żonę, która tą żoną już nie jest, najlepszego przyjaciela, który zajął jego miejsce i około 5-letniego chłopca...
Laura postawiona między młotem a kowadłem nie umie odnaleźć się w nowej sytuacji - kocha obu, zarówno Rye'a jak i Dana.
Jest to pierwsza książka Spencer w której nie spodobało mi się jak podeszła do głównego wątku - Laura kochająca Rye'a od młodości miłością szczerą i namietną samobiczuje się zostając z Danem, który jest dobrym ojcem i mężem, nie ma między nimi jednak żadnej iskry, a samo uczucie Laury wynika tylko i wyłącznie z wdzięczności za pomoc Dana w tak trudnym dla niej czasie po "śmierci" Rye'a.
Bohaterka nie chcąc zranić żadnego z mężczyzn, rani oczywiście obu. Jej niezdecydowania nie odbierałam pozytywnie, nie widziałam w tym chęci chronienia bohaterów od zranienia, a raczej opieszałość do jakiejkolwiek zmiany. Szkoda mi było Rye'a i wielokrotnie się zastanawiałam jak wielką i ślepą miłością musi darzyć Laure.
Z jednej strony rozumiałam rozterki Laury, w końcu tak wiele zawdzięczała Danowi. Z drugiej jednak strony swoją opieszałością raniła zarówno Rye'a jak i siebie.
Szczęśliwe zakończenie jest moim zdaniem efektem tylko opatrzności, która wzięła sprawy w swoje ręce i pchnęła naprzód sytuacje między bohaterami, bez tego nie odważyłabym się wytypować jednoznacznego zakończenia.

Musialam troszeczke odczekac przed recka bo to bylo wreszcie to czego szukam w ksiazkach... drzenie ciala, nieobecnosc ducha, bujanie w powietrzu, zamyslenie... to bylo wreszcie to dlaczego w ogole czytam, dlaczego otwieram nastepna ksiazke z nadzieja by to poczuc, by moje cialo znow odmowilo posluszenstwo a moja dusza przezyla ta jedna jedyna niepowtarzalana namietnosc... lubie trojkaty ale mimo ze liczebnie ich ilosc w romansach jest ogromna to przygladajac sie im blizej widzimy tylko odcinek, jest on i ona i mniejsza lub wieksza przeszkadzajka ... a nie o to przeciez chodzi... to musi byc prawdziwa walka, trudny wybor, dylematy moralne, wtedy taki trojkat powoduje szybsze bicie serca, drzenie rak i ta obecnosc w swiecie do ktorego tylko takie piekne ksiazki moga mnie zabrac... Dan, Rye i Laura to trojka przyjaciol miedzy ktora rozgrywa sie ta historia... to ogromna namietnosc i chemia miedzy dwojka ostanich wymienionych... mamy tutaj wszystko poczatek budzenia sie czegos miedzy chlopcem a dziewczyna, piekne chwile poznawania swojej seksualnosci, obawa przed jej konsekwencjami i ta wszechobecna potrzeba bycia ze soba... Rye wkrotce po malzenstwie wyplywa w rejs by poleprzyc warunki materialne swojej rodzinie wkrotce Laura dostaje wiadomosc ze jego statek zostal zatopiony a ona nosi w lonie owoc ich milosci... jak to klasycznie bywa w takich sytuacjach Dan pomaga Laurze przejsc przez rozpacz utraty meza i zeni sie z nia... ksiazka zaczyna sie w momencie powrotu Rye do domu i ten poczatek ich pierwsze spotkanie, milosc ktora uspiona wybucha ze zdwojona energia, proba zapanowania nad nia, nad swoimi uczuciami i dylemat Laury kogo wybrac... autorka miala pomysl na ta historie, dzialania Rye by odzyskac ukochana sa ciekawe lekko chultajskie ale przeciez to uczucie bylo i jest miedzy nimi... dylemat Laury ktory uwielbiam poukladane zycie, wspanialy maz czy tez namietnosc i milosc... Bardzo fajnie przedstawiono prawie kazda scene z obydwojgiem kochankow, ich probe walki, nieobecne spojrzenia, koniecznosc zapanowania nad sercem i cialem... to to co ubostwiam w romansie... i dzieki czemu czasem balam sie przewrocic nastepna strone... Bylam caly czas za Ryem walczylam jak lew o milosc swojego zycia, cieszylam sie z oznak dawnej sympatii, cierpialam przy ich braku...
To byl raj dla mojej skolowanej duszy i jedna z niewielu ksiazek przy ktorych moje cialo odmowilo wspolpracy i moglam zapomniec o terazniejszosci przeniesc sie w ukochany 19 w by zawalczyc o swoja milosc....

flaki z olejem...

flaki z olejem...

Jedna z najlepszych pozycji tej autorki. Gorąco polecam.

Jedna z najlepszych pozycji tej autorki. Gorąco polecam.

Podobało mi się w tej książce to, że mogliśmy poznać punkt widzenia każdego z głównych bohaterów. Na początku solidaryzowałam się z tzw. mężem nr 1, ale z czasem (gdy poznawałam perspektywę tzw. męża nr 2) stawałam właśnie po jego stronie. Książkę czyta się szybko, bo jest dużo dialogów, takich życiowych dialogów, które można usłyszeć na co dzień, takich w których pełno jest ludzkich emocji, obaw, słabości, popędów. Sama historia - czyli zaginięcie męża i jego powrót - jak dla mnie niezbyt wciągająca.

Historia wdowy po marynarzu, która ponownie wychodzi za mąż za jednego z jego przyjaciół. Gdy pewnego dnia uznany za zaginionego pierwszy mąż powróci do domu, w życie kobiety znowu wkradnie się niepokój i niepewność.

• Romans
  • Romans historyczny
  • ☆ Literatura zagraniczna
  • Ona jedna a ich dwóch- kogo wybrać