Najsłynniejsze teorie spiskowe

2010-09-27
2010-09-27
978-83-7674-073-7
Kamil Maksymiuk-Salomoński
teorie spisek tajemnice niewyjaśnione historie

Fajna, trochę śmieszne niektóre teorie : ) Przyjemnie się czyta, idealna pozycja na jakiś weekend żeby się "nie męczyć" a szybko sobie przeczytać.

Książka ciekawa i dobra jako lektura dla zabicia czasu. Czyta się ją bardzo szybko i jest przyjemna i lekka.
W łatwy sposób przedstawia różnorakie teorie spiskowe od tych absurdalnych po całkiem prawdopodobne.
Moim zdaniem jednak zbyt łatwo, przez co czuję mimo grubości książki i ilości teorii pewien niedosyt. Często teorie sprowadzane są do jednego zdania typu- Ktoś tam to kosmita/światem rządzą masoni/CIA kontroluje nasze umysły/politycy są skorumpowani/koncerny farmaceutyczne nas zatruwają/jakieś wydarzenie było celowym spiskiem i zleconym zabójstwem, zaś te ciekawsze nie są jakoś specjalnie rozwijane.
Tego rozwinięcia niektórych teorii (chociażby dodania zdjęć, tabel, schematów ilustrujących to o czym mowa),o których można by wiele więcej powiedzieć, nie skupiając się aż tyle na dość schematycznych teoriach spiskowych w książce mi brakuje. Czegoś co przyciągnęło by mnie do niej znowu i sprawiło że byłaby już jakimś kompendium wiedzy o tych teoriach. Jest jedynie ich zgrabną prezentacją.

Autor przytacza wiele kontrowersyjnych tematów związanych z nasłynniejszymi zamachami, działaniami władz czy tajemniczych zgonów osób sławnych.
Polecam jako lekturę pomiędzy ambitniejszymi dziełami.

Polecam jako lekturę pomiędzy ambitniejszymi dziełami.

1953

Jak sam tytuł wskazuje, jest to alfabetyczny spis najbardziej popularnych teorii spiskowych. Książka jest przeznaczona głównie dla laików, bo większość tematów jest potraktowana strasznie pobieżnie i osoby, chociaż trochę interesujące się danym tematem nie znajdą tu nic nowego. Jest wprawdzie parę punktów przedstawionych bardzo starannie (zamach z 11 września 2001 r. czy zabójstwo Kennedy’ego),ale w większości to straszne ogólniki, które właściwie można z łatwością streścić w jednym zdaniu. Autor też nie przytacza żadnych źródeł swoich informacji, więc nie wiadomo czy część tych teorii sam nie wymyślił. Książka obfituje jednak w masę ciekawostek i jest idealna dla kogoś, kto dopiero chce zacząć poszukiwania w tej tematyce. Wielka szkoda, bo temat ma naprawdę duży potencjał.

„ Czy jesteś gotów odkryć jedne z największych tajemnic, które od wielu lat pozostawały niewyjaśnione?”

Teorie spiskowe towarzyszą ludzkości niemal od zarania dziejów, rozpalały wyobraźnie, kreowały rzeczywistość, wypaczały fakty, wpływały na życie i funkcjonowanie niezliczonych ludzkich mas. Tłumaczyły tajemnicze wydarzenia, niepokojące zjawiska, zagadki przeszłości, skrzętnie skrywane sekrety wielkich i sławnych postaci i rządów. Mimo upływu lat nadal funkcjonują gdzieś w naszej świadomości (pojawiają się zresztą nowe),sposobie myślenia, wypływając i dając o sobie znać przy różnych politycznych czy dziejowych okolicznościach.

Jedne, opierają się na pewnych historycznych, naukowych czy choćby pseudonaukowych przesłankach i pewnej dozie prawdopodobieństwa (zabójstwo Martina Lutera Kinga, sprawa Aleksandra Litwinienki),inne wydają się być zupełnie absurdalne i oderwane od jakiejkolwiek rzeczywistości (ucieczka Adolfa Hitlera na Księżyc). Jakby jednak nie było, niepodzielnie karmią się odwieczną ludzką ciekawością, pragnieniem odkrywania tajemnic, pogonią za sensacją, bardzo tendencyjnym tłumaczeniem zachodzących w świecie wydarzeń i zmian.

U źródła takiego stanu rzeczy tkwi oczywiście podejrzliwość, nieufność wobec przedstawicieli władz (wcześniej władców),polityków, rządów i ich instytucji, służb specjalnych, wojska, wielkiego biznesu. Nie można zapomnieć również o nieodłącznych aspektach czysto finansowych i handlowych. Na podstawie spiskowych teorii dziejów powstały niezliczone ilości powieści, opowiadań, publikacji naukowych, seriali, filmów dokumentalnych i fabularnych, audycji radiowych, gazet, komiksów itd…

Książka Jamiego Kinga prezentuje nam cała gamę i różnorodność tego rodzaju zjawisk, pojawiających po dzień dzisiejszy, od tych najgłośniejszych i najbardziej znanych, po te o których słyszało raczej niewielu.

Mamy więc teorie spiskowe dotyczące: czasów najdawniejszych (Sfinks i piramidy egipskie, Hatszepsut),słynnych postaci ( Wolfgang Amadeusz Mozart, Lady Diana),tajemniczych zgonów (Elvis Presley, Merilyn Monroe),zamachów (John.F Kennedy, Malcom X),zjawisk paranormalnych (Roswell, Kręgi zbożowe),tajnych organizacji ( Iluminaci, Lunarianie),groźnych wirusów (HIV, Ebola),i wielu innych zagadnień.

Książka ta nie jest opracowanie naukowym, w ścisłym znaczeniu tego słowa. Autor prezentuje nam owe zjawiska nie zagłębiając się w nie nazbyt szczegółowo, nie prowadzi również polemiki z zawartymi tam treściami. Ocenę i wiarygodność przytaczanych argumentów i tez pozostawia samemu czytelnikowi.

Napisana jest prostym, zrozumiałym dla wszystkich językiem, nie przytłacza nas nadmierna ilością faktów, nazwisk i dat.

Jest to lektura, która z cała pewnością pozwoli nam na chwilę oderwać się od codziennych spraw i na chwile zagłębić się w intrygujący świat tajemnic, niewyjaśnionych zagadek i spiskowych teorii dziejów, dawnych i obecnych.

Przegląd teorii spiskowych.
Porządek alfabetyczny jest nietrafiony.
Teorie lepiej byłoby uporządkować tematycznie i utworzyć z tego kilka dłuższych rozdziałów, zamiast kilkudziesięciu krótkich, nużących notatek.
Nie porywa. A powinno.

Przegląd teorii spiskowych.
Porządek alfabetyczny jest nietrafiony.
Nie porywa. A powinno.

"Pamiętaj: to, że cierpisz na paranoję wcale nie oznacza, że Oni cię nie obserwują..."

Teorie spiskowe istnieją w powszechnej świadomości chyba od zawsze i stanowią próbę wyjaśnienia dziwnych, tajemniczych, niepokojących lub po prostu poruszających masową wyobraźnię wydarzeń i zjawisk. Swego rodzaju fenomenem jest to, że próby te nie mają podstaw naukowych czy choćby logicznych i zdroworozsądkowych, ale opierają się na założeniu, że świat jest potajemnie sterowany przez grupę osób zdolnych nie tylko wpływać, ale także kierować jego losami.
Skąd biorą się teorie spiskowe? Czy są przejawem powszechnej paranoi czy też zupełnie normalną reakcją społeczeństwa wyrażającą brak zaufania, uzasadnioną podejrzliwość i krytykę wobec władz?

Jamie King pozostawia tę kwestię otwartą skupiając się na zaprezentowaniu całej masy rozmaitych popularnych teorii spiskowych - od tych najbardziej prawdopodobnych po całkowicie absurdalne. Zastrzega jednocześnie, że teorie te są jedynie domysłami zaprezentowanymi na forum publicznym i nie należy brać ich na serio, dosłownie, lecz z przymrużeniem oka, a całą lekturę potraktować jako dobrą rozrywkę.
Tak też zrobiłam i z odpowiednio swobodnym nastawieniem zabrałam się za lekturę.

Teorie spiskowe przytoczone przez Kinga można w zasadzie podzielić na kilka wyraźnie zaznaczonych grup. Pierwszą stanowią sensacyjne, niewyjaśnione przypadki śmierci sławnych postaci historycznych oraz osób ze świata polityki czy popkultury. Trzeba przyznać, że lista prezentuje się wyjątkowo barwnie i imponująco. Znajdziemy tu najbardziej fantastyczne domysły związane ze śmiercią Bruce'a Lee, Elvisa Presleya, Marilyn Monroe czy Michaela Jacksona; będziemy mogli zweryfikować swoją wiedzę dotyczącą okoliczności zamachu na Lincolna, Kennedy'ego czy Jana Pawła II oraz poznać kontrowersyjne teorie dotyczące postaci Jezusa z Nazaretu.
Druga grupa dotyczy niewyjaśnionych, na poły legendarnych, tajemniczych zjawisk bądź artefaktów, których natura budzi gorące dyskusje od lat. Jamie King uznał za stosowne w tym miejscu wspomnieć choćby o geoglifach z Nazca, całunie turyńskim, wydarzeniach z Roswell czy skarbie ukrytym po wojnie przez nazistów. Przyznam, że fragmenty te zaciekawiły mnie najbardziej, aczkolwiek więcej w nich było sensacji niż naukowych faktów, zgodnie zresztą z założeniem autora.
Kolejną grupę stanowią dramatyczne wydarzenia, niepokojące zjawiska i katastrofy, które wstrząsnęły światem - przykłady przytoczone przez autora uświadamiają nam, że wyobraźnia ludzka rzeczywiście nie ma granic. Bo czy przyszłoby Wam do głowy, że średniowieczna Czarna Śmierć została wywołana przez Hindusów dążących do opanowania Europy?
Jednak niektóre teorie nie brzmiały już tak niedorzecznie. King zaprezentował liczne spekulacje na temat genezy najbardziej śmiercionośnych wirusów naszych czasów, katastrofy w Czarnobylu czy zamachów z 11 września, a także mity związane z globalnym ociepleniem, zmową firm farmaceutycznych czy lądowaniem człowieka na księżycu. Pokusił się również o próbę odpowiedzi na pytanie, kim są tajemniczy "Oni" rządzący jakoby światem - bractwem iluminatów, masonami, a może kosmitami?

"Najsłynniejsze teorie spiskowe" to kawał świetnej rozrywki, która mimowolnie, ale na szczęście tymczasowo przyprawiła mnie o lekką paranoję. Dziesiątki szczegółowo i ze swadą omówionych przykładów spisków dziejowych, spojrzenia z różnych perspektyw, sprawy zarówno z odległej przeszłości, jak i te, o których słyszymy na co dzień w telewizji lub czytamy o nich w prasie, sensacyjne historie, które pobudzają zbiorową wyobraźnię - a wszystko to podane w przystępny, lekkostrawny, atrakcyjny sposób. Dzięki temu książka Jamiego Kinga jest lekturą ze wszech miar intrygującą i fascynującą. Niektóre teorie przyprawiały mnie o ataki śmiechu i kazały poważnie zastanowić się, czy aby Bill Clinton i brytyjska rodzina królewska rzeczywiście nie są kosmitami (argumentacja jest rewelacyjna!),inne zaś powodowały, że miałam ochotę natychmiast zanurzyć się w czeluściach internetu w celu zweryfikowania sensacyjnych, a zarazem niezwykle prawdopodobnie brzmiących doniesień autora. Zabawy wcale nie psuł fakt, że niektóre omawiane przypadki zostały już wyjaśnione w sposób naukowy - a nuż to kolejny dowód na ingerencję Trzymających Władzę, którzy próbują wprowadzić nas w błąd?
Nigdy nic nie wiadomo i ja sama nie jestem już niczego pewna - poza jednym: ta książka to gwarancja dobrej zabawy, oryginalnej rozrywki i fantastycznych chwil znakomitego relaksu - pod warunkiem potraktowania jej z lekkim przymrużeniem oka.
Gorąco polecam!

„Najsłynniejsze teorie spiskowe” to książka, na którą czekałem od dawna. Jamie King w swoim dziele opisuje kilkadziesiąt wydarzeń, postaci i miejsc owianych tajemnicą. Próbuje wyjaśniać zagadki wszechczasów…
Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego do tej pory nie wynaleziono leków na raka czy też AIDS? Kim są lunarianie? Czy wielkie pandemie są sztucznie wywoływane przez firmy farmaceutyczne? Czy kosmici istnieją, a jeżeli tak, to jak wpływają na nasze życie? Jaką tajemnicę skrywa pospolita mielonka? Czy ludzie tacy jak Adolf Hitler, Elvis Presley albo Lady Diana naprawdę zginęli? Jaką rolę odgrywają wolnomularze oraz Zakon Trupiej Czaszki? Czy Jezus Chrystus poślubił Marię Magdalenę i pozostawił po sobie potomków? Jakie tajemnice skrywa Watykan? Czy brytyjska rodzina królewska to kosmici?
Jamie King w swoim dziele najpierw przybliża nam daną tajemnicę, a następnie podaje teorie wyjaśniające ową zagadkę. Prezentuje nam całą gamę różnych tłumaczeń. Poczynając od tych najbardziej prawdopodobnych, a kończąc na tych niemal niemożliwych i absurdalnych. Uwzględnia wszelkie możliwe interpretacje. Nam pozostaje tylko je zweryfikować i ocenić ich prawdziwość.
„Najsłynniejsze teorie spiskowe” to książka którą praktycznie pochłonąłem. Czyta się ją niezwykle lekko i szybko, niemal jak dobrą powieść. Rozdziały są krótkie, mają przeciętnie po dwie- trzy strony. Jamie King posługuje się łatwym w odbiorze językiem, który potrafi nas zaciekawić na długie godziny. Gdy chciałem zrobić sobie przerwę w czytaniu, mówiłem sobie „jeszcze tylko jeden rozdział”… i zazwyczaj z jednego robiło się ich kilkanaście.
Okładka. Myślę, że jest idealnie dopasowana do treści książki. Bo co innego może przedstawić trafniej jej „wnętrze” niżeli ręka(zapewne jakiegoś detektywa) trzymająca lupę? Oprócz tego elementu uwagę odbiorcy przyciągają wyraziste napisy prezentujące nam namiastkę tego co jest „w środku”.
Moim zdaniem jest to pozycja warta uwagi. Wiele rzeczy, o których dowiedziałem się z tej książki zmieniło moje dotychczasowe myślenie na temat różnych spraw. Dzięki J. Kingowi spojrzałem na nasz świat w innym świetlne, dostrzegłem to co było dotąd dla mnie niewidoczne, ukryte za ciemną kotarą. „Najsłynniejsze teorie spiskowe” to obowiązkowy egzemplarz w domowej biblioteczce każdego fana tajemnic i rozwiązywania zagadek.

Bardzo sprytna forma! Początkowo zdenerwowałam się, że książka nie jest tym czego oczekiwałam. Podzielona jest bowiem na kilkadziesiąt krótkich (2-3 strony) tekstów, z których każdy dotyczy innej teorii spiskowej. Teraz wiem, że jest to strzał w dziesiątkę - idealny zabieg literacki! Dlaczego? Przede wszystkim czyta się bardzo szybko. Książka wciąga, bo tytuły są tak skonstruowane, że zachęcają do brania garściami, do czytania od środka, od tyłu, od przodu. A co najważniejsze? Książka wzbudziła we mnie nieposkromioną ciekawość świata. Mimo, że większość opisanych historii brzmi naprawdę fantastycznie (oczywiście nie wątpię w to, że B. Clinton to robot, a królowa Elżbieta I była facetem..) to dzięki swojej krótkiej formie, która absolutnie jest niewyczerpująca - powodują że chcesz rzucić książkę i przejrzeć wszystkie inne możliwe w poszukiwaniu więcej i więcej na ten temat! To tak jakby czytać ulotki i po ciekawej treści pobiec wprost do sklepu, tak właśnie ta książka jest idealnym zabiegiem marketingowy. Polecam!

• Przeczytane w 2018
  • 2017
  • 2015 - wyzwanie!
  • Reportaże, wywiady, felietony
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Najsłynniejsze teorie spiskowe