Zwoje znad Morza Martwego rozszyfrowane

2001-01-01
2001-01-01
Agnieszka Kowalska
tajemnice ludzkości historia

Fascynująca książka o jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych XX wieku. Szczególnie interesująca dla pasjonatów studiowania Pisma Świętego oraz biblistyki. Tropiciele spisków i skrzętnie skrywanych tajemnic oraz zwolennicy poglądu istnienia jednej źródłowej religii (do tego przekazanej człowiekowi przez kosmitów),co rzekomo miałaby ujawniać zawartość dzbanów, będą zawiedzeni jak użytkownik @pozeraczksiazek, który najwyraźniej liczył na zupełnie inną niż otrzymał sensację.

Książka niby cienka, ale jakże treściwa i ciekawa.
O tym, czym są zwoje znad Morza Martwego; o okolicznościach ich odnalezienia oraz przebiegu badań nad nimi; o tajemniczym kompleksie budowli w pobliżu ich znalezienia; o prawdopodobnych właścicielach zwojów; o tym co zmieniły w interpretacji Pisma Świętego.
I co bardzo ważne: opisanie i obalenie kilku zabobonów, które krążą po internecie do dziś, np. że treść zwojów w jakiś sposób może zagrozić religii chrześcijańskiej, czy wierze jako takiej, i dlatego agenci Watykanu przez lata blokowali dostęp i możliwość publikowania ich zawartości.

„Tymczasem, jeśli nasza książka uzmysłowiła czytelnikom, w jak wielkim stopniu badania nad Biblią, judaizmem i chrześcijaństwem mogą wpłynąć na zmianę utartych poglądów na temat przeszłości, to udało jej się osiągnąć swój cel”.

Tego się obawiałem. Pomieszanie z poplątaniem. Jedyne co pozostaje po przeczytaniu tej książki to ogromny mętlik w głowie. Prawdą jest na pewno fakt że Nowy Testament, a zwłaszcza Ewangelie datowane są minimum 70 n.e. To już powinno dawać sporo do myślenia. Szkoda że autor nie wspomina jak wiele przypowieści zarówno z nowego jak i starego pisma pochodzi z przypowieści ludów mezopotamskich. Dziwna książka. Są dwie opcje, albo ktoś celowo czytelników wprowadza w błąd albo sam jest niedoinformowany i nie wie że jest sam ofiarą manipulacji. Na pewno monopolu na prawdę nie ma nikt. Czy prawda na temat zwojów leży gdzieś po środku? Nie wiem. Wątpię też aby jakikolwiek śmiertelnik przeciętny odkrył tak zwaną prawdę.

• Do kupienia
  • Domowa biblioteka