Śladami bezpieki i partii. Rozprawy - Źródła - Publicystyka

Okładka książki Śladami bezpieki i partii. Rozprawy - Źródła - Publicystyka Sławomir Cenckiewicz
Okładka książki Śladami bezpieki i partii. Rozprawy - Źródła - Publicystyka
Sławomir Cenckiewicz Wydawnictwo: LTW historia
historia
LTW
2009-01-01
2009-01-01
PRL UB SB PZPR komunizm

Szumny tytuł. Spodziewałem się ujawnienia jakichś mrocznych tajemnic minionego systemu. W rzeczywistości cegła nie przynosząca nic szczególnie odkrywczego, interesującego. Skupia się raczej na wyliczaniu różnych "odkryć" dokumentacyjnych i interpretowaniu ich zgodnie ze znaną powszechnie skłonnością autora.
Duża część przytaczanych dowodów przestępstwa informatorów władzy to notatki informujące o nastrojach społecznych; dość drogi sposób zbierania informacji, ale chyba nie było to jakoś szczególnie niekorzystne; dziś tę część funkcji państwa realizuje się częściej (choć na pewno nie wyłącznie) badaniami ankietowymi.
Obszerność pracy wyniknęła stąd, że autor, przekonany o fascynacji społeczeństwa jego twórczością ("publikacje znikają z księgarni"),zebrał w jeden tom całe swoje wcześniejsze pisanie na ten temat, twierdząc że dokonał też przeglądu i niezbędnych poprawek. Włączenie w tekst o "bezpiece i partii" olbrzymich partii materiałów o różnych aspektach komunizmu na świecie też nie ułatwia wgłębiania się w naszą historie najnowszą.
Zaskoczyło mnie, że zarzut Wałęsa-Bolek okazał się opartym się podobieństwie danych biograficznych niezidentyfikowanego TW. "Bolek" i Wałęsy.
Lapsusem chyba jest stwierdzenie, że w akcji przejmowania (przez wywiad) majątków Polaków zmarłych - bezpotomnie - za granicą "ofiarami byli dawni obywatele Rzeczypospolitej". Ci bezpotomnie zmarli?
Bagatelizowanie upubliczniania polskiej agentury w świecie [sprawa WSI] bo i tak wszyscy ja znają wydaje się wskazywać, że autor nie ma zielonego pojęcia o pracy wywiadów natomiast dopisuje mu własna zdolność interpretacyjna.
Dziwna jest krytyka dbałości o wykonanie wszystkich - nawet w nadmiarze, dodatkowo - możliwych czynności badawczych (w przypadku człowieka z Motławy) wyrażonej w materiałach kontrolnych śledztwa prokuratorskiego. Dziwna bo okazana przez służbę bezpieczeństwa? Nie kazano tam manipulować czy mataczyć tylko uzupełnić badania. Gdy takie śmierci zawsze wzbudzały podejrzenie (czasem niestety potwierdzone) o podłoże polityczne niezbyt dziwi nakazania przez potencjalnego "podejrzanego" gruntownego i wyczerpującego badania.
No i zachwyt krytyka, że prokuratura wykonała dodatkowe badania wg zaleceń kontrolnych... Gdyby nie wykonała, też można by to ocenić negatywnie, czemu nie wykonano tych czynności.
Generalnie - nie jest dobrze, gdy tak strasznie trudny czas analizują ludzie nie potrafiący uwzględnić okoliczności, ducha, problemów społecznych, bogactwa splotów uwarunkowań, innych przekonań i idei, gdy spojrzenie - miast obiektywnego chłodnego dystansu - cechuje od początku nastawienie tendencyjne, skrzywione na przypisywanie przeciwnikom o odmiennym punkcie widzenia wyłącznie wszelkich złych cech, niegodziwości.

Refleksja mogłaby ułatwić powrót zagubionych, bezkrytycyzm znakomicie wpisuje się w politykę podziału.

Ogólnie - spory niedosyt; miast pokazania przykładów rzeczywistych a nieznanych wydarzeń, bezrefleksyjne wywlekanie z dostępnego mu zbioru każdej okazji by postawić ludzi pod pręgierzem zdaje się sprawiać autorowi osobistą satysfakcję.
Zamiast "Śladami bezpieki i partii" odnajdujemy na pierwszym planie uwikłanych ludzi. I brak jakiejkolwiek próby zagłębienia się w ich wnętrza.

Duża część przytaczanych dowodów przestępstwa informatorów władzy...

Monumentalne dzieło Cenckiewicza. Ważne, bo przybliża wiele postaci / np. Ignacy Matuszewski /, którym nie dane było zaistnieć na kartach książek do historii. Warto po nią sięgnąć!!

• 1.8.Dzieje Najnowsze
  • 0.5.Oddane
  • PRL
  • Agenci

Dodaj cytat z książki Śladami bezpieki i partii. Rozprawy - Źródła - Publicystyka