rozwińzwiń

Następne 500 lat

Okładka książki Następne 500 lat Adrian Berry
Okładka książki Następne 500 lat
Adrian Berry Wydawnictwo: Amber Seria: Tajemnice Nauki popularnonaukowa
295 str. 4 godz. 55 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Tajemnice Nauki
Tytuł oryginału:
Next 500 years
Wydawnictwo:
Amber
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
295
Czas czytania
4 godz. 55 min.
Język:
polski
ISBN:
837169329X
Tłumacz:
Grażyna Gasparska
Tagi:
futurologia
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
128
125

Na półkach:

Pozycja ta to rokowania w temacie technologicznego i cywilizacyjnego postępu za 500 lat, od wydania tej książki(czyli od roku 1997). Dziś, w roku 2018 część z opisywanych przykładów, są na porządku dziennym. Niektore z tych technologii, o których autor wspomina, są wykorzystywane w złych celach - o tych złych celach autor nie wspomina, jedynie wychwala każdy z pomysłów. Uważam, że człowiek, ceniący sugestie Einsteina co do powoływania się na wyobraźnie bardziej niż wiedzę, powinien sam się na nią powoływać. Tym bardziej będąc takim pragmatykiem i znając zapewne skłonność ludzi do bezuzasadnionej władzy nad wszystkim.
Adrian Berry w swojej pracy epatuje stanowczym pragmatyzmem, z którym niektórzy obserwatorzy się nie zgodzą. Nie wszystkie jego uzasadnienia uznamy za słuszne. Berry nie piszę naukowej paplaniny, jednak piszę fachowym jezykiem i przystępną składnią zdania. Dowiemy się wielu ciekawych rzeczy, o tym jak człowiek wyobraża sobie gospodarkę za pół wieku. Najwazniejszym bowiem tematem jest kolonizacja marsa i zasiedlenie księzyca. Omawiane są także zasoby naturalne, które kończą się na naszej planecie, a co za tym idzie, zmusi nas to do eksploatacji kosmosu w poszukiwaniu nowych surowcow i pierwiastków, które mogą zasilać nasze dobra.
Najbardziej podobała mi się skłonność Berry'ego do przyznania racji autorom powieści Sci-Fi. Według niego, to właśnie oni mają najlepiej opanowaną wyobraźnię (której niestety brakuję niektórym naukowcom) i ich pomysły są najtrafniejszymi przepowiedniami co do naszej przyszłości. Niezliczona jest liczba przykładów, które stały się faktem od roku 2000, a były poruszane przez wielu twórców literatury fantastyczno-naukowej. Autor śle więc ukłony m. in. do H.G.Wellsa czy choćby do Stanisława Lema. Pojawia się temat, który wg mnie jest najciekawszy i daje wiele do myślenia , jednak jest też pewnym źródłem zagrożeń i zbytnią ingerencją w prawa natury. Mowa o nieśmiertelności jaka nisłoby wszczepienie uysłu (zmarłego) do robota. Tu zakrawamy o sztuczną inteligencję i motyw rodem z filmu "Transcendencja". Sama idea robotów i ich istotności w przyszłości człowieka, pojawia sie u Berry'ego kilkukrotnie. W tym temacie autor podaje przykład powieści Isaaca Asimova, do którego jak się wydaje nie pała zbytnią sympatią. Autor obstaje za wyobraźnią wielu pisarzy Sci-Fi, jednak nie zgadza się z wizjami twórców filmów Science Fiction.
"Następne 500 lat" to ciekawa pozycja dla interesujących się tematem futurystycznym i pozwolę sobie, stwierdzić że mogłaby być małą inspiracją dla przyszłych pisarzy. Można także za pomocą tego tytułu, zainteresować młodszego odkrywcę, lecz nie uznawałbym tego za najlepsze źrodło, ze względu na rażącą mnie jakby ignorancję pewnych faktów, które autor odrzuca, bądź nie ma o nich pojęcia. Warto przeczytać i mieć w biblioteczce, lecz podejść z dystansem, jeśli ma się już wyrobione zdanie o futurologii i nie jest ono sztywne.

Pozycja ta to rokowania w temacie technologicznego i cywilizacyjnego postępu za 500 lat, od wydania tej książki(czyli od roku 1997). Dziś, w roku 2018 część z opisywanych przykładów, są na porządku dziennym. Niektore z tych technologii, o których autor wspomina, są wykorzystywane w złych celach - o tych złych celach autor nie wspomina, jedynie wychwala każdy z pomysłów....

więcej Pokaż mimo to

avatar
69
12

Na półkach: ,

Jak wskazuje tytuł jest to rozprawa naukowa,a raczej próba przepowiedni przyszłej egzystencji człowieka na tej planecie.Pozycja przystępnie napisana .Warto przeczytać(choć może już trochę nie na czasie...tak szybko ewoluuje technika).

Jak wskazuje tytuł jest to rozprawa naukowa,a raczej próba przepowiedni przyszłej egzystencji człowieka na tej planecie.Pozycja przystępnie napisana .Warto przeczytać(choć może już trochę nie na czasie...tak szybko ewoluuje technika).

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    21
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    11
  • Popularnonaukowe
    3
  • Społeczenstwo
    1
  • Ulubione
    1
  • L9 Współczesność
    1
  • Tajemnice nauki
    1
  • » wiedza naukowa
    1
  • Na sprzedaż
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Następne 500 lat


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne