Eseje dla Kassandry

Okładka książki Eseje dla Kassandry Jerzy Stempowski
Okładka książki Eseje dla Kassandry
Jerzy Stempowski Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Biblioteka Mnemosyne publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Biblioteka Mnemosyne
słowo/obraz terytoria
2006-01-01
2006-01-01

Okładka książki Zeszyty literackie nr 141 Anna Arno, Ewa Bieńkowska, Roberto Calasso, Józef Czapski, Krystyna Dąbrowska, T.S. Eliot, Aleksander Fiut, Zuzanna Ginczanka, Wojciech Karpiński, Claudio Margis, Jarosław Mikołajewski, Piotr Mitzner, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Maria Stauber, Jerzy Stempowski, Adam Szczuciński, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Szymon Żuchowski
Zeszyty litera... Anna Arno, Ewa Bień...
Okładka książki Listy 1941–1966 Jerzy Stempowski, Tymon Terlecki
Listy 1941–1966 Jerzy Stempowski, T...

Jerzy Stempowski „Eseje dla Kassandry”

Mimo iż lektura „Esejów dla Kassandry” zajęła mi sporo czasu, to absolutnie nie był to czas stracony. Jerzy Stempowski - jeden z najwybitniejszych polskich eseistów, epistolograf, pisarz polski i francuski – czytamy na culture.pl i ciężko się z tym nie zgodzić. Jego pisarstwo w „Esejach dla Kassandry” rozbrzmiewa przepiękną, staranną polszczyzną, jaką trudno dziś znaleźć.

Tom ten zawiera wybór szkiców pisanych między 1929 i 1960. Większa ich część traktuje zagadnienia literatury, od Tukidydesa do najnowszych prądów literackich. Esej tytułowy mówi o proroctwach i prorokach. W kilku szkicach autor wspomina dawną Warszawę, z początku obecnego stulecia i z lat trzydziestych. Brydżyści znajdą w nim wspomnienie o młodości Ely Culbertsona” – tak o zbiorze „Eseje dla Kassandry” pisał sam Stempowski. To rzecz z wszech miar mądra, wykraczająca poza jakiekolwiek ramy, pisana z perspektywy człowieka dojrzałego, który swoje przeżył, zobaczył, a nade wszystko to ogromna przestroga dla następnych pokoleń.

Będę mega nieobiektywna, ale nie umiem tu znaleźć co można by poddać jakiejkolwiek krytyce, czy czegoś się przyczepić. Będę ją gorąco chwalić bo jest co – pracę autora trzeba docenić i tym bardziej mieć w głowie, że tak współcześnie się już nie pisze. Ta wysmakowana polszczyzna z swoją należytą dbałością o interpunkcję i ortografię – istny literacki raj. Smakowałam ją każdym słowem, to książka trudna, wybitnie trudna w odbiorze, ale jestem przekonana – że zachwyci wielu, ale trzeba wpierw zadać sobie trud by ją przeczytać.

Bardzo polecam. 10/10

Jerzy Stempowski „Eseje dla Kassandry”

• 100 "Trójki"
  • PWN POLSKIE