Błysk zagłady

Okładka książki Błysk zagłady Eric L. Harry
Okładka książki Błysk zagłady
Eric L. Harry Wydawnictwo: Amber Seria: Sensacyjne Debiuty kryminał, sensacja, thriller
Sensacyjne Debiuty
Arc Light
Amber
1996-01-01
1996-01-01
837169590X
Krzysztof Bednarek
wojna prezydent atak rozkaz

Nie bardzo wiem, do jakiego gatunku zakwalifikować powieść. Bez wątpienia jest thrillerem, ale określenie "wojenny" zmieniłabym na "polityczny". Prawdą jest, że mnóstwo tu szczegółów na temat broni i opisów natury technicznej, wydaje mi się jednak, że to co w książce najlepsze, to prawdopodobieństwo psychologiczne postaci.

U Erica L. Harry'ego - niczym u Hitchcocka - zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie narasta do wielkiego, widowiskowego finału.
Koniec XX wieku. Korea Północna niespodziewanie napada na sąsiada z południa. Tymczasem trwa wojna chińsko-rosyjska. Dowodzący rosyjską armią generał Razow informuje Amerykanów o zamiarze nuklearnego uderzenia na wojska chińskie w celu przełamania ich pozycji. Prezydent USA - którego bezskutecznie próbuje powstrzymać doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Lambert - każe ostrzec Chińczyków, co daje Pekinowi czas na odpalenie kilku swoich rakiet, które spadają na południe od Moskwy. Postawienie sił zbrojnych USA w stan gotowości Rosjanie odczytują jako wstęp do ataku na nich. Odpalają pierwsi.
Tak pokrótce można streścić kilkanaście-kilkadziesiąt pierwszych stron powieści Erica L. Harry'ego, z którą to książką - moim zdaniem - powinni zapoznawać się studenci kierunków strategicznych. Krok po kroku Autor opisuje eskalację, wywołanego przez pomyłkę i rosyjską paranoję, konfliktu, wkrótce przekształconego w starcie między Moskwą a Waszyngtonem i jego sojusznikami. Sojusznikami, nie NATO. Autor bowiem - wyprzedzając niejako czasy nam współczesne - nie ma też złudzeń co do reakcji niektórych państwo Paktu na zaistniałą sytuację. Jakie to państwa, pisać chyba nie muszę...
Książka buduje napięcie, jest wielowątkowa i niezwykle realistyczna. Postacie są ciekawie i przekonująco zbudowane. Autor umiejętnie wplótł ich losy w wielką historię. I nad niektórymi fragmentami ich przeżyć nie sposób momentami nie uronić łzy...
W zasadzie jedynym minusem mogą być, dość szczegółowe i rozbudowane, opisy wszelkich procedur i dokumentów - czy to wojskowych, czy cywilnych. Przydają książce realizmu i potwierdzają wiedzę Autora, ale dla niektórych mogą być nużące i męczące.
Ostatecznie 9/10.

Realistyczny obraz możliwości wybuchu III wojny światowej pomiędzy Rosją,a USA. Pozycja wpisuje się w klimaty Toma Clancya w typie war fiction i military-science.Dużo opisów właściwości broni,rodzajów pocisków ,czołgów ,broni nuklearnej oraz realizmu pola walki.Książka opisuje możliwość wybuchu III wojny światowej w sytuacji,gdy Rosja prowadzi z Chinami wojnę,a w Moskwie rządzą twardogłowi generałowie Obie strony wymienieniają ciosy nuklearne,na razie w bazy wojskowe.Gra toczy się by nie doszło do ataków na duże miasta.W powieści kilkakrotnie wzmiankowana jest Polska,ale raczej marginalnie. Czyta się wszystko dobrze bez niepotrzebnych i przydługich opisów.Jak to w książkach autorów amerykańskich ,czytelników z innych krajów drażnią opisy patetycznego patriotyzmu amerykańskiego,pokazywanie ich jako ludzi bez skazy pełnych wzniosłych i szlachetnych ideałów ,którzy przez pomyłkę trafili na wojnę.

Rewelacja

Rewelacja

W swym gatunku rewelacja. Dynamiczna, nie ma jakiś słabszych momentów i przynudzania. Autor postrzega szerszy aspekt takiego konfliktu i zawirowania niż zwykła nawalanka. Jako dodatkowy plus uważam fakt, że autor uniknął tego co mnie osobiście nieco drażni w gatunku - nadmiernego opisu technicznego broni ciągnącego się dla każdej przez pół strony i przypominającego wprowadzenie do instrukcji użytkownika. Nie ma wpadek geograficznych, wojskowych. Po prostu modelowy przykład dobrej książki w takim klimacie globalnego konfliktu. Szczerze mogę polecić.

Ach ci błyskotliwi, nieomylni i bohaterscy Amerykanie. Pozbawienie niskich pobudek i egoizmu. Na dodatek dysponują techniką i taktyką nie do pokonania.

• Przeczytane przed 2011
  • Military & political thriller, wojna, historia alternatywna
  • Kindle 2021
  • Wymienię
  • @Posiadam
  • Tajemnice, kosmos - ufo - zjawiska paranormalne, s-f

Dodaj cytat z książki Błysk zagłady