Pisma ascetyczne. Tom 1

Okładka książki Pisma ascetyczne. Tom 1 Ewagriusz z Pontu
Okładka książki Pisma ascetyczne. Tom 1
Ewagriusz z Pontu Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC Seria: Źródła monastyczne religia
religia
Źródła monastyczne
Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
2011-01-01
2011-01-01
Krzysztof Bielawski
monastycyzm wiara Bóg ewagriusz Pisma ascetyczne

Przeczytawszy teksty źródłowe wyraźniej dostrzega się wyśmienitą pracę ks. Leszka Misiarczyka w „Osiem logismoi w pismach Ewagriusza z Pontu”. Wycisnął tam do cna rosnącego w sławę anachoretę.

Tutaj, prócz świetnego wprowadzenia (biografia i nauka Ewagriusza),znajdujemy kilka użytecznych dziełek (O praktyce, O poznaniu, O różnych rodzajach złych myśli, O ośmiu duchach zła),ale niestety lwia część to niezbyt ciekawe listy, napomnienia i mowy motywacyjne.

Można ograniczyć się do fascynujących książek ks. Misiarczyka, a po „Pisma ascetyczne Ewagriusza z Pontu” sięgnąć tylko w przypadku oczarowania pontyjskim anachoretą.

---------------------

„Początkiem zbawienia jest poznanie samego siebie”.

„Cichość jest matką poznania”.

„Oddzielić ciało od duszy może tylko Ten, który je złączył, lecz oddzielić duszę od ciała może też każdy, kto dąży do cnoty. Odsunięcie się bowiem od świata Ojcowie nasi nazywają ćwiczeniem się w umieraniu i ucieczką od ciała”.

„Chciwcem nie jest ten, kto posiada pieniądze, lecz ten, kto ich pragnie. Dlatego też mówi się, że ekonom jest rozumną sakwą”.

„Kto miłuje pieniądz, nie zdobędzie poznania, a kto je gromadzi, zostanie pogrążony w ciemności”.

„Pan przebywa w mieszkaniach ludzi pokornych, w domach zaś ludzi pysznych mnożą się przekleństwa”.

„Ozdobą głowy jest korona, a ozdobą serca poznanie Boga”.

„Było tak, że zła nie było, i będzie tak, że zła nie będzie, ale nie było czasu, gdy nie było cnoty, i nie będzie czasu, gdy jej nie będzie”.

Ale odjazd!

Ale odjazd!

Klasyka duchowości.

Klasyka duchowości.

Ewagriusz z Pontu pojawił się na jakichś wykładach z filozofii, w których uczestniczyłam. Jednocześnie przeczytałam oba tomy. Pierwszy uważam za ciekawszy niż drugi. Z niektórych pism wiele się nauczyłam (np. „O poznaniu” czy „O modlitwie”),część jednak uznaję za nieprzydatne (np. „O sporze z myślami” z t. II). Myślę jednak, że warto się zapoznać, jeśli ktoś interesuje się myślą chrześcijańską lub po prostu szeroko pojętą tematyką duchowości.

• TOP10
  • Teologia