Odprawa Posłów Greckich

Okładka książki Odprawa Posłów Greckich Jan Kochanowski
Okładka książki Odprawa Posłów Greckich
Jan Kochanowski Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
48 str. 48 min.
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Krajowa Agencja Wydawnicza
1983-01-01
1983-01-01
48 min.
83-03-00323-2

Nie jest to mój faworyt, jeśli chodzi o twórczość Kochanowskiego. Dobrze, że autor zastosował tutaj kostium historyczny, bo dzięki mitologicznym odniesieniom lektura była odrobinę ciekawsza.

niezle wlecial towar

niezle wlecial towar

Nie da się tego nudziarstwa czytać, w sumie jak wszystkie wypociny Kochanowskiego. Złapię z tego dzisiaj 1, dzięki.

Janek. Zostan przy trenach.

Janek. Zostan przy trenach.

Odprawa posłów greckich czyli kolejny dramat tym razem od Jana Kochanowskiego. Został napisany w oparciu o mit o wojnie trojańskiej. Dla nie był bardzo nuddddddny i mało zrozumiały(przez XVI wieczny język). Ogólnie cały dramat mi się nie podobał, ale może kogoś kto lubi dramaty i Jana Kochanowskiego to może on zainteresuje. No mnie niestety nie.

Aleksander ma większe ego niż nie jeden piłkarzyk ,a Pani Stara i Antenor to jedyne normalne postacie z rozumem.

Sekta. Nic nie rozumiem guys 👀

Sekta. Nic nie rozumiem guys 👀

Kolejna pozycja z (aktualnej?) listy lektur odhaczona. Nie miałam z nią nic wspólnego i w sumie na dobre mi to wyszło. Nie było źle, aczkolwiek była to dosyć ciężka przeprawa zważywszy na ilość występujących tu i ówdzie archaizmów, mających obecnie zupełnie inne znaczenie (czasem przypisy są niebywale długie i to dezorientuje). Patrząc, na objętość księgi, czyta się dość szybko, jeśli faktycznie jest się zainteresowanym tematem mitologii greckiej (ja jestem, choć niekoniecznie lubię ten konkretnie mit). Ciężko przebrnąć przez rozmowy posłów, jak również zrozumieć „normalne” na ten czas postrzeganie roli kobiety. Zadziwia, że to aż tak znielubiona książeczka, dla mnie była okej (ale na raz, na sprawdzenie, więcej na pewno nie powrócę).

Tragedia napisana przez Jana Kochanowskiego, w której opracował temat znany z mitologii. "Odprawa..." to sztuka wzorowana w formie na tragedii ateńskiej.
Kochanowski był wybitnym lirykiem, ale nie wybitnym dramaturgiem. "Odprawa..." jest jednak bardzo ważnym dziełem w polskiej literaturze (chociażby ze względu na to, że została napisana po polsku w dobie pisania po łacinie) i jako taka zasługuje na pamięć i zaznajomienie się z nią. Dla mnie to bardzo ważny utwór, mam do niego stosunek sentymentalny.

Nuda przez duże N. Rozciągnięta i lekko stronnicza rozprawa polityczna na tematy takie jak: patriotyzm, demokracja, racja stanu czy prawo głosu. Oczywiście lektura szkolna.

• Lektury
  • Klasyka