Pamiętniki Filipa Pawła de Ségura adiutanta Napoleona

Philippe Paul de Ségur Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej biografia, autobiografia, pamiętnik
La commpagne de Russie. Memoires du général Cte de Ségur Aide de camp de Napoleon
83-11-07438-0
Emilia Leszczyńska
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Napoleon kampania rosyjska pamietniki historia Europy wojsko napoleońskie wojna francusko-rosyjska
biografia, autobiografia, pamiętnik
83-11-07438-0
Emilia Leszczyńska

Cała historia rozpoczyna się nocą z 23 na 24 czerwca, od przebycia Niemna przez korpusy marszałków Murata, Davot, i Neya. Wojska Napoleona napotkały pierwsze patrole kozackie, natomiast armia wrogów ciągle prowadziła odwrót. Wtedy to car mianuje Kutuzowa naczelnym wodzem, a Bonaparte odrzuca rosyjską próbę pertraktacji.
Armia rosyjska ciągle wycofuje się w stronę Orszy,...

Fascynująca historia wyprawy Napoleona i Wielkiej Armii w głębi Rosji do Moskwy. Wyprawa zakończała się całkowitą klęską. Do tej przegranej, oprócz pychy Napoleona, przyczyniły się surowy klimat, bezkresne przestrzenie Rosji, mróz i nieujarzmiona przyroda.
Z czterystu tysięcznej Wielkiej Armii przetrwało sześć tysięcy resztek Starej Gwardii i kilku korpusów, czyli 1.5%...

• Historia
  • 2.Wspomnienia/Pamiętniki/Listy