Dziedzictwo

Okładka książki Dziedzictwo Helena Mniszkówna
Okładka książki Dziedzictwo
Helena Mniszkówna Wydawnictwo: CIA-Books, Svaro Cykl: Literatura polskiego romansu: Helena Mniszkówna (tom 4) literatura piękna
Literatura polskiego romansu: Helena Mniszkówna (tom 4)
CIA-Books, Svaro
1991-01-01
1991-01-01
romans miłość

Książka trochę nietypowa jak na Mniszkównę, wątki z zamkiem i dziedzictwem Pobogów mają w sobie swoisty dreszczyk emocji niby to z literatury gotyckiej. Te wątki podobały mi się zdecydowanie najbardziej, bo romans Teresy i Romana, choć sympatyczny, jest z deczka mdły.

Po genialnej "Gehennie" "Dziedzictwo" przykro mnie rozczarowało. Dużo niższy poziom - ckliwy, naiwny, romans. Ale i takie są czasem potrzebne ;)

Dziedzictwo jest jedną z najlepszych książek Mniszkówny. Byłaby bardzo przyjemną lekturą, ktora zapewne przeczytałabym jednym tchem. Niestety liczne błędy w tym wydaniu uniemożliwiały radość z czytania książki. Co chwila brakuje kropek na końcu zdań, a litery zastępowane są innymi. W pewnym momencie człowiek sam już nie wie, co czyta. Nad niektórym słowami trzeba się zastanowić. Po książkę na pewno sięgnę ponownie, ponieważ jest tego warta, aczkolwiek nie w tym wydaniu.

Treść całkiem okej. Zupełnie inne czasy niż obecnie, zupełnie inna też literatura, więc oceniać jakości nawet nie będę. Jeśli ktoś umie zawiesić na chwilę potrzebę stuprocentowego realizmu, a do tego lubi lekkie wątki paranormalne, to będzie się dobrze bawić.

Natomiast wydawca powinien dostać -10 gwiazdek za jakość tej książki. Tekst najwyraźniej zeskanowany na chybcika z jakiegoś starego wydania, zero korekty, masa literówek, brakująca interpunkcja. Jasne, można się domyślić za każdym razem jakie było to słowo, jaka litera i gdzie tak naprawdę w tym zdaniu jest przecinek, ale całokształt psuje jednak zabawę.

I w sumie dziwię się, że nie zatrudniono nawet najlichszej korekty. Myślałam, że to z racji oszczędności, ale z drugiej strony książka drukowana jest na tanim, ale nie najtańszym papierze. Może jednak trzeba było obciąć koszty na pulpie a nie na opiece korektorskiej.

Ocena na LC jest sumą tego wszystkiego - lekkiego, przyjemnego romansu brutalnie zbalansowanego fatalnym wydaniem.

Całkiem dobra proza, romans jak to u Mniszkówny. Postaci są trochę nierzeczywiste, bo tylko czarne albo tylko białe. A w życiu - wiadomo - wszyscy mamy trochę wad i zalet. Ale powieść czyta się szybko, przyjemnie, z zaciekawieniem. Kto lubi atmosferę początku XX wieku i jest w nastroju na romanse - polubi tę powieść.
Autorka zrobiła co mogła, ale wydawca położył wszystko... Fatalnie wydana książka, z mnóstwem błędów (najwyraźniej zeskanowano tekst z jakiegoś pierwszego wydania, po czym bez redakcji i korekty przerobiono na OCR). Jest to dla mnie nauczka, by nie kupować w Biedronkach i tym samym nie wspierać jakichś niedouków z pożalsięboże wydawnictwa. A co robi ten pies na okładce, doprawdy nie mam pojęcia. W treści go z pewnością nie było... Ale najwyraźniej okładka nie musi odzwierciedlać treści, a ja się tylko niepotrzebnie czepiam.

Autorka zrobiła co mogła, ale wydawca położył wszystko......

• XX wiek
  • Romans
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam
  • Obyczajowe
  • 2016