Polityka obłudy. Kontrola rozrodczości w Rumunii pod rządami Ceausescu

Okładka książki Polityka obłudy. Kontrola rozrodczości w Rumunii pod rządami Ceausescu Gail Kligman
Gail Kligman Wydawnictwo: Universitas reportaż
reportaż
The Politics of Duplicity: Controlling Reproduction in Ceausescu's Romania
Universitas
2010-01-01
2010-01-01
97883-242-1388-7
Piotr Art
Rumunia feminizm komunizm reżim literatura faktu

Przykład Rumunii za czasów Ceausescu pokazuje, że nie ma żadnego prawa, żadnego zakazu, żadnej siły, które spowodowałyby, że kobiety nie będą robiły aborcji. Będą - ryzykując zdrowiem a nawet życiem...

„Trudność nie polega na życiu z bliźnimi, lecz na ich zrozumieniu.” to jeden z moich ulubionych cytatów. Chyba głównie ze względu na jego sens zdecydowałam się na wybór do recenzji książki „Polityka obłudy”, chociaż od początku wiedziałam, że mój pogląd na poruszane przez autorkę sprawy jest całkowicie kontrastowy. Chyba w gruncie rzeczy bałam się zderzenia dwóch całkiem innych światopoglądów i tego, że zmienię spojrzenie co do aborcji. Czy tak się stało? Tego dowiecie się czytając recenzję książki .

Gail Kligman w swojej publikacji pokazuje problem aborcji, ale również życia rumuńskich kobiet w czasie rządów Nicolae Causescu. Władza zdecydowała się wtedy na całkowity zakaz przerywania ciąży oraz zastosowanie represji w stosunku zarówno do pacjentek jak i lekarzy decydujących się na nielegalne zabiegi. Wszystko miało spowodować wzrost liczby ludności kraju.

Autorka umie pokazać życie kobiet w socjalistycznym państwie w sposób pełny przez co książka nie jest tylko udowodnieniem przekonań, ale również analizą ustroju i społeczeństwa. Ten aspekt książki sprawia, że pomimo tego, że nie zmieniłam swoich przekonań w kwestii aborcji to jednak wyniosłam z tej książki wiedzę o tym jak ludzie kiedyś żyli nie tylko w Rumunii, ale i w pozostałych krajach bloku wschodniego (w tym w Polsce). W poszczególnych rozdziałach śledzimy konkretną analizę problemów społecznych ukazanych zarówno na naukowych schematach jak i we wspomnieniach konkretnych osób.

W tym miejscu zwykle piszę komu polecam książkę, ale tym razem się od tego wstrzymam, gdyż uważam, że wybór tej książki powinien należeć tylko i wyłącznie do przyszłego czytelnika.

• Feminizm
  • Polityka - społeczeństwo - socjologia
  • Rumunia
  • Historia, gł. XXw. i II w.ś.

Dodaj cytat z książki Polityka obłudy. Kontrola rozrodczości w Rumunii pod rządami Ceausescu