Miami w ogniu

Okładka książki Miami w ogniu Edna Buchanan
Okładka książki Miami w ogniu
Edna Buchanan Wydawnictwo: Amber Cykl: Britt Montero (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Britt Montero (tom 1)
Contents under pressure
Amber
1996-01-01
1996-01-01
Paweł Wieczorek
powieść

Z życia reporterki kryminalnej w Miami - tytuł polski zdradza istotne elementy fabuły, więc powinien być oznaczony jako spojler.
Całość sprawia wrażenie rzetelnej obyczajówki dziennikarsko-policyjnej, sporo tutaj ciekawych wątków pobocznych, autorka zdaje się również znać "od kuchni" poruszaną tematykę, jednak nielogiczny w swych założeniach wątek główny (okładkowy) grzebie wiarygodność powieści, czyniąc ją co najwyżej sztampowym czytadełkiem, taśmowo powstającym spod piór nieudolnych naśladowców Grishamów, Paretskych i Childów. Dziura logiczna jest naprawdę potężna, nie sposób jej zignorować w odbiorze powieści.
Protagonistka to typowa współczesna, wyzwolona kobieta, która odznacza się typową dla współczesnych, wyzwolonych kobiet hipokryzją - lawinę zapoczątkowanych przez własny przerost ambicji wydarzeń tłumaczy tym, że tylko wykonywała swoje obowiązki. Ale poza tym, całkiem sympatyczna postać kobieca.
Do poczytania i zapomnienia.

ŹLI POLICJANCI Z MIAMI

Contents Under Pressure - przetłumaczona nie wiedzieć czemu na "Miami w ogniu". Bardziej pasuje inna wersja, z jaką się spotkałem - "Zawartość pod ciśnieniem". Autorką powieści, wydanej w 1992 roku, jest dziennikarka (zdobywczyni nagrody Pulitzera w 1986 r.) Edna Buchanan.

Dziennikarką, a dokładnie reporterką policyjną, jest także główna bohaterka "Miami w ogniu": mieszkająca z kotem, lubiąca jogging o wschodzie słońca, a także spacery po plaży, samotna i bezdzietna pół-Kubanka - Britt Montero. To istotne informacje zważywszy na fakt, że powieść jest napisana w formie narracji pierwszoosobowej - i wszystko, co czytelnik doświadczy jest przesiane przez błyskotliwy umysł pięknej, a zarazem dobrodusznej bohaterki.

"Miami w ogniu" napisana jest rzetelnie: opisy wprowadzają w klimat, dialogi są naturalne, a postacie wiarygodne. No i można dowiedzieć się naprawdę sporo o pracy reportera.

Powieści brakuje jednak polotu. O ile główny wątek można nazwać "z życia wziętym", to cała fabuła jest nieco chaotyczna i rozbuchana. Liczba zagrożeń, z którymi (na przestrzeni kilku miesięcy) spotyka się bohaterka przypomina scenariusz do zapoczątkowanego w tamtych czasach cyklu kultowego przeboju "Die Hard", znanego u nas pod tytułem "Szklana Pułapka".

ŹLI POLICJANCI Z MIAMI

Dziennikarką, a dokładnie reporterką policyjną, jest także główna bohaterka...

• 2015
  • Thriller, kryminał
  • Kolejka 1
  • Kryminały
  • Literatura i dramat
  • 2015

Dodaj cytat z książki Miami w ogniu