Herosi z Doliny

2010-11-04
978-83-241-3784-8
Janusz Ochab
fantasy

Charakter książki jest taki, że stanowi ona bardziej opowiastkę do wieczornego siedzenia przy kominku niż bardziej poważną lekturę.
Sama historia opowiada o losach ludzi, których cały świat sprowadza się do jednej doliny. Świat ten jest ograniczony dodatkowo tradycjami, nakazami i zakazami oraz strachem przed potworami: trowami. Natomiast wzorem do naśladowania są dawni herosi, założyciele rodów, którzy także po swojej śmierci strzegą granic doliny przed potworami.

Drugi syn przywódcy Domu Sveina wplątuje się w historię, która wręcz pcha go do przodu. Wydaje się wręcz, że jego los jest nieuchronny, a on sam przeklęty. Mimo to podejmuje walkę z stawianymi przed nim przeszkodami, co nam jako obserwatorom pozwala go nawet polubić.

Spodziewałem się więcej. Niby czyta się całkiem przyjemnie, ale wszystko jest takie nijakie. Brakuje wciągającej historii, wyrazistych postaci czy intrygujących zwrotów akcji. Pierwsza połowa książki raczej nudna, plus za zakończenie i postać Aud, którą naprawdę polubiłem. Za to jedno oczko w ocenie wyżej niż wystawić chciałem początkowo.
Lektura raczej dla początkujących i dość niewybrednych fanów gatunku.

Lektura raczej dla początkujących i...

Całkiem ciekawa, zaskoczyło mnie zaskoczenie. Najgorsze było przeżycie pierwszych 150. stron. Myślę, że dam szansę innym książkom tego autora, chociaż po "Herosów z Doliny" pewnie więcej nie sięgnę.

Przed wiekami dwunastu wojowników stoczyło wielką bitwę. Wszyscy polegli, lecz uwolnili od krwiożerczych bestii Dolinę, która do dziś jest spokojnym domem ich potomków - jeśli tylko nie przekroczą linii kurhanów...

Jonathan Stroud to autor bestsellerowej Trylogii Bartimaeusa (Amulet z Samarkandy, Oko Golema, Wrota Ptolemeusza) sprzedanej w Wielkiej Brytanii w ponad dwóch milionach egzemplarzy. Wydany w październiku 2010 prequel trylogii pt. "The Ring of Solomon" powtarza sukces poprzednich powieści tego autora - mistrza high fantasy łączącej historię z nastrojem grozy i poczuciem humoru.

Książka jest powieścią fantasy. Język jest lekki i prosty, dzięki czemu nie mamy większych trudności z czytaniem. Duża liczba opisów przenosi nas w świat, panujący w książce.

Bohaterowie są intrygujący i ciekawi. Często popełniają błędy, za które dane jest im srogo zapłacić.

źródło

Halli Sveinsson to główny bohater. Jest drugim synem wielkiego władcy jednego z najlepszych Domów. Ma duże poczucie humoru, nie lubi pracować, jego ulubione zajęcie to wkurzanie starszego brata albo bawienie się z innymi dziećmi w "Bitwę na Skale". Wolałby dzierżyć miecz i dzielnie walczyć z potworami, aby obronić swój Dom.

Książka spodobała mi się. Bardzo ciekawa, a zarazem prosta okładka jak magnez przyciągnęła mnie do powieści i uświadomiła, że za wszelką cenę muszę ją mieć. Jedynym minusem jest to, że zawiera trochę za długie wypowiedzi narratora. Autor bardzo dobrze zrobił, że wtrącił akcję, która działa się przed powstaniem Domów, dlatego mogliśmy bliżej poznać herosów, którzy byli dla wszystkich autorytetami. Książkę czytałem już dwa razy i wiem, że za jakiś czas znowu po nią sięgnę.

Przede wszystkim książkę polecam młodzieży, bo wydaje mi się, że jest do nich kierowana, gdyż ma w sobie dużo ważnych wartości, np. przyjaźń czy obrona siebie oraz najbliższych przed złem. Oczywiście "koneserzy" fantasy też powinni po nią sięgnąć.

„Herosi z Doliny” to rasowe heroic fantasy, które notabene po prostu uwielbiam. Jest to książka autorstwa Pana Jonathana Strouda, która wprowadzi was do świata pełnego heroicznych bohaterów, prastarej magii, trafnego humoru, porywających tajemnic oraz okrucieństwa i uniesienia bitwy. Powieść zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Cóż spotka naszych heroicznych, nieustraszonych bohaterów? Jeżeli jesteście ciekawi zapraszam do recenzji.

Wiele wieków temu panowało dwunastu herosów, założyli oni wielkie i potężne domy w Dolinie. Jednak aby ludzie mogli żyć tam spokojnie musieli wpierw pokonać straszliwe monstra, które zagrażały życiu tamtejszych mieszkańców. Udało im się pokonać bestie, jednak przypłacili ten czyn swymi żywotami. Minęło wiele dni, a pamięć ludzka nie zapomniała poświęcenia dawnych wielkich herosów. W legendach i podaniach żyje pamięć o ich bohaterskich czynach, jak również konieczność przestrzegania zasad na, których opierało się bezpieczne życie mieszkańców Doliny. Aby byli bezpieczni nie mogli przekraczać kurhanów, gdzie znajdowali się polegli herosi. Gdyż poza ich granicami czyhała na nich śmierć, mieszkańcy przyzwyczaili się do takiego życia i nie przekraczali granicy kurhanów. Lecz pewnego dnia, na świat przyszedł wyjątkowy chłopiec, który nie był typowym bohaterem.

Książka rozkręca się powoli, jednak z biegiem czasu jest coraz lepiej i dostajemy kawał dobrej literatury fantasy. Akcja się rozkręca i pędzi później w bardzo szybkim tempie. Poznajemy głównego bohatera, który chce być legendarnym herosem. Jednak nie jest on pozbawiony wad, co jest jego mocną cechą jako postaci, z biegiem fabuły poznajemy go lepiej i jesteśmy w stanie go polubić. Tło historyczne oraz opisy domów herosów są szczegółowe i realistycznie, niezwykle oddziałują na wyobraźnię czytelnika. Całość napisana jest językiem barwnym i ciekawym, co uprzyjemnia lekturę. Niezwykle przypadły mi do gustu liczne opisy wyczynów Sveina, kultowej postaci dla całej historii. Czyny, których dokonał są wręcz niewyobrażalne, przez co niezwykle intrygująco się o nich czytało. Lekturę kończy się w dość szybkim czasie, ponieważ ciekawe wątki fabularne i nietuzinkowi bohaterowie nie pozwalają zostawić jej niedokończoną. Zakończenie potrafi zaskoczyć, pozostawiając ochotę na dalszą część lektury, z pewnością sięgnę jeszcze po kolejną książkę tego autora.

„Herosi z Doliny” to książka porywająca pod wieloma względami, ciekawi bohaterowie, poczucie humoru i elementy grozy są jednymi z mocniejszych atutów tej książki. Nie znałem wcześniej pozycji tego autora, pierwszy raz miałem kontakt z jego piórem i nie żałuję. Z czystym sumieniem mogę polecić ją każdemu miłośnikowi fantastyki oraz osobą lubiącym ciekawie skonstruowane i nietuzinkowe światy. Gdzie heroiczni bohaterowie dokonują wręcz niewyobrażalnych czynów, stawiając czoła licznym przeciwnością losu. Serdecznie polecam.

[zapraszam na - http://fantasy-bestiarium.blogspot.com]

Dostałam tę książkę na urodziny. Okładka wydawała się bardzo kusząca, zarówno jak i opis. Przeczytałam kilka stron i ją odłożyłam. Tak było przez rok. Czytałam kilka stron i ją odkładałam. Pewnego dnia zawzięłam się, że przeczytam ją.
Okazała się fantastyczna. Pochłonęłam ją w dwa dni.
Świetnie zbudowany nastrój w książce, ciągłe napięcie... to coś co lubię.
Polecam :)

Okazała się fantastyczna. Pochłonęłam ją w dwa dni.
Świetnie zbudowany nastrój w książce, ciągłe napięcie... to coś co lubię.
Polecam :)

Dojrzewanie i odkrywanie prawdy o sobie samym w fantastycznej opowieści z nastoletnim bohaterem w roli głównej, który niczym nie przypomina Froda czy Harry'ego Pottera.

Przed wiekami dwunastu wojowników stoczyło wielką bitwę. Wszyscy polegli, lecz uwolnili od krwiożerczych bestii Dolinę, która dziś jest spokojnym domem ich potomków – jeśli tylko nie przekroczą oni linii kurhanów...

Jonathan Stroud to brytyjski pisarz, autor bestsellerowej Trylogii Bartimaeusa, która jest jego debiutem. Została sprzedana w Wielkiej Brytanii w ponad dwóch milionach egzemplarzy. Twórca jest mistrzem high fantasy.

Halli Sveinsson marzy o bohaterskich czynach. Bardzo lubi słuchać opowiadań o herosach, którzy dla niego są autorytetem. Chce, tak jak dawniej, walczyć mieczami i zabijać trowy, czyli krwiożercze potwory, które atakują tylko nocą. Granicy ich Domu strzegą kurhany. Pewnego dnia chłopiec wpada w poważne tarapaty, za które jego Dom musi srogo zapłacić. Wykorzystując swój spryt i pomysłowość, udaje mu się wyjść z tego cało. Wraz ze swoją koleżanką odkrywa mroczną tajemnicę Doliny. Mroczniejszą niż prastare legendy.

Problematyką tej powieści jest wyśmiewanie osoby, która jest niższa niż wszyscy. Inni ludzie nie traktują jej przez to poważnie.

Książkę czyta się łatwo, szybko i przyjemnie. Dzięki dużej liczbie epitetów i porównań, które po mistrzowsku zostały wplecione w tekst, możemy zobaczyć Dolinę oczyma wyobraźni i poznać ją. Oryginalne w tej książce jest podzielenie jej na cztery działy. W każdym z nich jest kilka rozdziałów.

Intrygujący i nieidealni bohaterowie jeszcze bardziej urozmaicają doskonałą fabułę.

Halli Sveinsson to członek znamienitego rodu Sveina. Jest mały, pomysłowy, zręczny i sprytny. Najpierw myśli, potem działa. Często jednak wpada w tarapaty, ale z niektórych potrafi wybrnąć. Ciągle karany za kradzieże lub kłamstwa. Marzy o wielkiej przygodzie. Aud to córka arbitra innego wielkiego domu. Jest piękna, młoda i także pomysłowa. Bardzo lubi Halliego, chociaż jest od niego starsza. Nienawidzi swojego ojca, który chce wydać ją za mąż. Daje bardzo mądre rady koledze i często ratuje mu życie.

Książka zachwyciła mnie pod każdym względem. Wspaniałe połączenie historii z nastrojem grozy i poczuciem humoru. Fenomen literatury fantasy. Pierwszy raz miałem styczność z tym autorem – książkę wybrałem w ciemno, ale wiem, że była to dobra decyzja i nie zawiodłem się. Książkę polecam miłośnikom fantasy – głównie nastolatkom, gdyż to oni mogą zobaczyć siebie w głównym bohaterze, ale uważam, że osoby dorosłe także mogą sięgnąć po tę książkę.

Kawał dobrego fantasy. Język może nie zachwyca, ale czyta się bardzo przyjemnie i lekko.

Kupiłam ją dzięki przecenie w księgarni, pod wpływem w chwili. Po powrocie do domu przeczytałam pochlebne recenzje, tymczasem jak dla mnie początek to była istna droga przez mękę. Potem akcja nieco się rozwinęła, ale i tak - z pewnością nie jest to jedna z moich ulubionych pozycji, do których będę wracać.

Lekkie fantasy dla początkujących czytelników. Jak dla mnie trochę zbyt... dziecinne.Niby ciągle coś się dzieje, ale jakoś nigdy nie trzymało mnie w napięciu. Dość przewidywalna.

• 2011
  • Niedoczytane