Na koniec świata

literatura faktu
83-7200-103-0
Michał Misiorny
alpinizm wspinaczka Himalaje

Reinhold Messner to jeden z najwybitniejszych himalaistów świata, włoski alpinista, pierwszy człowiek który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki, czyli koronę Himalajów i Karakorum. Dokonał tego w niespełna 16 lat, preferował styl alpejski podczas swoich wspinaczek, który charakteryzował się minimalną ilością pośrednich obozów i sprzętu.

Dla mnie to prawdziwy szaleniec,...

OCENA -7/10 BARDZO DOBRA

Reinhold Messner jest niewątpliwie kontrowersyjną postacią. Są osoby, które go szanują oraz podziwiają za osiągnięcia i dokonania, są i takie, które go nie akceptują głównie za sprawą niektórych wypowiedzi pełnych pychy i arogancji. Mój stosunek do niego jest ambiwalentny, ale z całą odpowiedzialnością mogę napisać, że to bezsprzecznie wybitny...

Messner opisuje swoje największe dokonania w Himalajach. M.in. pierwsze solowe wejście na ośmiotysięcznik, pierwsze samotne wejście na Everest (z tlenem i bez). Pozwala czytelnikowi przybliżyć świat swoich wypraw, przemyśleń i osiągnięć. Niesamowity człowiek. Warto poznać choć jedną jego książkę.

W mojej opinii książka jest bardzo dobra. Wyżej zostało napisane, że niemożliwym jest pamiętanie ile kubków herbaty wypiło się podczas tego i tego dnia wyprawy. Ja myślę, że jak najbardziej jest to możliwe, w warunkach, w których gotowanie jest jedynym urozmaiceniem dnia wypełnionego harówą w ścianie. Poza tym Messner z pewnością, tak jak każdy inny wspinacz, prowadził...

Książka o pionierskich wyczynach autora, o podejmowaniu ryzyka, o poznawaniu granic umiejętności, o poznawaniu ograniczeń. W tej książce nie wejście na szczyt jest ważne, ale sposób w jaki się tego dokonało. Wyszukiwanie problemów, podążanie okrężną drogą, a nie tą wydeptaną, wyposażoną w obozy.
Polecam.

• Góry
  • Literatura górska
  • Do kupienia ;) :) :) - Góry i Podróże
  • 050. Szukam
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Reportaże, fakty, podróże

Dodaj cytat z książki Na koniec świata