Indiana Jones i Siedem Zasłon

Okładka książki Indiana Jones i Siedem Zasłon Rob MacGregor
Okładka książki Indiana Jones i Siedem Zasłon
Rob MacGregor Wydawnictwo: Orbita Seria: Indiana Jones [Orbita] powieść przygodowa
powieść przygodowa
Indiana Jones [Orbita]
Indiana Jones and the Seven Veils
Orbita
1994-01-01
1994-01-01
Joanna Hetman
indiana jones przygoda

Indiana Jones, a dokładnie Dr. Henry Walton Jones Jr.; lub zdrobniale. Indy. Wykreowany przez archeolog i poszukiwacz przygód, który ubrany w Fedorę i skórzana kurtę z biczem i rewolwerem przeczesuje starożytne ruiny kopie tyłki nazistom i rozwiązuje starożytne zagadki. Kultowa postać występująca w filmach, serialach, książkach, grach video. W literaturze za książki o tym bohaterze wzięli się : Campbell Black, Martin Caidin, James Kahn, William McCay, Max McCoy, Les Martin, James Rollins i Rob MacGregor. Ja zmierzyłem się z książką Indiana Jones i siedem zasłon i jest całkiem niezła

Indy prowadzi w Gwatemali wykopaliska te zostają przerwane. Po powrocie nie ma jednak wolnego. Za namową przyjaciela wyrusza do Brazylii w poszukiwaniu płk. Fawcetta. Ten znalazł tam tajemnicze miasto, które może być dowodem, że to nie Kolumb przybył pierwszy do Ameryki. Podczas rejsu bierze ślub z Deirdre. Z czasem okazuje się, że ktoś ich śledzi. W końcu docierają do niezwykłego miasta, w którym ludzie mogą się dematerializować i sprawiać by to było niewidzialne dla ludzi z zewnątrz.

Historia w duchu tych z filmów, było by lepiej gdyby nie dłużyzny. Gdy Jones i Deirdre znajdują dziennik Fawcetta to jest już przesada. Wystarczyło napisać, co w nim jest. Nie mniej, gdy już są przygody te nie dają się oderwać. Sceny akcji są opisane wzorowo i czuć ich tempo. Całość jest pisana lekkim gawędziarskim stylem. Mimo że nie wszystkie pomysły autora mi się podobały to czytało mi się tę powieść dobrze. Fani przygód Indego i powieści przygodowych mogą czytać w ciemno

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Ach Indiana Jones, kto nie lubi awanturniczych przygód odważnego archeologa wciąż goniącego za fortuną i sławą? Od zawsze była to dla mnie trylogia dobrych filmów, niestety potem przyszedł czwarty i napsuł. Jednak nie ma co płakać, są jeszcze książki!

Książka Roba MacGregora dzieje się przed filmami (zdaje się, że wszystkie dzieją się przed filmami). Niestety, ale to powoduje, że rozwiązanie niektórych wątków momentalnie staje się oczywiste w momencie gdy tylko się pojawiają. Ewentualnie mogę jeszcze się przyczepić, że czasami Indiana Jones nie zachowuje się jak Indiana Jones, ale możliwe, że był to celowy zabieg by pokazać młodszego i mniej doświadczonego bohatera.
Należy wspomnieć, że „Siedem zasłon” niestety nie jest pierwszą książką z serii, co tworzy pewne problemy kiedy pojawiają się odniesienia do jego poprzednich przygód.
Jedyne do czego mogę się przyczepić to zakończenie, które choć można podejrzewać, że tak się skończy to jednak sprawia wrażenie napisanego po łebkach.

Jeśli znajdziecie gdzieś tą książkę względnie tanio to polecam kupić. Jest napisana lekko, dzięki czemu szybko się ją czyta, a fabuła jest o wiele lepsza niż ten nieszczęsny czwarty film.

Jest to dobra książka dla początkującego, nastoletniego czytelnika, zafascynowanego filmami z tytułowym Indianą Jones'em. Jeśli chodzi o mnie, to nie porwała mnie: proste zdania, niezbyt skomlikowana fabuła... Może to wina tłumaczenia, a może tego, że książka sama w sobie jest bardzo przeciętna. A może zbyt późno po nią sięgnąłem. Ale można ją śmiało podsunąć nastolatkowi, żeby rozbudzić w nim pasję czytania; w końcu to właśnie od takich książek zaczyna się w młodości przygoda z literaturą :)

Spodziewałam się czegoś równie ekscytującego co film. Niestety, gdzieś mi czegoś w niej brakuje. Może trochę innego zakończenia? Czuję lekki niedosyt.

pół

pół