Egalitaryzm jako bunt przeciw ludzkiej naturze

Okładka książki Egalitaryzm jako bunt przeciw ludzkiej naturze Murray Newton Rothbard
Okładka książki Egalitaryzm jako bunt przeciw ludzkiej naturze
Murray Newton Rothbard Wydawnictwo: Fijorr Publishing nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Egalitarianism as a Revolt Against Nature
Fijorr Publishing
2009-01-01
2009-01-01
Krzysztof Węgrzecki
polityka filozofia ekonomika równość

Pozycja istotna z punktu widzenia teorii libertariańskiej. Osoba, która uprzednio zapoznała się z ''Manifestem libertariańskim'' czy ''Etyką wolności'' może poczuć w pewnych chwilach znużenie, gdyż 2-3 eseje są w istocie bliźniaczo podobne (nawet sposobem wypowiedzi) do tego, co znajdziemy we wcześniej wspomnianych pozycjach.

Mimo tego mankamentu Rothbard popisuje się swoją erudycją, odwołując się do antropologów, socjologów, czy filozofów (wspomiany zostaje min. Leszek Kołakowski),jednocześnie utrzymując całkiem swobodny ton wypowiedzi. Są rozdziały lepsze - i są rozdziały gorsze, mające bardziej charakter ideologiczny niż argumentacyjny - lecz całokształt idealnie się dopełnia.

PS: obniżona ocena to wynik zbędnego przeciągania w pewnych punktach - oraz rzucającego się w oczy braku korekty. Interpunkcja czasami ''wybrakowana'', znalazłem przynajmniej dwa słowa z ''literówkami'', raz nawet omyłkowo połączone ze sobą. Największą ''klapą'' w tłumaczeniu i korekcie (jak mniemam - nie spodziewam się, żeby na taką gafę pozwolił sobie autor oryginału) był fragment ''Lysander i Spooner uważali’’. Oczywiście Lysander Spooner to jedna osoba, a esej traktował o Spoonerze i Tuckerze. Ostatecznie - oczywiście książkę z całego serca polecam.

Mimo tego mankamentu Rothbard popisuje się...

"Egalitaryzm... " To nieduża książka autorstwa Murraya Rothbarda, której tematy obejmują nie tylko problemy światowe (np. ekologię i sposób egzekwowania ochrony środowiska) , ale również luźne myśli i opisy idei (np. analiza anarchokomunizmu). Radykalizm i nowatorskie sposoby na rozwiązywanie - z pozoru - wyjątkowo trudnych problemów, to niewątpliwa zaleta tej książki. Bardzo ważna pozycja w biblioteczce wolnościowców i zdecydowany must-have dla anarchokapitalistów.

• Ekonomia
  • Nauki społeczne
  • Libertarianizm
  • Do kupienia
  • Łukasz chce przeczytać

Murray Newton Rothbard Egalitaryzm jako bunt przeciw ludzkiej naturze Zobacz więcej