K. Sztuka miłości

2008-03-17
2008-03-17
Lech Czyżewski
powieść Chiny współczesna literatura chińska

Jestem rozczarowana tą książką. Tytuł mówi o sztuce miłości, jednak to seks jest głównym nurtem powieści. Seks, który bynajmniej (wbrew zapewnieniom autorki) nie wynika z czystego uczucia.
Dla bohatera książki - Juliana - nieustatkowanego życiowo brytyjczyka Lin jest jedynie kolejnym numerem w kolekcji kochanek. Autorka przekonuje, że erotyka przeradza się z czasem w piękne uczucie miłości, jednak jeśli Julian kogokolwiek kocha to chyba tylko wyłącznie siebie. Można jeszcze wyczuć cień tego uczucia w jego relacjach z matką, ale tutaj też należałoby się zastanowić czy to jeszcze miłość między matką a synem czy już tylko toksyczne uwiązanie. Jeśli to pierwsze - tytuł być może trafiony, aczkolwiek chyba nie takiego rodzaju miłości oczekiwałby czytelnik.
Z kolei Lin to postać, o której trudno wyrokować. Momentami miałam wrażenie, że to zwyczajna kurtyzana, która świetnie bawi się seksem. Niby wykształcona, stateczna, rozważna, będąca ucieleśnieniem taoistycznej równowagi okazuje się być osobą niedojrzałą emocjonalnie. Nie polubiłam ani bohaterów, ani tej książki.

Na samym początku należy postawić sobie pytanie, zanim będziemy czytać, powieść autorstwa Pani Hong Ying pt. '' K. Sztuka miłości'': Czy wiemy, co oznacza sztuka miłości?

Wiele osób pewnie wie, inni się zastanawiają nad odpowiedzią na to pytanie.

Najlepiej jest, odpowiedzieć na to pytanie czytając tę książkę nieznanej mi do tej pory twórczości Pani Hong Ying pt. '' K. Sztuka miłości''.

Po jej przeczytaniu miałam dreszcze.

Julian jest młodym 27-letnim profesorem, który jak każdy mężczyzna pragnący i poszukujący przygód w swoich zdobyczach, którymi są kobiety. Jedynymi jego przyjaciółkami są: matka i ciotka Virginia Wolf, jest jej siostrzeńcem.

Julian jest bardzo mocno związany ze swoją matką, gdyż pisze do niej wielostronicowe listy. Do cioci pisze opowiadania.

wielostronicowe listy. Do cioci pisze opowiadania.
Julian jest zdolnym profesorem, wszystko go zachwyca, denerwuje go to, że posiada własną służbę, gdyż ona jest wścibska, a to przyczynia się, że jest niezadowolony.

W sumie główny bohater imieniem Julian Bell został sprowokowany do zakochania się w żonie dziekana. Ujmowała go w niej prostota angielska, z jaką umiała się posługiwać w towarzystwie. Nie wywyższała się w wśród tłumu. Lubił jej towarzystwo. Ona często uczestniczyła w jego wykładach. Ich wspólne drogi zetknęły się, gdyż ona wiedziała doskonale, co on lubi najbardziej czytać autorskie opowiadanie. Czy to wystarczy, aby pomiędzy nimi się coś wydarzyło się więcej na tyle, że wywoła ogromne w ich dotychczasowych relacjach emocjonalne zmiany?

Uważnie obserwowałam jak Julian i Lin wyrażali wzajemnie sobie uczucia, jak siebie traktowali, co ich przyciągało tak bardzo do siebie, czy tylko słowa bądź gesty, które znaczą tak wiele w okazywaniu miłości.

Miłość Juliana i Lin była mocno określiłabym to wystawiona na trudną próbę również i pokonania swoich indywidualności słabości.

Próbowałam zrozumieć po części zachowanie tych obojga różnym charakterom ludzi pomimo wszystko i zanalizować kogo bym uznała za winnym tej niespodziewanej miłości, która potrafi nieoczekiwanie namieszać w drodze do pełni szczęścia.

Taka przypadkowa miłość może przytrafić się każdemu, gdyż poznajemy ją nie tylko tak jak nasz bohater Julian na uniwersytecie.

Sztukę miłości należy dobrze rozumieć, aby ją prawdziwie i należycie przeżyć, by móc później nie żałować jej.

Autorka książki Pani Hong Ying pt. ''K. Sztuka miłości'' stworzyła historię pięknej miłości, ale takiej zakazanej.

Jako czytelniczka mogę powiedzieć, że mogę jedynie sobie miłość zakazaną wyobrazić. Tylko czy warto, zapłacić jest za nią zbyt wysoką cenę.

Książkę tę polecam przeczytać każdemu.

Wiele osób pewnie wie, inni się zastanawiają nad odpowiedzią na to pytanie.

Lekka i przyjemna opowieść o miłości. Z pewnością zainteresuje wszystkich pasjonatów Chin ale również fanów gorących romansów. Ja co prawda nie przepadam za romansami, ale książka wydała mi się ciekawa za samą fabułę i miejsce akcji. Prosta, idealna na chłodne jesienne wieczory przed kominkiem i lampką wina

Taoistyczna sztuka miłości w przesyconej erotyzmem powieści opartej na burzliwej historii romansu siostrzeńca Virginii Woolf i pięknej chińskiej pisarki.

W roku 1936 Virginia Woolf zanotowała w swoim dzienniku: Julian stał się mężczyzną- jest opanowany, lecz zgorzkniały, a w jego smutku wyczuwam coś tragicznego.
Słowa te dotyczyły jej siostrzeńca. Julian Bell właśnie wrócił z Chin, gdzie wykładał literaturę angielską na uniwersytecie. Jego sławna ciotka nie mogła jednak wiedzieć, że młody człowiek poznał tam nowe oblicze miłości- miłości, która odmieniła go na zawsze.

Pewny siebie, żądny przygód chłopak początkowo widzi w Lin, pięknej żonie dziekana uczelni, wyłącznie kolejną zdobycz: uległą i słodką kobietę Wschodu. Nowa kochanka okazuje się pisarką i intelektualistką zafascynowaną zachodnimi prądami literackimi, kobietą wyzwoloną opierającą się presji tradycji i tajemniczą mistrzynią orientalnej sztuki miłości. Kobietą, która łamie obyczajowe tabu i pozwala Julianowi poznać namiętność i erotyzm, jakich jeszcze nie doświadczył. Wzajemne pożądanie zmienia się w głębokie uczucie, za które oboje zapłacą najwyższą cenę...

Chińska pisarka Hong Ying odtworzyła prawdziwą historię zakazanej miłości, opierając się na listach Juliana do matki, malarki Vanessy Bell. Tłem tej nastrojowej i poetyckiej opowieści są wstrząsane wojną i rewolucją Chiny lat 30. Wydana w 16 krajach książka wywołała w Chinach skandal literacki i zaprowadziła autorkę na salę sądową.

Książkę czyta się całkiem fajnie i przyjemnie.

Słowa te dotyczyły jej siostrzeńca. Julian Bell właśnie...

Romantyczna i nastrojowa historia miłosna chińskiej pisarki i Juliana Bella na tle chińskiej rzeczywistości lat 30. Prawdziwa historia, opowiedziana z uwagą i delikatnością. Jeśli ktoś lubi historie miłosne na tle wydarzeń historycznych, książka może przypaść od gustu.

Niby erotyk, ale tak naprawdę, to zwykły romans - bez (moim zdaniem) wielkiej miłości. Baaaardzo dziwny główny bohater - zresztą siostrzeniec sławnej pisarki- Anglik, zakochany w swojej matce, wychowany w rozwiązłej, artystycznej rodzinie. Z kolei Lin - jego kochanka, niby znawczyni tajemnej sztuki kochania nie wniosła niczego nowego do powieści. Wszystko dzieje się na tle rewolucji, wojny.
Dobrnęłam do końca tylko dlatego, że była to książka niewielkich rozmiarów.

Przyjemne czytadło. Ciekawa teoria, głównie zainteresowały mnie powiązania z Virginią Woolf i to, jak autorka wykreowała postać głównego bohatera. Cieszy mnie, że pod koniec książki nie mydliła nam oczu wielką i pokonującą wszelkie przeszkody miłością - bohater przyznaje się w duchu do nieczystości swych uczuć względem wybranki, a uczucia te mają korzenie w imperialistycznej pogardzie do Chińczyków jako narodu sentymentalnego, mniej postępowego, zakochanego w przestarzałej tradycji.
Sceny erotyczne były opisane szczegółowo, ładnie i czytałam je z wypiekami na twarzy. Jeżeli ktoś ma ochotę na lekturę tego typu scen, to polecam tę książkę, wyróżnia się na tle nudnawych szmir na rynku. Aczkolwiek sama opowieść jest taka, hm... Na 3 gwiazdki z 5. Głównie ze względu na to naiwne wcielenie głównej bohaterki jako nic nierozumiejącej intelektualistki. Była tak niewinna, że aż biło fałszem po oczach.

Bardzo ciekawa ksiazka. Okazuje sie, ze w wyniku prawomocnego procesu sadowego autorka zostala zmuszona do przepisania ksiazki, gdyz godzila ona w dobre imie zmarlej juz w momencie wydania, kobiety, ktora rzekomo zostala opisana w ksiazce.

W zasadzie to chyba pierwsza ksiazka chinskiego autora jaka przeczytalem. Autorka spedzila jakis czas w Wielkiej Brytanii na emigracji, jednak aktualnie podobno mieszka znowu w Chinach. To wlasnie chinski sad wydal orzeczenie, ktore zmusilo autorke do przepisania ksiazki. Mnie nie bylo jasne, czy wersje ktora przeczytalem to wersja przed czy po przepisaniu.

Akcja ksiazki zaczyna sie w dosc specyficzny sposob. Wlasnie toczy sie wojna domowa w Hiszpanii i glowny bohater, Anglik, zostaje powaznie ranny i ginie. Nie spoedziewalem sie takiego poczatku, glownie dlatego, ze przeciez to ksiazka napisana przez chinska autorke.

Kiedy glowny bohater juz ginie poznajemy jego wczesniejsze dzieje. Jest Anglikiem, pochodzacym z arystokratycznej rodziny, jest siostrzencem znanej pisarki Virginii Wolf. Reprezentuje bardzo liberalne poglady, jest dobrze wyksztalcony. Uzyskuje posade na uniwersytecie w Chinach gdzie wyklada literature aniegielska. I tam wlasnie poznaje swoja wielka milosc. Tytulowa Litere K. Jego chinska kochanka wprowadza go w tajniki chinskiej sztuki milosci.

Ksiazka zawiera troche elementow erotyki. Jednak wedlug mnie glowna intencja autorki bylo przedstawienie czytelnikowi odmiennego spojerzenia na milosc, niz spojrzenie zachodnie. Anglik, glowny bohater reprezentuje swiat zachodni. Jego kochanka, Chinka reprezentuje kulture chinska, dosc nam odlegla. I moim zdaniem na tym wlasnie koncentruje sie czesc ksiazki. Dzieki tej ksiazce mozemy sobie lepiej uswiadomisc jak odrebna liberalna zachodnia kultura europejska jest od tradycyjnej kultury chinskiej.

Ciekawym aspektem ksiazki jest, ze sa w niej opisane dosc dobrze realia historyczne, niepokoje spoleczne oraz okupacja Chin przez Japonie jaka miala miejsce w latach trydziestych. Chiny byly wtedy jedna wielka beczka prochu i w ksiazce dosc dobrze udczuwalna jest ta atmosfera. Nic dziwnego, ze kilkanascie lat pozniej w Chinach doszlo do wielkiej rewolucji i wladze przejeli w brutalny sposob komunisci.

Nasz bohater, Anglik, byl troche ideologicznie zagubiony. To tez ciekawe zjawisko opisane w tej ksiazce. Mianowicie nalezal do idealistow, wiezacych w komunizm, rownosc miedzy ludzmi, jednak w momencie kiedy zorientowal sie, jak krwawa moze byc rewolucja pzezyl pewnego rodzaju szok. Chociaz nie zrewidowal swoich rewolucyjnych pogladow, poniewaz uciekl z Chin i postanowil walczyc po stronie rewolucjonistow w Hiszpanii w tamtejszej wojnie domowej.

Ciekawe linki:

Dobrze opowiedziana historia. Zderzenie się dwóch trudnych natur i różnych kultur. Subtelna erotyka, skomplikowane uczucia...

Nuuuudaaaa....

Nuuuudaaaa....