Miecz Aniołów

Okładka książki Miecz Aniołów Jacek Piekara
Okładka książki Miecz Aniołów
Jacek Piekara Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Cykl Inkwizytorski (tom 3) fantasy, science fiction
Cykl Inkwizytorski (tom 3)
Fabryka Słów
2010-11-12
2010-11-12
978-83-7574-267-1
Mordimer Madderdin Cykl Inkwizytorski

Okładka książki Księga strachu Ewa Białołęcka, Jakub Ćwiek, Maciej Guzek, Witold Jabłoński, Aleksandra Janusz, Mariusz Kaszyński, Kazimierz Kyrcz jr, Dariusz Łowczynowski, Łukasz Orbitowski, Jacek Piekara, Krzysztof Piskorski, Łukasz Radecki, Iwona Surmik
Księga strachu Ewa Białołęcka, Jak...
Okładka książki Niech żyje Polska. Hura! Tom 2 Tomasz Bochiński, Krzysztof Kochański, Joanna Kułakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Rzymowski, Piotr Schmidtke, Artur Szrejter, Katarzyna Anna Urbanowicz, Łukasz Wiśniewski
Niech żyje Pol... Tomasz Bochiński, K...
Okładka książki A.D.XIII, tom 2 Jakub Ćwiek, Janusz Cyran, Cezary Frąc, Anna Kańtoch, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Eva Mroczek, Łukasz Orbitowski, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Krzysztof Piskorski
A.D.XIII, tom 2 Jakub Ćwiek, Janusz...

W książce znajdziemy dość ciekawą historię krwawego kata. Frazy wypowiadane wierszem są całkiem zabawne jak na autora, jednak aby pełni wsiąknąć w historię brakuje jej rozwinięcia.
Historia "Jasia i Małgosi" jest dość niepokojąca, choć po przeczytaniu kilku opowiadań historie Piekary stają się przewidujące.
Opowiadanie Maskarada opowiada o czarnoksiężniku, który zgłosił się do Mordimera by dostać się do klasztory Amszilas. Trochę chaotycznie napisane. Wprowadzenie klasztoru do fabuły poszerza świat o ciekawą lokalizacje i wprowadza wątek, który może być ciekawie wykorzystany w przyszłości.

Opowiadanie Maskarada opowiada o czarnoksiężniku, który zgłosił...

Na razie jest to chyba najlepszy zbiór z cyklu. Głównie ze względu na dwa ostatnie opowiadania, pozostałe są bo są. Nie wnoszą w sumie nic nowego. Typowy dla cyklu rodzaj brutalności. Męczy trochę wałkowanie w kółko tych samych zwrotów i informacji. Już po pierwszym tomie wiemy o delikatnym węchu Mordimera - nie ma sensu powtarzać tego kilka razy w każdym opowiadaniu, chociaż z drugiej strony rozumiem konwencję.

A co do dwóch ostatnich opowiadań. Dają promyk nadziei na zawiązanie się akcji i wyłonienie głównego wątku. Mam nadzieję, że nasz uniżony sługa poza powód usilnej chęci dostania się demona do klasztoru Amszilas oraz, że rozwiąże się zagadka zaginięcia boga! Po trzecim tomie chyba domyślam się w jakim kierunku to zmierza. Niebawem dowiem się czy miałem rację!

Pod tytułem "Miecz aniołów" kryją się makabryczne, satanistyczne, obrzydliwe, antychrześcijańskie treści. Autor obraża moje uczucia religijne. Wprawdzie nie jestem zbyt religijną osobą, ale opisane tu sceny nie mieszczą się w granicach przyzwoitości. Czy Jezus mógłby być mściwy? Zejść z krzyża i zabijać swoich oprawców. W moim uznaniu nigdy, gdyż dobro nie ma w sobie grama mściwości. Jacek Piekara w skrzywionym zwierciadle ukazuje naszą religijność, biorąc to co w niej najgorsze i błędne jako normę.
Największym jednak minusem jeśli chodzi o przekaz jest relatywizm moralny. Bo jeśli uznamy że sam Bóg może być zły, to ludziom już na niczym nie musi zależeć.

Język dosyć zwięzły i prosty, sprawia że książkę czyta się szybko. Jednak styl nie porywa, jest niezbyt ciekawy.
Postacie okrutne, mściwe, lubieżne, obojętne wobec cierpienia odpychają mnie od siebie i zniechęcają do czytania opowiadań.

Zdecydowanie nie polecam tej czterystu stronicowej książki, z gatunku fantasy. Stawiam rzadko spotykane 1/10.

60/2023 Znów poznajemy zbiór opowiadań z "funkcjonowania" hez hezronu oraz działań inkwizytorskich. Dość nierówna, natomiast końcówka zaskakuje, zaskakuje na tyle mocno że wzbudza w czytelniku ciekawość sięgnięcia po następny tom.

Ten zbiór opowiadań podobał mi się nieco mniej niż w tomie poprzednim, ale było tu kilka mocnych momentów. W końcówce majaczy na horyzoncie jakiś rodzący się główny wątek fabularny, ale wiele sobie po tym nie obiecuje. Zapewne w kolejnym tomie, albo i za 2 ponownie pojawi się taki element w końcówce, a reszta będzie zbiorem opowiadań, a przecież nie o to powinno chodzić w cyklach czytelniczych.
Całość czytało się nieźle, ale zaczyna mnie ta seria męczyć, pojawia się coraz więcej powtarzalności w formie przypomnień, niemal w każdym opowiadaniu.

Po bardzo dobrej części: "Młot na czarownice", czuję się lekko zawiedziona. Brakowało mi tutaj czegoś "wow". Oczywiście początek jest jak u Hitchcocka (wątek bogatego kupca i jego córki),mamy trzęsienie ziemi, jak zwykle Autor potrafi nieźle poznęcać się nad bohaterkami płci żeńskiej (to już chyba jakaś obsesja🙈),ale... dalej trochę się męczyłam.

Trudno, może kolejne tomy wypadną ciekawiej.

Trudno, może kolejne...

Jedna z pierwszych książek cyklu inkwizytorskiego, widać w niej, że autor poczynił postępy w swym warsztacie pisarskim.
Opowiadania zgrabne, ciekawe, nie przegadane.

Opowiadania zgrabne, ciekawe, nie przegadane.

Najlepsza z pierwszych 3 części cyklu inkiwytorskiego. Widać rozwój autora w warstwie tekstowej i narracyjnej, ale Morti już strasznie męczy w tej części, więc tu kończy się nasza wspólna przygoda.

Jak początkowo pierwszy tom mnie męczył,  to teraz czytałam zastanawiając się,  jakie tym razem perypetie czekają biednego Mordimera.  A tym razem przytrafiło się  mu i opętanie,i dziwna sekta, i demon, który , koniecznie chciał poddać się  egzorcyzmowi. A nawet trafiła się historia  o Jasiu i  Małgosi. Tylko nie w takiej formie, jaką znamy. Szkoda, że w tej części rzadko przewija się  postać Kostucha i Bliźniaków. Polubiłam ich. No i sięgam po kolejny tom.

Wydaje mi się, że wszystkie tomy trzymają poziom. Bardzo fajne jest to, że nie trzeba czytać tego w kolejności, można zacząć od dowolnego tomu i poprzestać na jednym z dużą satysfakcją, jak i czytać kolejne odkrywając smaczki, które łączą ze sobą kolejne tomy. Cykl z lekkim humorem, bardzo wciągający i z charakterem.

• Jacek Piekara