Sędzia Di w labiryncie

Robert Van Gulik Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Sędzia Di (tom 10) kryminał, sensacja, thriller
The Chinese Maze Murders
Sędzia Di (tom 10)
kryminał, sensacja, thriller
Ewa Westwalewicz-Mogilska
sędzia di kryminał labirynt

Sędzia Di jest dla Chińczyków tym kim Herkules Poirot czy Sherlock Holmes dla nas. Powstały już trzy filmy fabularne z serii z Detektywem Di oraz gra komputerowa. Autor trzyma styl w każdym tomie. Postanowił włączyć nas do zabawy, przygotowując należycie zagadki przez nie tylko zgrabną fabułę, ale też rysunki, plany, mapy i spisy postaci. Każdą z zagadek możemy sami...

Na półkach: , , , ,

Świetna seria, sędzia Di jak zwykle niezawodny.

Sędzia Di to postać historyczna żyjąca w VII wieku naszej ery w sposób nowatorski rozwiązujący zagadki detektywistyczne. A w tej książce jest kilka na raz - zamordowany generał w zamkniętym pomieszczeniu, zaginiona dziewczyna i dziwny testament byłego gubernatora. Wszystko okraszone masą szczegółów dotyczących ówczesnego życia i prawa.

Książka, którą nabyłem, dla zabicia czasu, na wyprzedaży w markecie za jakieś 5 zł, i która, pomimo mojej wcześniejszej nieznajomości postaci sędziego Di, okazała się naprawdę dobrym zakupem.

Jest to niewątpliwie kryminał porywający. Ilość tajemnic, które sędzia Di rozplątuje w tydzień, jest rekordowa. Cieszę się, że dałam sędziemu szansę. Ta część - fascynująca.
Dla porządku: "Sędzia Di w labiryncie" - 14 książka wg chronologii wydarzeń, ale pierwsza napisana w cyklu (1951).
Jeden z głównych wątków - sprawa testamentu - pochodzi oryginalnie z podań chińskich...

Nie przepadam za kryminałami, ale te mnie urzekły. Seria o sędzim Di zaczęła się ukazywać, gdy zatrudniono mnie w księgarni. To były jedyne książki (poza literaturą dziecięcą), które mnie nie nudziły a jednocześnie można było pochłonąć je w jeden dzień, nie tracąc wątku. Przyjemność czytania raz większa raz mniejsza. Nie wszystkie zagadki są równie ciekawe. Z pewnością...

Kolejny tom przygód Sędziego DI i jego wiernych towarzyszy. Tym razem Sędziemu przyszło się zmierzyć z zagadkowym morderstwem emerytowanego generała, zaginięciem pięknej dziewczyny oraz wyjaśnić tajemnicę testamentu. Robert van Gulik zabiera czytelnika w nieznane rejony cesarstwa chińskiego odkrywa ich obyczaje i system wartości tak różny od cywilizacji zachodu. A to...

Dałam się oczarowac całą serią o Sędzim Di. Pokazuje chiński system sprawiedliwości, gdzie w jednej osobie połączono prokuratora, obrońcę, śledczego i sędziego. Ciekawe jak by wyglądał nasz sytem gdyby wprowadzić niektóre z opisanych rozwiązań ;-)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo Ciekawe, porywające zagadki! Wciągające! Podobało mi się najbardziej z całej serii:)

• Kryminał
  • Kryminały