Obietnica

Marabut
1996-01-01
1960-05-01
Kazimiera Iłłakowiczówna
literatura szwajcarska kryminał dochodzenie śledztwo

Krótka, ale świetnie napisana opowieść. Wcześniej nie wiedziałem o istnieniu takiego pisarza jak Dürrenmatt, ale muszę przyznać, że sposób pisania tego autora przypadł mi bardzo do gustu. Nie ma tu miejsca na zbędne opisy. Dostajemy historię wciągającą od samego początku swoją fabułą. Autor przedstawił smutne lecz prawdziwe mechanizmy funkcjonujące w społeczeństwie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Szwajcaria, końcówka lat 40-ch, policja kantonu Zurich i morderstwo dziewczynki w czerwonej sukience - nie pierwsze. Co dalej? Ktoś idzie na łatwiznę, ktoś zacina się w uporze, ktoś to obserwuje z pozycji zwierzchnika i potem opowiada. Kryminał? Jakże daleki od klasyki gatunku, bez Sherlocka Holmesa, bez Herculesa Poirot. Dużo prawdy o ludziach, i okrutnej, i smutnej, zwyczajnej. Lektura dla tych, którzy niekoniecznie lubią czytać lekko, łatwo i przyjemnie.

Logika i konsekwencja, która jak po schodach w górę, prowadzi przed ukryty majestat prawdy - czyli to, czym żyje klasyczna powieść detektywistyczna, w opowiadaniu Durrenmatta zostaje unicestwione i sprowadzone do właściwych rozmiarów infantylnej gry z czytelnikiem łaknącym emocjonującej rozrywki. " Obietnica" ukazuje, że życie kpi okrutnie z samego pojęcia prawdy i wszelkich ludzkich urojeń dotyczących możliwości uchwycenia i przyłapania rzeczywistości w choćby najbardziej wyrafinowaną sieć złożoną z wiedzy, doświadczenia i narzędzi poznania.

Czy można obiecywać... czy warto?

Czy można obiecywać... czy warto?

• Przeczytane dawno temu
  • Do kupienia