Mephisto

Okładka książki Mephisto Klaus Mann
Okładka książki Mephisto
Klaus Mann Wydawnictwo: Aufbau Verlag Ekranizacje: Mefisto (1981) Seria: bb-Taschenbuchprogramm literatura piękna
bb-Taschenbuchprogramm
Aufbau Verlag
1986-01-01
1986-01-01
niemiecki
Ekranizacje:
Mefisto (1981)

Okładka książki Literatura na Świecie nr 5-6/2006 (418-419) Alfred Andersch, Edward Balcerzan, Walter Benjamin, Gottfried Benn, Bertolt Brecht, Dennis Joseph Enright, Jacek Gutorow, Karl Krolow, Klaus Mann, Fritz J. Raddatz, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Gershom Scholem, Dieter Wellershoff, Erdmut Wizisla
Literatura na ... Alfred Andersch, Ed...

Dość późno odkrywam uroki niemieckiej literatury i kinematografii i znajduje tam mnóstwo rzeczy wartych uwagi i trafiających w mój gust. Gdy jest się synem takiego giganta literatury jak Tomasz Mann ("Czarodziejska Góra" to jedna z najlepszych książek jakie przeczytałem w życiu) trzeba odziedziczyć jakiś talent. Niezwykle ciekawa fabuła i historia hamburskiego aktora, który był idącym po celu konformistą, dopasowującym się do okoliczności, robiącego wszystko dla kariery. Myślę, że ta postać miała symbolizować postawę wielu Niemców, których nie stać było na sprzeciw gdy naziści przejmowali władzę w kraju. Bohater miał skłonności sado-masochistyczne, był impotentem, bolszewikiem z przekonania. spotykał się z czarnoskórą kobietą. Jednak gdy przez splot okoliczności zyskał pozycję w aparacie nazistowskim , to płynnie wyrzekł się swoich poglądów i przekonań, zrezygnował z niewygodnych znajomości. Było kilka wątków pobocznych i ciekawych postaci na drugim planie. Spodobała mi się też ta teatralna otoczka, ale był to tylko punkt wyjścia dla ukazania postaw ludzkich. Studium moralnej destrukcji to właściwe podsumowanie tej świetnej powieści. Warto też przeczytać posłowie, poznać genezę powstania książki, to jest równie interesujące jak sama powieść. Klaus Mann popełnił samobójstwo w wieku 40 lat, a "Mefisto" przez kilkadziesiąt lat był blokowany w RFN.

Pisarz jest mistrzem wyrażania w sposób zawoalowany rzeczy, o których mógł pisać wprost, ale nie dałby wówczas wyrazu swojego kunsztu. Prostytucja, impotencja, stosunki sado-masochistyczne są obecne w powieści, chociaż nie są tematem głównym. Jest to opowieść o człowieku, który przede wszystkim myśli o sobie, jest pozbawiony wszelkich skrupułów i sumienia.

Książka dla czytelników, którzy lubią rozważać postępowanie bohaterów. Mamy tu do czynienia z ciekawym studium przypadku przemiany wewnętrznej bohatera oraz różnymi spojrzeniami, na dane zagadnienie. Zdecydowanie jest to książka która pozostaje w człowieku, po jej przeczytaniu.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Jedna z lepszych książek, jakie miałam ostatnio okazję przeczytać. Znakomicie poprowadzona i opowiedziana historia zakompleksionego aktora z aspiracjami, który wykorzystuje nadające się okazje (lub sam prowokuje różne wydarzenia),by piąć się wyżej, a przy okazji "nie wypaść z obiegu". K. Mann z niezwykłą skrupulatnością opowiedział tę historię, dbając o dokładny opis realiów Niemiec w latach 30. XX w., charakterystykę postaci przewijających się w blizszym i dalszym planie, znakomicie też sportretował głównego bohatera, ukazując jego skomplikowane wnętrze. Całość bardzo dobrze i szybko się czyta, bo książka jest napisana pięknym, plastycznym językiem.

Historia o ambicji, komplekach i zbiegach okoliczności, które doprowadziły aktora teatralnego do zaprzedania się reżimowi Trzeciej Rzeszy. Książka bardzo aktualna i aktualna pozostanie tak długo, jak długo istnieć będzie problem wyboru między zasadami moralnymi a ambicją.

Poruszana w książce problematyka jest bardzo interesująca, ale niestety autor zepsuł bardzo dobry pomysł kiepskim stylem i niepotrzebnymi (wręcz natrętnymi) wyjaśnieniami, które sprawiają wrażenie, że autor uważa czytelnika za idiotę.

Film jest bardzo wierną adaptacją, dlatego kiedy przeczytałem książkę odczułem niedosyt, gdyż spodziewałem się, że będzie tam rozbudowana fabuła z filmu. Co oczywiście nie umniejsza wartości opowiadanej historii, zastanawiam się tylko czy przy ponownym obcowaniu z tym tematem nie ograniczyć się do filmy wyłącznie.

Na półkach: , , , , , ,

Mann pokazuje, jak bardzo można się stoczyć, kierując się w życiu chorobliwą ambicją. Dodatkowo czytelnik przygląda się z bliska narodzinom reżimu hitlerowskiego.

Mocna książka, momentami naprawdę byłam wstrząśnięta.

Mocna książka, momentami naprawdę byłam wstrząśnięta.

Poznałem człowieka o sposobie bycia i działania jak Hendrik Höfgen. I przez tę książkę zobaczyłem jak bardzo jest nieszczęśliwy.

• Literatura niemiecka
  • 100 książek wg Empiku