.hack//Bransoleta Zmierzchu tom 1

Okładka książki .hack//Bransoleta Zmierzchu tom 1 Tatsuya Hamazaki
Okładka książki .hack//Bransoleta Zmierzchu tom 1
Tatsuya Hamazaki Wydawnictwo: J.P. Fantastica Cykl: .hack//Bransoleta Zmierzchu (tom 1) komiksy
komiksy
.hack//Bransoleta Zmierzchu (tom 1)
.hack//Legend of the Twilight volume 1
J.P. Fantastica
2005-03-01
2005-03-01
Paweł Dybała
manga rpg gry przygodowa

Okładka książki One Piece: Aces Story - The Manga, Vol. 2 Boichi, Tatsuya Hamazaki, Shou Hinata, Ryo Ishiyama, Eiichiro Oda
One Piece: Ace... Boichi, Tatsuya Ham...
Okładka książki One Piece: Aces Story vol. 2 Tatsuya Hamazaki, Eiichiro Oda
One Piece: Ace... Tatsuya Hamazaki, E...
Okładka książki One Piece: Aces Story - The Manga, Vol. 1 Boichi, Tatsuya Hamazaki, Shou Hinata, Ryo Ishiyama, Eiichiro Oda
One Piece: Ace... Boichi, Tatsuya Ham...
Okładka książki .hack//G.U. + (5) Tatsuya Hamazaki, Yuzuka Morita
.hack//G.U. + (5) Tatsuya Hamazaki, Y...

Kiedyś wirtualna rzeczywistość była tylko marzeniem. Dziś gry w systemie VR, to normalność. Wychodzi coraz więcej tytułów na tę platformę, ale ja chciałbym skupić się na przeszłości, bowiem kiedyś marzenie można było urzeczywistnić choćby w formie komiksu. Najlepszym tego przykładem niech będzie „.Hack// Bransoleta Zmierzchu”.

Słyszeliście kiedyś o .hack? Ja do niedawna nie miałem pojęcia co, to jest. Poszperałem jednak w Internecie i spieszę wam z wyjaśnieniem. .hack to japońska multimedialna franczyza, na którą składają się gry, anime, nowele i mangi. Wszystko kręci się tu wokół rozwoju technologicznego i tajemniczych wydarzeń związanych z grą „The World”.

Wróćmy jednak do samej mangi. W Polsce ukazała się ona w 2005 r. dzięki wydawnictwu J.P.F. Opowiada losy rodzeństwa, które otrzymują możliwość zagrania we wspomniane wcześniej „The World” przy użyciu limitowanych postaci. Szybko okazuje się jednak, że nie jest to zwyczajna gra.I tom rozpoczyna się prologiem, który wprowadza nas w akcję. Po jego przeczytaniu znajdziecie krótki opis głównych postaci, z którymi zabierzecie się na niesamowitą przygodę. Co ciekawe, osoby które grają w „The World” poznajemy tylko w ich wirtualnej wersji, a przynajmniej w I tomie. Już na początku wprowadza to dużą dozę tajemniczości.

Główni bohaterowie, to czternastoletni bliźniacy – Shugo i Rena. To właśnie Rena namawia swojego brata do wzięcia udziału w grze, która jak się niedługo okaże, niesamowicie ich wciągnie. A chce ona tylko porobić coś ze swoim bratem, od którego najwidoczniej nieco się oddaliła.

Przenieśmy się zatem do wirtualnego świata. Większość napotkanych w pierwszych rozdziałach awatarów, ma w sobie coś naprawdę słodkiego. Pomimo faktu, że rozgrywka jest w wielu miejscach tajemnicza, odpowiedzialna za warstwę graficzną Rei Izumi zachowuje w tym świecie dużo komedii. Stąd duże buźki i oczy przybierające różne wzory w zależności od sytuacji (czasem jest to wielki wytrzeszcz, innym razem utrata przytomności),a mniejsze przywiązanie do otoczenia. Zachowany zostaje dystans, a czytelnik zdaje sobie sprawę, że ma się tu po prostu dobrze bawić.

.Hack prezentuje nam całą plejadę bohaterów, a raczej bohaterek, bo tych jest w pierwszym tomie co nie miara. Każdy czternastolatek mógłby się w nich zakochać, a co najmniej zauroczyć. Potrafią one zadbać o siebie, wykorzystać swoje mocne strony, a ostatecznie i tak robią to wszystko w grze, a nie realnym świecie. Jako pierwsza pojawia się Mireillka, która przez większość czasu poluje na rzadkie itemy, a później dołącza do niej jej przyjaciółka Oka, która potrafi zmieniać się w wilka. Wystarczy dodać jeszcze Hotaru, która jest prawdziwą samarytanką i mamy galerię bardzo ciekawych i różnych heroin,

Nad przebiegiem gry czuwa jeden z pracowników firmy, która ją stworzyła, a robi to w wirtualnym świecie pod pseudonimem Balmung. Jego asystent stara się by ograniczał on swoje wizyty w „The World” jednak bezskutecznie.

Przeciwnicy bywają śmiesznie słabi albo straszliwie potężni i jak w prawdziwej grze, pojawiają się znikąd. W sześciu rozdziałach znajdziemy ich naprawdę sporo. Każda przygoda, to nowy rywal, czy to w postaci golema, czy stracha na wróble, czy innego awatara. Bohaterowie zdają sobie sprawę ze swoich słabości, przez co błyskawicznie można ich polubić.

Dobre wrażenie robi również tłumaczenie. Postacie mówią językiem młodzieżowym, potocznym i zostało to dobrze uchwycone, jednocześnie podkreślając pewien dystans, który ta historia ma do siebie w wielu momentach. Nie ma tu żadnych językowych lapsusów, jak to często ma miejsce w przypadku tytułów skierowanych do starszych czytelników.

„.Hack” szybko wciągnęło mnie do swojego świata. Przygoda bohaterów w wirtualnym świecie nie posunęła się może zbyt daleko, ale pojawiające się tu i ówdzie sekrety „The World” oraz barwne charaktery każdej z postaci powodują, że ta manga jest w stanie sprawić wielką przyjemność każdemu, bez względu na wiek i płeć.

Słyszeliście kiedyś o .hack? Ja do niedawna...

1969

Czytając to po raz drugi po latach stwierdziłam, że jednak wyrosłam z klimatu. Manga jest ładna, akcja szybka, kostiumy postaci śliczne, zwierzątka-pupile słodziaste, każdy rozdział to nowa przygoda... i wszystko razem sprawia, że kiedy miałam "naście" lat podobało mi się bardziej niż dzisiaj. Co nie znaczy, że manga jest zła - znaczy tylko, że jest skierowana do młodszego odbiorcy :)
Klej w moim egzemplarzu trzyma się rewelacyjnie, mimo że marginesy wewnętrzne są zbyt wąskie i mangę trzeba dość mocno rozginać do czytania. Za to cześć i chwała wydawcy.

Niewymagająca manga z uniwersum .hack, w sam raz żeby oderwać myśli i odpocząć przy czymś prostym. Gry komputerowe, to jak wiadomo konik Japończyków. Tutaj główni bohaterowie prowadzą swoich alter ego w produkcji znanej jako sieciowe RPG. Są to siostra i brat, Rena oraz Shugo. Mają za zadanie odkryć przyczynę infekcji, jaka spotkała monumentalną w swych rozmiarach grę.

Z tego, co mi wiadomo .hack jest z reguły bardziej poważne i dojrzalsze niż ten projekt. Manga w gruncie rzeczy całkiem zabawna, sporo w niej bezpośrednich odniesień do kultury graczy. Kreskę odnajduję jako przeciętną, tak samo prowadzenie akcji. Jak już sugerowałem, luźna koncepcja bez większych niuansów.

Z...

Bawiłam się w czasie lektury na tyle dobrze, by chcieć sięgnąć po części kolejne (któreż to na pianinie leżą już i czekają). Nic wyjątkowego, ale i bohaterowie sympatyczni, i akcja przyjemna, i humor. Ktoś by powiedział, że dla nastolatków może - i pewnie miałby rację. Ale po co szufladkować i wiekiem ograniczać?

Dobra manga :)

Dobra manga :)