Katanga

1992-01-01
1992-01-01
Jacek Fabiszak
katanga Kongo Baluba literatura południowoafrykańska literatura RPA

Wahałem się między 6 a 7, ostatecznie zdecydowałem na 7 ze względu na dobre to merytoryczne. Jeśli bohaterowie autora używają jakiejś broni, sprzętu, pojazdów, to opisy zdradzają, że sam autor ma o tym wiedzę.
Fabuła dotyczy szczególnego czasu i miejsca. U Smitha centrum akcji jest zawsze jeden bohater, który musi zdobyć się na najwyższy wysiłek, aby ocalić coś, co w trakcie stało się dla niego najważniejsze. To niezła pozycja zarówno dla fanów jego twórczości, jak i dla ludzi szukających mniej jednostronnej i "mniej współczesnej" narracji o Afryce tamtych lat.

Książka znacznie słabsza niż saga Courteneyów. Niektórzy piszą, że to dlatego, że jest to jedna z pierwszych powieści Smitha, ale "Gdy poluje lew" było pierwsze! Ta powieść z kolei nadaje się na wakacyjne czytadło i scenariusz filmu akcji. Jest cały czas poprawnie, ale brakuje mocy - i nie mam tu na myśli wartkiej akcji, tylko czegoś, co sprawia, że inne książki Smitha to wielka literatura porywająca za serce.

Wątki romantyczne pojawiły się w każdej książce Smitha jaką czytałem i wszystkie wydawały mi się bardziej żywe i skomplikowane. Ten z "Katangi" jest żenujący, banalny i prosty - zupełnie jakby ktoś inny to napisał.

Bruce'owi Curry'emu też jest daleko do bohatera pokroju Seana Courteneya, a jego przemyślenia są dość banalne.

Mimo że autor na pytanie o sugerowaną kolejność czytania jego książek odpowiada, żeby czytać je po prostu po kolei, to jednak daruję sobie pojedyncze powieści będące thrillerami i będę kontynuował sagi rodu Courteneyów i Ballantyne'ów.

Chyba najgorsza książka tego autora... Akcja w szpitalu napawała nadzieją, że jeszcze się rozkręci, ale niestety.... Najgorzej czytało mi się przemyślenia głównego bohatera, które były przydługie i bezsensowne. Wiem, że do tej książki już nigdy nie wrócę. Mam wrażenie, że była pisana na odczepnego.

2041

Ostra, brutalna, mocna, męska historia umiejscowiona w Kongu Belgijskim.
Polecam twardzielom :)

Ostra, brutalna, mocna, męska historia umiejscowiona w Kongu Belgijskim.
Polecam twardzielom :)

Tych książek się nie czyta, tylko się je pochłania!!!!!!!

Tych książek się nie czyta, tylko się je pochłania!!!!!!!

CIEMNOŚĆ W SŁOŃCU to inny tytuł tej powieści

CIEMNOŚĆ W SŁOŃCU to inny tytuł tej powieści

To, zdaje się, ta sama książka, co "Najemnicy". Ale tutaj figuruje jako osobna pozycja, a recenzja, choć podobna, to nie identyczna...

• Wilbur Smith
  • Thriller/Kryminał/Sensacja