Aku - Aku. Tajemnica Wyspy Wielkanocnej

Okładka książki Aku - Aku. Tajemnica Wyspy Wielkanocnej Thor Heyerdahl
Okładka książki Aku - Aku. Tajemnica Wyspy Wielkanocnej
Thor Heyerdahl Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Naokoło Świata literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Naokoło Świata
Aku-Aku, the Secret of Easter Island
Wydawnictwo Iskry
1966-01-01
1966-01-01
Józef Giebułtowicz
Wyspa Wielkanocna Oceania

Fascynująca historia, pełna tajemnic i intrygujących ludzi. Cały czas musiałam sobie przypominać, że to wydarzyło się na prawdę i za każdym razem byłam pod wielkim wrażeniem pracy wykonanej przez Thora Heyerdahla. Te wszystkie opisy tylko pogłębiły moją fascynację Wyspą Wielkanocną, ale też czuję, że znam ją lepiej niż przed lekturą tej książki. Chyba żaden współczesny przewodnik nie dałby mi tyle co ta opowieść. Po prostu rewelacja!

Rapa Nui – Pępek Świata – Wyspa Wielkanocna – jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie, znane przede wszystkim z wielkich kamiennych posągów moai do dziś kryje wiele nierozwiązanych zagadek. Pierwszą ekspedycję archeologiczną, która prowadziła tam metodyczne wykopaliska zorganizował norweski badacz Thor Heyerdahl.

Relację z tej wyprawy zamieścił w pasjonującej książce zatytułowanej „Aku-Aku". Jest ona nie tylko źródłem wiedzy o poczynionych przez badaczy odkryciach, ale również ciekawym obrazem życia mieszkańców, wśród których wciąż była żywa pamięć o tragicznych losach ich przodków.

Duża część książki to niemal zagadkowy kryminał, gdzie autor próbuje rozwikłać tajemnicę nieznanych wcześniej rodzinnych jaskiń. W nich niektórzy mieszkańcy ukrywali wytwory dawnej kultury, których przeznaczenia sami do końca nie znali. Tu również pojawia się tajemnicze Aku-Aku, które od tej pory towarzyszy autorowi do końca książki.

Thor Heyerdahl należał do pionierów tzw. archeologii eksperymentalnej. Jej celem jest próba odtworzenia przy użyciu rekonstruowanych dawnych metod sposóbów wytwarzania produktów lub podjęcia działań na wzór dawnych kultur. Takim eksperymentem była wcześniej podjęta przez Heyerdahla wyprawa na tratwie Kon-Tiki z Ameryki Południowej do Polinezji. Na Wyspie Wielkanocnej podjął próbę wykucia kamiennego moai przy użyciu pozostawionych przez dawnych rzeźbiarzy narzędzi. Opierając się na pozostałej w pamięci wyspiarzy wiedzy dokonał przy ich pomocy postawienia wielotonowej figury na dawnym postumencie oraz podjął udaną próbę przetransportowania innej przy użyciu jedynie siły gromady ludzi.

Te ciekawe, a co najważniejsze, udane eksperymenty powinny dać do myślenia wszystkim zwolennikom teorii, zakładającym, że megalityczne budowle i posągi powstawały przy użyciu sił nadprzyrodzonych lub kosmitów.

Jakkolwiek od wydania „Aku-Aku” minęło już kilkadziesiąt lat i nowsze badania naukowe podważyły szereg tez stawianych przez Thora Heyerdahla, to książka nie straciła nic ze swojej aktualności, co więcej jest unikalnym obrazem świata, który w dobie globalizacji przechodzi już do historii.

Relację z tej wyprawy zamieścił w pasjonującej...

Wspaniała książka. Thor Heyerdahl ze swadą opowiada zarówno dzieje Wyspy Wielkanocnej, jak i koleje swojej wyprawy badawczej, która skierowała się na ten nader fascynujący ląd. Zamierzał udowodnić, że ludność wyspy składała się z przedstawicieli dwóch ludów - "długouchych", którzy byli potomkami żeglarzy przybyłych z lądu amerykańskiego, oraz "krótkouchych" pochodzących od imigrantów z Polinezji. Choć część tez nie utrzymała się, to dziś badacze przyznają, że Heyerdahl miał rację, że bataty przywieziono na Polinezję właśnie z Ameryki Południowej. Na koniec dodać trzeba, że to nie jest książka dla hiperpoprawnych zwolenników tzw. politycznej poprawności, którzy nawet w książce "W pustyni i w puszczy" doszukali się przejawów rasizmu. Heyerdahl na s. s. 187 tak opisał jednego z tubylców Wyspy Wielkanocnej: “fizycznie stanowił okaz wspaniałej budowy, chociaż twarz mogła posłużyć Darwinowi jako dowód na poparcie teorii rozwoju gatunków”.

Książka będzie ozdobą biblioteczki każdego fana podróży do tajemniczych lądów.

Książki ludzi, którzy żyją swoją pasją, czyta się najlepiej ze wszystkich. Tak właśnie jest z dziełem Thora Heyerdahla. Czytamy o jego odkryciach, o napotkanych przezeń ludziach, wędrujemy przez tajemnicze jaskinie i pokonujemy trudności naukowej wyprawy. Widać już od pierwszych stron, że kochał, to co robił, bo cały swój zapał przelał na karty wspomnień z wyprawy. Jakie wady ma ta książka? Chyba tylko taką, że nie każdego interesuje poruszana tematyka. Moim zdaniem: trzeba dać jej szansę.

Bardzo ciekawa historia wyprawy badawczej Norwega na Wyspę Wielkanocną.
Co prawda dziś wątpliwości może budzić stosunek Heyerdahla do tubylców, moim zdaniem lekko lekceważący, i chęć wywiezienia wszystkich "kamieni" z Wyspy celem umieszczenia ich w godnym miejscu w muzeum, ale poza tym czytało się bardzo dobrze. Styl jest lekki, nie ma dłużyzn (trochę ciągnie się wędrówka po pieczarach, ale to już sama końcówka),a wnioski, do których dochodzi badacz, arcyciekawe. Polecam.

Bardzo ciekawa historia wyprawy badawczej Norwega na Wyspę Wielkanocną.

Po wyprawie na Kon-Tiki tym razem Heyerdahl zabrał mnie na Wyspę Wielkanocną. Jedna z najbardziej zadziwiających wysp świata. Wielki Norweg próbuje odpowiedzieć na pytanie, co zaszło na Wyspie przed wiekami.
I czyni to bardzo przystępnym językiem, takim dla każdego. Warto przeczytać!!

I czyni to bardzo przystępnym językiem, takim dla każdego. Warto przeczytać!!

Przeczytane dawno, dawno temu bez większych emocji. Po "Wyprawie Kon Tiki" - rozczarowanie.

Uwielbiam tajemnice a ta książka właśnie o takiej traktuje. Interesująca.

Uwielbiam tajemnice a ta książka właśnie o takiej traktuje. Interesująca.

Książka, która zapada w pamięć. Po przeczytaniu jej pierwszą myślą jest dodać Wyspę Wielkanocną do listy miejsc na świecie, które chce się zwiedzić.

Ekipa badawcza przypływa na wyspę by zgłębić jej historię, kulturę i tajemnice, które kryje. Dowiadujemy się mnóstwa informacji o tubylcach, ich zwyczajach i historii tego miejsca jak w lekkim thrillerze, który trzyma w napięciu z pytaniami, na które pragniemy znać odpowiedź. Jak postawili te posągi? O co chodzi z drzewami? Co to za rytuał?

Aku - Aku jest nietuzinkową przygodowo-podróżniczą lekturą na podstawie, której nakręcono później film. Jest to jedna z książek, po których ma się ochotę sięgnąć po kolejny tytuł autora.

• Naokoło Świata
  • Podróżnicze