Blagier

2001-01-01
83-7150-743-7
Małgorzata Tyszowiecka
powieść angielska

Okładka książki Stephen Frys Edwardian Secrets Nick Baker, Stephen Fry, John Woolf
Stephen Frys E... Nick Baker, Stephen...

Tak się założyło, że zanim przyszedł zamówiony egzemplarz "The Liar", wygrzebałam w bibliotece polski przekład "Blagiera" i z ciekawości, dla porównania, przeczytałam również tłumaczenie.

Cóż, powieść pod względem fabularnym nie zyskuje i jak nie byłam zachwycona, tak dalej nie jestem. Tłumaczenie nie jest złe w tym sensie, że "The Liar" to nie ten poziom błyskotliwości, co "Moab is My Washpot" i nie ma co zrzucać winy na tłumaczkę, która np. całkiem nieźle poradziła sobie z Dickensem. Szkoda tylko gier słów i aluzji, które przepadły i zaginęły w tłumaczeniu - podejrzewam, że przy iście maszynowym tempie serii Kameleon i nie było czasu na cyzelowanie każdego zdania.

O "The Liar" marudziłam tu http://lubimyczytac.pl/ksiazka/194098/the-liar

Głównym bohaterem powieści jest Adrian Healey, którego poznajemy w poważnym wieku lat piętnastu, jako ucznia ekskluzywnej angielskiej szkoły średniej z internatem. Jest inteligentny, ma świetną pamięć, jest bezczelnym notorycznym kłamcą, elokwentnym erudytą i pozuje na homoseksualistę.
Swojej orientacji nie musiał ukrywać, ale wiedział, że uczucia do eterycznego Cartwrighta, młodszego ucznia tej samej szkoły, nie powinien raczej rozgłaszać. Seks z innym chłopcem w ubikacji był jak najbardziej dopuszczalny (w końcu dziewczyn pod ręką nie było),o ile obaj byli sobie całkowicie obojętni. Adrian był kontrowersyjny, ale znany i lubiany. Może dlatego, że swojej wrażliwości, wyobraźni, wyobcowania nie wystawiał na widok publiczny.

Śledzimy jego losy (i wybryki) na kolejnych szczeblach edukacji, aż po studiowanie filologii angielskiej w Cambridge. Tu na scenę wkracza postać bardzo znacząca dla dalszego rozwoju fabuły - profesor Trefusis, promotor Adriana. Był pierwszym nauczycielem, który zdołał zachęcić Adriana do wysiłku intelektualnego, a w dodatku wciągnął go w aferę szpiegowską, choć z tego zdajemy sobie sprawę stopniowo. Ten wątek na pewno w powieści nie dominuje i dla mnie przynajmniej był przez dłuższy czas trochę irytujący, bo nie rozumiałam, jak on się ma do głównej osi fabuły. Tego dowiadujemy się dopiero na ostatnich stronach, które usprawiedliwiają wcześniejsze wtręty.
Adrian nie jest narratorem, ale jego losy śledzimy raczej z jego perspektywy. Pamiętając, jaki z niego kłamczuch, musimy się zastanawiać, co w tej opowieści jest prawdą, a co urozmaicającą ją blagą.

Styl, w jaki Stephen Fry opisuje nam te wydarzenia, jest elegancki, wiele zdań na pewno można określić jako błyskotliwe czy zabawne. Z drugiej strony fabuła nie jest jakoś specjalnie oryginalna czy porywająca. To nie jest książka, która odmieni czyjeś życie, nie będzie też źródłem żadnych toposów czy archetypów. Ale przeczytać jak najbardziej można, nawet z pewną dozą przyjemności.

• LGBT
  • Literatura (nie)piękna - powieści