Hołd dla mroku

Okładka książki Hołd dla mroku Adrian Tchaikovsky
Okładka książki Hołd dla mroku
Adrian Tchaikovsky Wydawnictwo: Rebis Cykl: Cienie pojętnych (tom 4) Seria: Fantasy fantasy, science fiction
Cienie pojętnych (tom 4)
Fantasy
Salute the Dark
Rebis
2010-11-16
2010-11-16
Andrzej Sawicki
steampunk

Najlepsza do tej pory, dramatyczna, trzymająca w napięciu.

Cała seria opowiada o świecie zamieszkałym przez rasy ludzi, których niektóre cechy pochodzą od owadów. Świat ten jest ogarnięty wojną pomiędzy imperium osowców a resztą świata. W kolejnych tomach pojawiają się nowe rasy, które łącza się w sojusze przeciwko najeźdźcy. Nas interesuje kilka postaci, którym towarzyszymy od pierwszego tomu.
Podczas kolejnych bitew, intryg politycznych i spisków podróżujemy wraz z modliszkowcem Tisamonem, jego córką i ukochaną w głąb imperium. Wraz z żukowcem Stenwoldem po raz kolejny bronimy Kolegium. Che, również żukowiec, znowu wyrusza w świat, próbując rozniecić rebelię na ziemiach opanowanych przez osowców. Salma, książę ważek, prowadzi grupę partyzantów na wojnę podjazdową.
Tym razem będzie smutno, nie każdy wróci do domu. Zakończenie jest mistrzowskie i niespodziewane.

Najlepsza do tej pory, dramatyczna, trzymająca w napięciu.

Czwarta część cyklu Cienie Pojętnych. Można zacząć od tego tomu, autor litościwie streszcza czytelnikowi wydarzenia oraz wypisuje osoby biorące w nich udział. Ci, którzy niedawno skończyli lekturę poprzednich części po prostu przerzucą kilka stron. Świat przedstawiony niby jest nam bliski, ponieważ opisuje ludzi, ale są oni specyficzni. Dzielą się na różne rasy. Występują muszce, modliszowce, żukowce i wiele innych w zależności od owadzich cech, jakie posiadają. Czerń i złoto to barwy charakterystyczne dla osowców, którzy są ludem bardzo wojowniczym. Jedynym ich celem jest ekspansja terytorialna i podbój kolejnych krain. Rodowitych mieszkańców przekształcają w swoich niewolników. W miarę zagłębiania się w losy bohaterów poznajemy przedstawicieli nowych ras. Ich również dotykają działania wojenne. Ludy mieszkające na Nizinach usiłują wzniecić bunt przeciwko ekspansji terytorialnej osowców. Książka obfituje w przygody, nagłe zwroty akcji. Docenić należy zwłaszcza dopracowany świat przedstawiony, ciekawą koncepcję postaci a także moralne rozważania, jakie metody walki są dopuszczalne na wojnie.

Takie mini-zwieńczenie. Do tej pory łyknąłem wszystkie 4 tomy, znakomite połączenie magii, miecza i steampunku.

Zdecydowanie najlepsza część serii!

Zdecydowanie najlepsza część serii!

Kolejny bardzo dobry tom Cyklu Pojętnych. W czwartej części ponownie mamy szanse śledzić losy bohaterów dobrze nam znanych z poprzednich tomów. Wojna trwa, a naszych bohaterów ponownie los rzucił na wszystkie strony świata. Książka jest pełna akcji i potrafi nie raz dobrze zaskoczyć. Ponadto trzyma poziom poprzednich tomów, dlatego też osoby, które miały już styczność z tą serią na pewno nie poczują się rozczarowane. Polecam.

Czwarta część niesamowitej sagi Cienie Pojętnych. Zdecydowanie najlepsza książka przeczytana przeze mnie w tym roku. Tchaikovsky w mistrzowskim stylu splata wątki głównych bohaterów. Jest ich dość wielu, akcja książki jest więc dość rozrzucona, ale sposób pisania autora nie pozwala choć na chwilę oderwać się od lektury. Zachwyt twórczością Tchaikovsky'ego, autor spłaca w najlepszy sposób. Nie mogę wprost doczekać się kolejnej części (niestety, zmuszony jest oczekiwać na zwrot do biblioteki). Ze względu na zakończenie Hołdu dla mroku, nie jestem w stanie wyobrazić sobie akcji Scieżki Skarabeusza.

Podsumowując, książka dla tych, których pociąga cała seria. Ja z całego serca polecam, gdyż lektura zapewnia wypieki na twarzy. Z całą pewnością jeszcze nie raz wrócę do całej sagi.

W Hołdzie dla mroku Tchaikovsky zręcznie splata wątki zarysowane w poprzednich częściach, prowadząc nas do spektakularnego finału. Modliszkopodobny Tisamon zmierza w kierunku stolicy Imperium Os, w ślad za nim podąża jego córka, Tynisa. Ważec Salma i jego partyzancka armia nadal prowadzą wojnę podjazdową z najeźdźcą, jednak przed nimi ważna bitwa. W miastach mrówców, pszczelców i pająków kontrolowanych przez osowców wrze, a wojna toczy się na bardzo wielu frontach. Tajemnicza szkatuła pełna złowrogiej prastarej magii, wokół której osnuta była fabuła poprzedniej części, trafiła w dość podłe ręce i może wyrządzić wiele zła, jeśli coś lub ktoś nie pokrzyżuje planów jej przewrotnego właściciela. Wszystkie te elementy (i jeszcze kilka innych) udaje się autorowi zgrabnie połączyć, brawurowo przerzucając nas z jednej lokalizacji do kolejnej i tworząc powieść, w której dzieje się dużo, szybko, i momentami dość zaskakująco.

W poprzedniej notce, wspominałam o niezwykle interesującym świecie przedstawionym, w którym stara, powiedzmy przedindustrialna, magia przeplata się z nowinkami technicznymi. Tu z kolei chciałabym podkreślić, że to chyba najmocniejsza strona wszystkich powieści, a Tchaikovsky cierpliwie ten świat nadbudowuje, dodaje barw elementom, które były nieco bledsze, nie zapomina o szczegółach dotyczących poszczególnych ras. Podobnie dzieje się z bohaterami, którzy również nabierają wyrazistości i którzy coraz bardziej mnie przekonywali. Autor nie szczędzi czytelnikom wstrząsów, bezlitośnie, choć trzeba mu to przyznać spektakularnie, uśmiercając postaci, z którymi zdążyliśmy się już zżyć. Może nie są to wstrząsy tak silne jak u George’a R.R. Martina, ale sugeruję zbytnio się do bohaterów i bohaterek nie przywiązywać. O ile potraficie tego nie robić.

Wojna z Imperium Os, w którym dochodzi do istotnej zmiany wart na szczycie, dobiegła niby końca, ale pokój nie będzie łatwy. Mimo rozejmu niebezpieczeństwa wciąż wydają się czyhać tuż za rogiem Kolegium, a traktaty podpisuje się przecież głównie po to, by je łamać. Wiadomo, że ciąg dalszy nastąpi. A jednak mam przeczucie, że raczej powstrzymam swój czytelniczy apetyt i poprzestanę na jakiś czas przy tetralogii złożonej z pierwszych czterech tomów cyklu. Owszem, uśmierconych bohaterów można zastąpić nowymi, owszem wojna ze złem może nadal się toczyć, ale niepokoi mnie, że wszystko, co nastąpi dalej może okazać się wtórne, że to co najważniejsze i najlepsze zostało już przez autora powiedziane. Tchaikovsky jest pisarzem płodnym i zdyscyplinowanym, publikuje dość regularnie, a jego zamysł, o ile się nie mylę, jest taki, by tworzyć połączone ze sobą mini-cykle, które będą rozwijały inne wątki tej opowieści. Może to i dobry pomysł.

Książka wciągająca. Dobrze i szybko Asia ją czyta. Fabuła z trzech pośrednich tomów rozwija się i na końcu wiele rzeczy się wyjasnia i pewne wątki sie kończą. jednocześnie autor kilka furtek zostawia otwartych jednak w mojej ocenie z kolejnym tomem rozpocznie się inną jednak pozostająca w ciągłości historia. W książce (i ogólnie w całej serii) irytuje mnie poświęcenie każdego kolejnego rozdziału innej części historii, pokazuje to rozległy świat i fabułę jednak cierpi na tym 'wkręcenie się' w książkę, na dłuższą metę to trochę odrywa od książki. niemniej książka jest bardzo dobra, zwroty akcji są zaskakujące a fabuła mało przewidywalna. Po przeczytaniu w krótkim czasie dwóch tomów robię sobie przerwę. Na pewno wrócę do serii.

Do tej pory najlepsza z całej serji

Do tej pory najlepsza z całej serji

Rzeź i masakra - giną znani bohaterowie - a szkoda.
Książka najlepsza z cyklu - jak do tej pory.

Rzeź i masakra - giną znani bohaterowie - a szkoda.
Książka najlepsza z cyklu - jak do tej pory.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Cienie Pojętnych
  • Do kupienia