Old Shatterhand

Okładka książki Old Shatterhand Karol May
Okładka książki Old Shatterhand
Karol May Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Old Shatterhand (tom 1-2) Seria: Książka do plecaka powieść przygodowa
powieść przygodowa
Old Shatterhand (tom 1-2)
Książka do plecaka
Der Sohn des Barenjagers
Zielona Sowa
2009-01-01
2009-01-01
Old Shatterhand Apacze Apacz Winnetou Indianie Dziki Zachód

2047

Niesamowicie, stereotypowo amerykańska. Archetypowa wręcz. Jak kreskowka.

Niesamowicie, stereotypowo amerykańska. Archetypowa wręcz. Jak kreskowka.

O przeczytaniu tej książki marzyłam w dzieciństwie, ale była dla mnie nieosiągalna. A teraz już za późno... Styl Maya wydaje mi się przestarzały, bohaterowi drugorzędni nie są komiczni, tylko żenujący, a czarny Bob hmm
Na szczęście miłość do szlachetnego Winnetou i podziw dla Old Shatterhanda pozostała. I wspomnienia, ile emocji sprawiało mi czytanie Maya w dzieciństwie (kiedyś odwiedzę też jego muzeum pod Drezdnem)

Fajna okładka. Spoko książka.

Fajna okładka. Spoko książka.

Ja zwykle nie zawiodłam się. Uwielbiam książki z Oldem i Winnetou !

Ja zwykle nie zawiodłam się. Uwielbiam książki z Oldem i Winnetou !

Książki Karola Maya były jedną z moich największych miłości w okresie gimnazjum. Biblioteka posiadała chyba wszystkie przetłumaczone tomy, bardzo stare i zniszczone, a każdy z nich był dla mnie niesowitą przygodą. Teraz, gdy wydawnictwo Hachette wznowiło całą serię nie mogłam się powstrzymać. I muszę stwierdzić, ze po latach widzę tak wiele ciemnych stron, jak np. rasizm autora (typowy dla jego czasów),poddawanie się stereotypom (zwłaszcza w przypadku Boba) czy sam język, którym posługują się bohaterowie. W pamięci mam inne tomy, choćby Winnetou, który doprowadzał mnie do płaczu swoim kiczowatym i tragicznym zakończeniem. Z drugiej jednak strony, nie mamy zbyt wielu książek, które w taki sposób opisywałyby Dziki Zachód. Nie ma tu dobrych białych, złych Indian. Obie rasy (czy też odmiany, jak teraz się mówi) składają się z ludzi szlachetnych i potwornych w równym stopniu. Autor potrafił w piękny sposób opisać przyrodę, której nawet w swoim życiu nie widział. Cechował się też dosyć dużą tolerancję religijną, stawiając chrześcijaństwo, islam czy wierzenia Indian na równym poziomie.
To znakomita książka przygodowa, zachęcająca do odwiedzenia parku Yellowstone. Czytając jednak cały cykl należy pamiętać w jakich czasach żył i tworzył Karol May i że dzisiaj nieco inaczej spoglądamy (a przynajmniej mam taką nadzieję) na sprawę Indian i różnic kulturowych. Chciałabym powiedzieć, że rasizm i stereotypy rasowe już minęły, ale taki świat można znaleźć jak na razie tylko w książkach.

spoko

spoko

No przeczytałem z rozpędu. Taka sobie lekka lektura (dość schematyczna.

No przeczytałem z rozpędu. Taka sobie lekka lektura (dość schematyczna.

Ciekawa i wciągająca lektura.

Ciekawa i wciągająca lektura.

Jak już napisałem w opisie "Old Schatterhand" to około 100-stronicowa mini-powieść z Old Schatterhandem i Winnetou. Mamy tu wszystko, to co najlepsze w tego typu powieściach: atmosferę napięcia, akcję, tropienie wroga i sztuczki jakimi bohaterowie starają się zmylić przeciwników, a także trochę humoru i dramatyzmu. Nie tylko dla nastolatków.

Przeczytałem, a żona twierdzi, że powinienem do lekarza (bo to niby zdziecinnienie starcze...)

• Przygodowe
  • Dzieciństwo