Zwiadowca piekieł

Okładka książki Zwiadowca piekieł Dean Koontz
Okładka książki Zwiadowca piekieł
Dean Koontz Wydawnictwo: SFAN-Club Seria: Świat Fantasy [Sfan] fantasy, science fiction
Świat Fantasy [Sfan]
The Haunted Earth
SFAN-Club
1986-01-01
1986-01-01
1973-01-01
science fantasy dark fantasy humor

To nie jest najlepsza książka autora jaką czytałam. Trzeba jednak wziąć poprawkę kiedy została napisana. Po tytule spodziewałam się czegoś innego. Myślałam, że to będzie horror w stylu Mastertona.
Co za szok. Okazało się że to fantastyka. A tytułowym zwiadowca to Brutus - gadajacy pies i w dodatku współwłaściciel agencji detektywistycznej.
Nigdy nie czytałam fantastyki w wydaniu Koontza I wątpię abym coś jeszcze w takiem klimacie przeczytała.
Sam wątek sprawy detektywistycznej ciekawy, byle tylko usunąć z książki cały klimat fantastyki. Tu autora poniosła fantazja .

Nigdy nie czytałam fantastyki w...

Jeżeli mam ocenić treść „Zwiadowcy piekieł” to jest to bajeczka dla dzieci, wcale nie straszna, średnio interesująca, napisana bez większego napięcia. Postaci są o tyle ciekawe, że nie są nimi ludzie, poza trójką głównych bohaterów. Reszta to stwory nie z tej ziemi. Czyli z mojej opinii wynika, iż książka to nic porywającego. Niby racja, ale lektura sprawiła mi sporo radochy, a wszystko za sprawą humoru i sytuacyjnego i słownego. „Zwiadowca piekieł” mnie po prostu ubawił. Nie twierdzę, że wybuchałam szalonym śmiechem, ale uśmiechałam się cały czas. Z tego też powodu lekturę zaliczę do udanych, bo jeśli idzie o treść to nie zostało mi po niej nic wartego zapamiętania.

Taka sobie rozrywkowa książeczka międzykulturowo-kosmiczno-detektywistyczna.

Taka sobie rozrywkowa książeczka międzykulturowo-kosmiczno-detektywistyczna.

Może dlatego że to debiut Koontza to książka nieco dziwna. Niby śmiesznie, ale czegoś brakuje. Spodziewałem się czegoś innego.

Całkiem zabawne. Może nie zapadające w pamięć ale rozrywka niewątpliwa. Czytało się fajnie. W sumie autor nawet mnie zaskoczył humorem. Na ogół to ponurak straszny:)

Absolutnie zaskoczył mnie ten tytuł. :)

Absolutnie zaskoczył mnie ten tytuł. :)

"Zwiadowca piekieł" to pierwsza książka Koontza, która ukazała się na rynku polskim - dzięki wydawnictwu "Świat Fantasy". Pozycja ta została wydana do użytku wewnątrzklubowego w roku 1986. Na uwagę zasługuje fakt, że wydano ją w bardzo małym nakładzie stu sztuk! Oryginalne wydanie pod tytułem "The haunted earth" pochodzi z roku 1973 i zostało wydane przez "Lancer Books".

Książka jest unikatowa ze względu na mały nakład oraz bardzo cenna, jako że jest najstarszą i zarazem pierwszą książką autora, którą wydano w Polsce. Elementy te sprawiają, że jest trudno dostępna, a jej nabycie graniczy z wielkim szczęściem.

Powieść "Zwiadowca piekieł" charakteryzuje się niezwykłą odmiennością w stosunku do pozostałych książek pisarza. Autor położył duży nacisk na fantastykę, więc nie znajdziemy tutaj elementów thrillera ani horroru, a już na pewno nie zdoła nas przestraszyć jak inne, późniejsze pozycje tego autora. Czytając książkę można zauważyć, że Koontz dopiero szlifował swoje umiejętności pisarskie. Świadczą o tym: banalne i proste wątki, styl diametralnie różny od wypracowanego i obecnego w każdej późniejszej książce charakterystycznego stylu tego pisarza, płytkie, mało wyraziste i nieciekawe postacie oraz słabo wyeksponowana atmosfera grozy. Na domiar złego zakończenie też pozostawia wiele do życzenia...

Koontz pisząc książkę sięgnął do dalekiej przyszłości, a mianowicie roku dwutysięcznego. Akcja powieści dzieje się w Los Angeles oraz na ojczystej planecie Masenów, a tematem przewodnim jest wątek kryminalny. Zwiadowca piekieł to agencja detektywistyczna zajmująca się rozwiązywaniem przeróżnych kryminalnych zagadek. Pracują w niej główni bohaterowie powieści: detektyw Jessie Blake, piękna sekretarka Helena oraz kudłaty pomocnik Brutus. Detektyw i jego partnerzy borykają się z ważną sprawą mającą cechy afery rządowej. Otóż za jej kulisami ginie wysoko postawiona osoba: Galiotor Tesserax - pracownik ambasady maseńskiej. Od momentu jego tajemniczego i ściśle tajnego zniknięcia rozpoczyna się rozwiązywanie zagadki przez agencję detektywistyczną. Jessie rozpracowuje sprawę zaginięcia Masena posuwając się niczym po nitce do kłębka, łącząc pojedyncze wątki, niemające z pozoru nic ze sobą wspólnego, w przyczynowo-skutkowe i co najważniejsze, trafne rozwiązanie. W czasie tej wędrówki zagłębiamy się w świat z pogranicza świata ludzi i istot nadprzyrodzonych. Pełno tutaj postaci fantastycznych, mitów i absurdalnych wierzeń. Autor, mając bujną wyobraźnię, osadził akcję powieści w ramach obcej cywilizacji. Opisuje, że w roku 1990 wylądowali na Ziemi Maseni, przynosząc swoją kulturę i swoje duchy. Obca cywilizacja Masenów sprowadziła ze sobą zaświatowców oraz braci z zaświatów (trzy rasy). Na Ziemi powstał całkowity chaos. Czytając dalej zagłębiamy się w dziwny świat fantastyki, który obfituje w cuda, absurdalne wierzenia, fantastyczne postacie i osobliwe wydarzenia...

Rozpatrując książkę jako całość i patrząc przez pryzmat całego dorobku pisarza można śmiało powiedzieć, że to dobra pozycja. Jednak czytając, momentami natrafiamy na fragmenty o mało dynamicznej akcji i niezbyt ciekawe dialogi, które mogą spowodować, że niecierpliwy czytelnik jej nie dokończy.

"Zwiadowca piekieł" to książka obowiązkowa dla fanów Koontza. Mimo że styl tej powieści odbiega diametralnie od wypracowanego z czasem przez pisarza, uważam, że warto ją przeczytać. Na uwagę zasługuje fakt, że autor trafnie przewidział niektóre rzeczy wybiegając w daleką przyszłość w swojej fantastycznej powieści. Znajdziemy w niej wzmianki o telewizji trójwymiarowej, inteligentnych robotach oraz o samochodach osiągających zawrotną jak na owe czasy prędkość. Te elementy są mocno zarysowane w powieści. Książka jest również warta uwagi ze względu na niezwykły świat fantastyki, dziwne postacie o zmiennych kształtach, wampiry i ich obrzędy.

Polecam książkę wytrawnym czytelnikom, fanom Koontza, a także fanom fantastyki, którzy nie bacząc na niedoskonałości i nic nieznaczące niuanse przeczytają książkę do końca i znajdą coś, co ich zainteresuje i oderwie choć na chwilę od rzeczywistości.
---
Recenzja jest także na www.biblionetka.pl Recenzuję na kilku forach. Zauważyłem, że pierwsze słowa opisu do książki ktoś ukradł właśnie z mojej recenzji. Pewnie z braku opinii o tej książce.

Swietna książka , komediowy horror który wyleczył mnie ze strachów dzieciństwa :)
Rozmowy z NIESRA spowodowały ze mało sie nie posikałem ze śmiechu :)Polecam .

Rozmowy z NIESRA spowodowały ze mało sie nie posikałem ze śmiechu :)Polecam .

Wiele lat temu ja czytałem i wyleczyła mnie ze strachu przed horrorami , bardzo smieszna momentami az za bardzo.

• Dean Koontz
  • Koontz Dean R.
  • Koontz Dean - posiadam

Dodaj cytat z książki Zwiadowca piekieł