Mistrz i Małgorzata

Opinie [2 638]

Powieść, która zdecydowanie wyprzedziła swoje czasy. Nawet współcześnie interpretacje mogą być różne, w końcu diabelskie moce hulające po Moskwie lat trzydziestych sporo zamieszały i mam nieodparte wrażenie, że mieszają do dzisiaj. Dla mnie jednak mistrzowski jest wątek jerozolimski. Na nowo napisana biblijna przypowieść, która paradoksalnie daje więcej nadziei i miłości...

Jedna z moich ulubionych lektur. Autor miał niesamowity talent to mieszania fantastyki z realiami XX-wiecznej Moskwy. Polecam!

Ciekawa książka, warto ją przeczytać, choć trzeba lubić taki styl. Na mnie nie zrobiła większego wrażenia.

Nie oszalałem, mówi szaleniec.
Jestem nienormalny - mówimy.
Koty jeżdzą tramwajami, diabły przechadzają się wieczorem po parku. Gwiazdy świecą wysoko i odbijają się w stawie, wokół którego ruda Małgrzata wiruje na miotle i opętana miłością szyby w kamienicach wybija.
Nie chcę żyć w świecie, do którego wracać z tamtego muszę. Zabierz moją duszę i wpisz między swoje...

Książka ta nie była moją lekturą w szkole (nie wiem dlaczego). Pod wpływem bardzo dobrych opinii postanowiłam nadrobić zaległości. Niestety bardzo się zawiodłam. Większość książki jest po prostu nudna a tekst sprawia wrażenie nieprzemyślanego.

Wracam do niej co parę lat. Teraz czytam w języku rosyjskim. Klasyk. Lubię humor pisarza. Książka ma klimat, a takie po prostu uwielbiam czytać. Muszą mieć to coś i ta, ma to coś właśnie.

Niewątpliwie wybitne dzieło, choć nie w pełni zgadzam się z wizją autora.

Najbardziej w powieści doceniłam to, że Bułhakow pokazał jak pięknie można przedstawić rzeczy ważne i poważne za pomocą humoru. No bo jak tu się nie zaśmiać z komentarzy Behemota, perypetii pozostałych członków świty Wolanda, czy całej tej groteski moskiewskiej, która okazuje się uniwersalna w każdym narodzie. Wątki biblijne według mnie bardzo wieloznaczne, dlatego nie chce...

Bezprecedensowa książka, miło spędza się czas z Wolanda świtą, Mistrzem, Małgorzatą i ludźmi wokół.

Dwa razy zabierałam się do tej książki. Raz, w wersji e-booka. Było mozolnie i nieprzyjemnie, teraz na sto procent wiem, że nie dla mnie nowoczesne czytanie.
Jednak powieść mnie zaciekawiła i musiałam ją dokończyć, więc kupiłam sobie własny egzemplarz. I się zakochałam, żeby nie powiedzieć inaczej. Połączenie fantastyki i okultyzmu z bardzo normalnymi postaciami bardzo mi...

Dyskusje

58 199