Zagubione plemię. Wyprawa do dżungli Papui-Nowej Gwinei

Okładka książki Zagubione plemię. Wyprawa do dżungli Papui-Nowej Gwinei Edward Marriott
Okładka książki Zagubione plemię. Wyprawa do dżungli Papui-Nowej Gwinei
1999-01-01
1999-01-01
Anna Bańkowska
Papua Nowa Gwinea papuasi dżungla

Podróżnik- autor, sam tak naprawdę nie wie czego oczekuje osiągnąwszy zamierzony kontakt z plemieniem. Jego motywacje dotarcia do Liawepów są bardzo ogólne, co skutkuje naprawdę powierzchownym opisem zagubionego plemienia. Czytelnik o antropologicznej zajawce nie znajdzie tu zbyt cennego materiału.

Człowiek włażący z buciorami w czyjeś życie zawsze znajdzie na to jakieś wytłumaczenie. W przypadku Edwarda Marriota było to tłumaczenie bardzo szablonowe - CIEKAWOŚĆ. To ona zaprowadziła go do dżungli Papui-Nowej Gwinei, do ludzi plemienia Liawepów. Owo “zagubione plemię” miało być dla niego niebezpieczne, ale ostatecznie to Marriot zaraził ich wieloma wadami naszej cywilizacji, wyrządzając im krzywdę.
Książka mnie rozczarowała swoją treścią. Spodziewałem się czegoś więcej. CIEKAWOŚĆ, tak jak w przypadku autora, tak i czytelnika - niezaspokojona.

• 05. Aud+
  • 2015