Księga Ego. Wolność od iluzji

2009-01-01
2009-01-01
Paweł Karpowicz
ocho ego iluzja Psychologia Poradniki Wiedza duchowa Rozwój duchowy

Dzięki tej książce bardzo wiele się dowiedziałem. Osho to osoba bez żadnych filtrów która mówi jak jest, i pomimo że z niektórymi rzeczami się nie zgadzam, to mądrość w jego książkach jest bezcenna.

Jak zawsze w punkt!

Jak zawsze w punkt!

Nie porywa.

Nie porywa.

Lubię słuchać Osho.
Jednak nie tego się spodziewałam po poradniku jak traktować ego.

Lubię słuchać Osho.
Jednak nie tego się spodziewałam po poradniku jak traktować ego.

Polecam

Polecam

Dla mnie bardzo fajna pozycja. Jestem początkującą w drodze przemiany - rozwoju świadomości. Dla której rozeznanie się kiedy w życiu nie ma ego było bardzo pomocne. Tak samo czytanie- uczenie się czym jest ego. Dzięki temu przyczynia się to do rozwoju mojej świadomości. Jest wyłożone w książce prosto kiedy ego, umysł przejmuje kontrole nad człowiekiem. Pięknie opisuje zaprogramowanie przez społeczeństwa, rodziny, religie zamykanie się w określonych przekonaniach i zachowaniach w życiu. Pokazuje jak wyjść poza szablony i zaprogramowany umysł aby pozbyć się przekonań i przywiązań które prowadzą do ludzkiego cierpienia. To moja pierwsza pozycja przeczytana Osho - zachęciła mnie do kolejnych jego książek.

NIE BYŁAM W STANIE TEGO SKOŃCZYĆ.
ZUPEŁNIE NIE MOJA BAJKA.... BO OCZYWIŚCIE JEST TO BAJKA. MAM NADZIEJĘ, ŻE NIKT NIE UZNA TEJ GADANINY ZA PSYCHOLOGIĘ.
PSEUDO MĄDROŚĆ OSHO. NIGDY WIĘCEJ NIE SKUSZĘ SIĘ NA TEGO AUTORA. CO WIĘCEJ - BĘDĘ ŚMIAŁO KRYTYKOWAĆ JEGO POGLĄDY.

NIE BYŁAM W STANIE TEGO SKOŃCZYĆ.

Pierwszy raz zetknąłem się z twórczością Osho w wieku 17 lat, wydawało mi się wtedy, że rozumiem koncepty tam zawarte i kierunek, w którym chcę zmierzać. Myliłem się. Drugi raz sięgnąłem po nią około roku temu, po przeczytaniu dwóch pierwszych stron pomyślałem - co za bełkot i zaprzestałem czytania. Trzecie z moich podejść można skonkludować - tylko pierwszy rozdział, a właściwie to wprowadzenie daje naprawdę do myślenia, a reszta to w kółko jedno i to samo.

Ego pęka tylko wtedy kiedy jest naprawdę napompowane, bo tylko wtedy można dostrzec różnicę pomiędzy prawdziwą wolnością, a kolejnymi poplątanymi historiami na swój temat we własnej głowie.

Autor w bardzo ostentacyjny sposób chce pokazać jak bardzo neguje kult ego. Uważa, że dążenie do sukcesu i ambicja jest źródłem cierpienia, a dążenie do władzy spowodowane jest poczuciem niższości i próbą rekompensacji własnych kompleksów. Gdyby nie ludzie rywalizujący ze sobą, którymi kierują chore ambicje i pokusy, którzy chcą być coraz lepsi nie byłoby tego całego dobrodziejstwa, które jest dookoła, a z którego wszyscy korzystamy. A jaki bałagan i chaos panowałby bez przywódców politycznych?

Na czymś to wszystko co jest dookoła jest budowane, ale czy nie można budować tego z potrzeby serca i łzami w oczach, albo z całkowitą znieczulicą i wzruszeniem ramion, albo opierając to na czystej samorealizacji samego siebie, o której wspomniał Pan Maslow?

Wartościowa książka. Jeśli ktoś już czytał "Ewangelię Tomasza", to wszystkie te tematy są już tam zawarte. Ta pozycja jest o wiele skromniejsza, napisana prostym, przystępnym językiem, sporo przykładów pobudzających rozmyślania. Ja osobiście odpoczywam przy Osho, jest to taka ucieczka od gonitwy dnia codziennego. Rozumiem pułapkę egoizmu, w którą wpadamy każdego dnia.Polecam.

Kolejna książka Osho, jeśli ktoś czytał inne pozycje (np. Księga mądrości) to wiele rzeczy dla niego będzie powtórzonych, pewne akapity będą wręcz wyjęte z innych książek tego autora. Osho rozprawia o ego i robi to w typowy dla siebie sposób. Wspiera się anegdotami, mantrami, pytaniami uczniów. Ja lubię go czytać, choć nie jest dla mnie autorytetem, nie ufam mu do końca, nie podzielam jego opinii w wielu kwestiach, w wielu miejscach mnie irytuje. Ale wciąż lubię go czytać. Temat potraktowany z jego punktu widzenia. Nie jest to żadna szkoła, żadna konkretna filozofia, żadne współczesne ujęcie problemu ego. Taki raczej miks wszystkiego, przetrawiony przez autora i zaprezentowany czytelnikowi.

• Rozwój osobisty
  • Duchowość