Leksykon rzeczy minionych i przemijających

Okładka książki Leksykon rzeczy minionych i przemijających Małgorzata Szubert
Okładka książki Leksykon rzeczy minionych i przemijających
Małgorzata Szubert Wydawnictwo: Muza publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Muza
2003-01-01
2003-01-01
8373191380
starocia antykwariat cymelia życie codzienne archaizmy

Okładka książki Historia sztuki Stephen Farthing, Piotr Lewiński, Katarzyna Maleszko, Małgorzata Szubert
Historia sztuki Stephen Farthing, P...
Okładka książki Pianistyka łódzka Marek Bielacki, Tadeusz Jan Chmielewski, Lucjan Cieślak, Beata Cywińska, Irena Fabiszewska, Wojciech Grochowalski, Joanna Hajn-Romanowicz, Janusz Janyst, Krystyna Juszyńska, Ewa Kaczmarek, Maria Korecka-Soszkowska, Magdalena Krajewska-Sochala, Anita Krochmalska-Podfilipska, Aleksandra Nawe, Irena Poniatowska, Violetta Przerembska, Agnieszka Sanecka, Piotr Soszyński, Małgorzata Szubert, Anna Wesołowska-Firlej, Bogusław Wódka
Pianistyka łódzka Marek Bielacki, Tad...

To fajny pomysł, przegrzebać stare (głównie XIX-wieczne i z 1. połowy XX wieku) pamiętniki i opracowania tyczące tamtych czasów, wyłuskać w nich przedmioty, które wyszły z użycia, i przypomnieć je dzisiejszym czytelnikom. Czyta się to trochę jak Słownik mitów... Władysława Kopalińskiego, niestety bez tej ekscytacji i poczucia odkrywania zupełnie nowych tropów kultury. Bo to jednak zestaw przedmiotów codziennych. Czasem trafia się chwytliwa anegdotka czy zdumiewająca informacja. Przykładowo w haśle Futra zapomniane autorka podaje, że niegdyś modne były futra z małp (nie było napisane i nie chcę widzieć z których) czy źrebiąt (nie do uwierzenia! w tej prokońskiej ułańskiej Polsce). Jednak gros notek nie przynosi żadnych rewelacji.

Ja bym wywaliła te hasła, które nic ciekawego nie wnoszą (np. dziurkacz konduktorski, froterkę ręczną do parkietów i tak z połowę haseł dotyczących szczegółów i szczególiczków garderoby). Trochę by książka straciła na swojej leksykonowatości, ale byłaby lepsza do czytania. A nieobecne w niej hasło zawsze mogłabym sobie sprawdzić w Kopalińskim.

A na ilustratorkę najęłabym Wisławę Szymborską. Wiem, trochę dużo wymagam - żeby obrazki robiła noblistka i to nieżyjąca, ale pomarzyć można, bo wyszłoby cacuszko.

Dla osób zawodowo zajmujących się tamtymi czasami (pisarze, tłumacze, literaturoznawcy, kostiumolodzy),pasjonatów starych pamiętników i krzyżówkowiczów Leksykon będzie pewnie ważną pozycją w domowej biblioteczce. U mnie będzie cieszył domowników i gości zasiadających na stolcu, jako miła lektura do przejrzenia w takiej niezobowiązującej kilkuminutowej sytuacji. Do tego celu cudownie by się nadał Kopaliński, gdyby nie to, że jego tam położyć nie wypada.

[Recenzję zamieściłam wcześniej na blogu]

Spodziewałam się czegoś głębiej wchodzącego w przeszłość, przedmiotów mniej typowych, bardziej jeszcze zapomnianych, a mam wrażenie, że stworzyć taki albo podobny leksykon może każdy bywalec muzeów i wnętrz mieszczańskich - poza kilkoma rarytasami nie bardzo jest na czym oko zawiesić. natomiast jako kompendium wiedzy albo, dla osób w temacie bardziej obeznanych, raczej jako sposób na uporządkowanie wiedzy.

• K.materialna/dizajn/architektura/sztuka/k.masowa
  • Eseje i pogranicza
  • Nauka,historia,filozofia,biografie,religia,itp.

Dodaj cytat z książki Leksykon rzeczy minionych i przemijających